Menu

Alternativa Firefoxu je podceňovaná: Vivaldi nabízí i lepšího správce stahování

14.10.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Alternativa Firefoxu je podceňovaná: Vivaldi nabízí i lepšího správce stahování

Alternativa Firefoxu je podceňovaná: Vivaldi nabízí i lepšího správce stahování | foto: Guilherme Vasconcelos/Unsplash

Pro Windows jsou nejpoužívanějšími prohlížeči Chrome, Edge a Firefox. Existují ale zajímavé alternativy. Například Vivaldi nabízí několik zajímavých doplňkových funkcí, které z něj dělají mnohem víc, než pouhý prohlížeč.

V nejnovější aktualizaci Vivaldi vylepšuje správce stahování a překládá webové stránky ze 108 jazyků. Prohlížeč Vivaldi je založen na Chromiu. To mu zajišťuje kompatibilitu se všemi moderními webovými standardy a dobrý výkon. Navzdory společnému základu se Vivaldi jasně odlišuje od browserů Chrome a podobných. Poskytuje například mnoho vestavěných možností personalizace. Přestože jsou podporována rozšíření, většina uživatelů by je podle tvůrců neměla potřebovat, protože vše potřebné je už součástí jeho výbavy.

Aktualizace na verzi 4.3 opět na některých místech přidává nové funkce:

Překlady: Vivaldi Translate je datově úsporný překladač, který nyní podporuje neuvěřitelných 108 jazyků.

Synchronizace: synchronizace dat mezi různými instalacemi Vivaldi se snadněji nastavuje a důležité funkce jsou přehlednější.

Nástroj pro pořizování snímků obrazovky: vestavěná funkce snímku obrazovky byla přepracována a doplněna o nové ikony. K dispozici je také nová funkce pro rychlou změnu velikosti snímků obrazovky.

Pošta a kalendář: Vivaldi integruje vlastní klienty, které jsou v aktuální verzi vybaveny novými funkcemi. Například jsou zabezpečeny přihlašovací údaje a soubory lze v poštovním programu připojit přetažením myší.

Správce stahování: novinkou v prohlížeči je skvěle vypadající správce stahování, který zobrazuje aktuální rychlost přenosu dat v podobě efektní grafiky a nabízí praktická tlačítka pro opětovné spuštění stahování a rychlé otevření načtených souborů.

Podpora PWA: Vivaldi nyní podporuje také progresivní webové aplikace, díky nimž webové služby vypadají jako lokálně nainstalované programy.

Soukromí: Vivaldi omezuje kontroverzní rozhraní API společnosti Google pro detekci nečinnosti.

Android: Verze Vivaldi pro Android vylepšuje práci s kartami pomocí nového panelu nástrojů.

E-mail a kalendář jsou pevnou součástí prohlížeče

vivaldi-1

Vivaldi nyní integruje poštovního klienta, kalendář i čtečku informačních kanálů. | Zdroj: Vivaldi 4.3

Poštovní schránky a kalendáře jako součást prohlížeče jsou ve Vivaldi k dispozici už nějakou dobu. Dosud však byly tyto funkce považovány za "experimentální" a bylo nutné je nejprve aktivovat na "vivaldi://experiments", a poté prohlížeč restartovat. Nyní jsou nové funkce stále klasifikovány jako "beta", ale lze je snadněji aktivovat prostřednictvím uvítací obrazovky. Vivaldi nabízí tři varianty konfigurace: Essentials, Classic a Fully Loaded. Plně nabitá verze aktivuje poštovní server, kalendář a čtečku infokanálů.

V nastavení poté najdete příslušné položky "E-mail", "Kalendář" a "Feeds". Kliknutím na "E-mail" přidejte poštovní účet. Akceptovány jsou účty IMAP a POP3. Pro účely testování šlo velmi snadno přidat účet Gmail. Kromě poštovní schránky je k dispozici také kalendář, který lze rychle propojit s účtem Google. Čtečku RSS je naopak nutné nastavit ručně; neexistují žádné možnosti importu existujících seznamů kanálů.

Alternativa k překladači Google

vivaldi-2

Překladač umí pracovat úsporně z hlediska datové náročnosti. | Zdroj: Vivaldi 4.3

V podobě Vivaldi Translate prohlížeč nabízí vlastní službu překladu. Je hostována na serverech Vivaldi, umístěných na Islandu, a technicky využívá překladatelský nástroj Lingvanex. Při surfování na cizojazyčných stránkách překladač automaticky nabídne své služby. Můžete si také nastavit, aby se konkrétní jazyky překládaly rovnou. Případně to můžete přizpůsobit jednotlivým stránkám v možnostech.

Překlad prozatím nefunguje úplně stoprocentně. Na některých webových stránkách je možné se setkat s chybovou hláškou, že stránku nejde přeložit. Jinde ale Vivaldi Translate odvádí dobrou a rychlou práci.

Opětovné načítání karet a vestavěná hra

vivaldi-3

Uživatelé si mohou nastavit, jak často se má provádět obnovení načtení karet. | Zdroj: Vivaldi 4.3

Vivaldi je vybaven praktickou funkcí pro karty. Uživatelé mohou nastavit interval, po kterém se otevřené karty automaticky obnoví, například každých pět minut nebo pouze jednou za půl hodiny. Klikněte pravým tlačítkem myši na kartu a vyberte možnost "Opakované načtení". Spodní hranice je jedna minuta.

Vestavěná hra Vivaldia nabízí zábavu přímo v prohlížeči. Dříve narozeným uživatelům může připomínat hrací automaty z 80. let, ale nabídne krátké rozptýlení, například během pracovních přestávek. Nejjednodušším způsobem, jak hru spustit, je prostřednictvím tlačítka na nové záložce. Působí to docela vtipně, je jen otázkou, zda se ke hře uživatelé vůbec budou opakovaně vracet.

Kromě toho je Vivaldi vybaven konfigurovatelnými kontextovými nabídkami, které mohou uživatelé rozšířit o vlastní položky. To dobře zapadá do filozofie Vivaldi poskytovat prohlížeč, který lze díky vestavěným nástrojům dokonale přizpůsobit potřebám uživatelů.

Vivaldi si docela troufá

Kdo nic neriskuje, nic nezíská. Vivaldi je alternativou k velkým třem prohlížečům, který si občas troufne na něco nového, a přináší tak na trh svěží vítr. Pokud se vám stále líbí myšlenka integrace pošty a kalendáře, určitě byste se měli podívat na nejnovější verzi prohlížeče.

Vivaldi je hýčkaný prohlížeč, ale v oblasti zabezpečení a ochrany dat má co dohánět. Nelze například vypnout přenos telemetrických dat, nelze nakonfigurovat ochranu proti sledování a správce hesel příliš nezapadá do celkového konceptu nastavitelnosti, protože nabízí pouze standardní funkce.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  VÍCE CHYB

  Během prvního týdne jsem narazil na tyto problémy:

  • překladač vynechává kusy textu (někdy když narazí na řádkový tag uvnitř odstavce, od něj dál už nepřekládá), někdy je kvalita překladu horší ale to už se překousnout dá
  • v nastavení IMAP serveru pro mailbox chybí možnost STARTTLS, rozbalovací menu pro to je neaktivní
  • mailbox si neporadí se self-podepsanými certifikáty (používá tř. Protonmail)

  občas nedochází k obnovení spojení se serverem, pokud spadne
  nenašel jsem, jak hromadně zálohovat emaily

  • občas se stává, že prohlížeč při načtení nové stránky zamrzne a je nutné čekat i 10 vteřin
  • podpora Chrome doplňků je diskutabilní (např. u clockify se nelze přihlásit, po kliknutí na login zobrazí prázdnou stránku)

  A mnoho dalších blbůstek. Nedodělky v mailu jsou z mého pohledu tak zásadní, že jsem Vivaldi odinstaloval. Testováno na Mintu 20.2

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení