Přejít k hlavnímu obsahu

Nikdy je takto nebalte: nejčastější chyby při přenášení kabelů a nabíječek – děláte to také?

Jiří Palyza 04.10.2023
info ikonka
Zdroj: Solen Feyissa/Unsplash

Každý má doma spoustu nabíjecích adaptérů a kabelů. Aby dlouho vydržely, neničily se konektory, netrhaly vodiče a nepraskaly bužírky, je důležité správné zacházení při přepravě. Jak se vyvarovat nejčastějších chyb.

Kapitoly článku

Kabely u sluchátek, nabíječky s propojovacími kabely pro mobily, USB kabely pro externí pevné disky: pokud máte doma základní technické vybavení, spolu s ním se vám časem nahromadí i spousta kabelů. Často bývají volně pohozené v zásuvce, ale také pěchované do různých kapes a přihrádek v taškách při přenášení.

To ale může vést k rychlejšímu poškození kabelů a někdy i samotných zařízení. Podívejme se na několik praktických triků, jak si v kabelech udělat pořádek a jak je uchovávat pro jejich delší životnost.

Napájecí zdroje a pevné disky: toto je častá chyba

Nabíjecí adaptér k mobilu
info ikonka
Zdroj: Michael Walter/Unsplash
Pokud kabely při balení do tašky necháte takto, dojde časem k jejich většímu opotřebení.

Mnoho lidí sice má tendenci kabely alespoň srolovat a úhledně zabalit do batohu nebo brašny na notebook. Často ale dochází k chybě, kdy kabel zůstane připojený do napájecí jednotky nebo USB konektoru externího disku.

Mohlo by vás zajímat

Při přepravě pak může docházet k neustálým drobným pohybům, které způsobují zbytečné opotřebování kabelu a zásuvky. To je problematické zejména u tenkých kabelů, méně na to trpí robustnější kabely notebooků. Navíc se mohou také zamotat a jejich hektické rozplétání je může zbytečně namáhat.

Lepší způsob transportu příslušenství: odpojit konektory a fixovat

Zabalená brašna s kabely, adaptéry a dalším příslušenstvím
info ikonka
Zdroj: David Brooke Martin/Unsplash
Před zabalením do tašky a přepravou je lepší kabely ze zařízení odpojit a fixovat. Jsou tak lépe chráněny před zamotáním a konektory se tolik neopotřebovávají. Výhrady bychom mohli mít snad jenom k uložení pecek, na obrázku vpravo. Ty by zasloužily šetrnější zacházení.

Při přepravě digitálního zařízení, jako například externích pevných disků, je dobré vždy kabely odpojit. Poté je můžete šetrně smotat. Lepší je do většího průměru, ne příliš utaženě, a také pozor na ostřejší hrany, například kolem boků adaptéru. K fixaci kabelů pomáhají malé stahovací pásky se suchým zipem, které jsou velmi levné, anebo přímo součástí kabelů.

Mohlo by vás zajímat

Abyste kabely chránili ještě více, není vhodné je volně pohodit do velkého prostoru tašky například spolu s klíči nebo jinými tvrdými nebo ostrými předměty. Raději je vložte do malých přihrádek odděleně. Mnoho brašen na notebooky má například speciální síťky s gumou, které jsou pro přenášení kabelů i dalšího příslušenství přímo ideální.

Tenký kabel sluchátek: zamotání zabrání kolík na prádlo

Sluchátka
info ikonka
Zdroj: J. Palyza, Chip.cz
Sluchátka sepnutá kolíkem na prádlo
info ikonka
Zdroj: J. Palyza, Chip.cz

Kabely sluchátek jsou kapitola sama pro sebe. Jsou velmi tenké a často dlouhé, jejich rozmotávání je mnohdy zkouška trpělivosti. Lze tomu ale snadno zabránit.

Dalším jednoduchým trikem je totiž použití kolíku na prádlo. Velmi dobře se hodí například pro sepnutí kabelu do jednoho svazku. Nejlepší jsou vetší plastové, kde nehrozí skřípnutí kabelu čelistmi. To bychom mohli napáchat víc škody než užitku.

Kabel sluchátek si volně omotejte například kolem ruky, a poté svazek sepněte kolíčkem na prádlo. Dejte pozor na to, aby nebyl čelistmi kolíku sevřený. Kabel by měl procházet volně dutinou, která je na konci kolíku. Podobně by také šlo svazek fixovat tenkým páskem suchého zipu. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme