Jeho čtyřjádrový procesor Snapdragon 800 s podporou 2 GB RAM si poradí se všemi běžnými aplikacemi a hrami, telefon má Full HD displej, podporuje LTE i AC Wi-Fi a ke slabším článkům tohoto legendárního přístroje patří snad jen jeho 8Mpx fotoaparát. Po letech spokojeného používání vás mohou trápit snad jen dvě věci: typická (a s ohledem na počet nabíjecích cyklů pochopitelná) je slábnoucí výdrž akumulátoru a časté je také poškození displeje – ať už kvůli pádům na zem, nebo poškrábání při běžném nošení. Oba tyto problémy lze ale celkem jednoduše vyřešit pomocí relativně levných a dostupných náhradních dílů.
Největší potíž způsobil sám Google, když Nexus 5 odstřihl od podpory a nezpřístupnil pro něj novější Android, než je verze 6.0.1. Smartphone, který může i dnes směle konkurovat novým přístrojům střední třídy, proto již od Googlu nedostane nejen nové funkce, ale ani bezpečností záplaty operačního systému. Nicméně je třeba říci, že smartphony řady Nexus (nověji i smartphony Pixel) dostávají (nebo dostávaly) od Googlu dalekosáhle lepší softwarovou podporu než jakékoli jiné přístroje na trhu.
Jelikož je ale Nexus 5 velmi oblíbenou pokusnou hračkou komunitních vývojářů, lze snadno vyřešit i problém aktualizací operačního systému. Nejlepší cestu, jak do tohoto staršího telefonu dostat nový Android 7.1, představuje instalace operačního systému LineageOS, který, jak jistě pravidelní čtenáři Chipu dobře vědí, vznikl z CyanogenModu, open-source projektu zrušeného na konci loňského roku. Díky tomu bude mít váš Nexus 5 mnohem novější Android než drtivá většina dnes prodávaných smartphonů.
Díky nástroji Nexus Root Toolkit se navíc při instalaci LineageOS do svého smartphonu nemusíte potýkat s příkazy zadávanými prostřednictvím příkazového řádku, ale všechny potřebné kroky provedete komfortním způsobem prostřednictvím aplikace spuštěné v počítači s Windows. Nesmíme ale opomenout důležitý fakt, že kompletní reinstalace operačního systému, stejně jako oprava hardwaru vašeho smartphonu není úplně triviální. Následující postupy jsou určeny především pro zkušenější uživatele, kteří se, například pomocí internetových fór, dokážou vypřádat s nečekanými překážkami na cestě k renovovanému smartphonu. Pokud ale zvládnete opravu hardwaru a instalaci nového operačního systému, budete moci konečně říct, že se ve smartphonech opravdu vyznáte.
Jak na to se dozvíte v červencovém Chipu.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.