Menu

Apple vydává funkce z Androidu za revoluční. Které to jsou?

08.06.2022 18:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Apple vydává funkce z Androidu za revoluční. Které to jsou?

Apple vydává funkce z Androidu za revoluční. Které to jsou? | foto: Jeremy Bezanger / Unsplash

Americký Apple se v pondělí večer předvedl s kopou novinek týkajících se operačních systémů iOS, macOS, iPadOS a také třeba watchOS. Jak se ale ukazuje, některé novinky nejsou tak úplně nové – a už vůbec ne revoluční, jak se nám Apple snaží naznačit.

Zahraniční server Android Police přišel s velmi zajímavým seznamem funkcí, které v pondělí Apple představil, ovšem telefony s Androidem jimi disponují již několik let. Na ty nejzajímavější se nyní podíváme.

Upravitelná zamykací obrazovka

Kustomizace zamykací obrazovky určitě největší estetickou novinkou, kterou americký gigant na pondělní tiskové konferenci uvedl. Týká se možnosti upravit si na iPhonu zamykací obrazovku, to znamená přidat si tam mini-widgety, upravit písmo, odstín a dokonce nastavit rozličné zamykací obrazovky pro různé režimy soustředění.

Že tuhle funkci u Androidu běžně nenajdete? To není tak úplně pravda. Google zkoušel nabídnout uživatelům možnost úpravy zamykací plochy již v Android Jelly Bean, to je před deseti lety. Neúspěšně, funkce se neujala a do dnešních dní ji stále v omezené míře nabízí Samsung. Na obranu Androidu, většina výrobců nabízí alespoň možnost upravit režim Always-On, který Apple pro změnu vůbec nezná (zatím).

Vylepšené mapy

iOS 16

Kompletní seznam novinek v iOS 16 | Zdroj: Apple / iOS 16 press kit

Apple Mapy stále nedosahují kvalit těch od Googlu – a je to zejména tím, že Apple se s nimi orientuje zejména na USA a Kanadu, případně na větší světové trhy, jako je Čína nebo Velká Británie. V nové aktualizaci Apple Map pro iOS 16 výrobce přidal možnost naplánovat trasu s až 15 zastávkami.

Ani to ale není pro Google nic nového. Vždyť konkurenční navigační aplikace zvládá naplánovat mezi bodem A a bodem B zastávky již od roku 2016. Pravdou ale je, že na rozdíl od Applu, Google Mapy zvládnou “pouze” 9 zastávek.

Měření fitness aktivit pomocí telefonu

Touto novinkou Apple překvapil nejednoho fanouška. Uživatelům iPhonu totiž nabídl to, čeho dosud mohli užívat pouze majitelé hodinek Apple Watch. iPhone s iOS 16 zvládne díky pohybovým senzorům a gyroskopu změřit nachozené kroky, ušlou vzdálenost a spálené kalorie uživatele. O přesnosti v porovnání s Apple Watch lze diskutovat, ale budiž.

Nicméně ani toto není žádné revoluční novum, které by uživatelé operačního systému Android neznali. Vždyť Google Fit měří podobné hodnoty už dávno, někteří výrobci dokonce tuto funkcionalitu implementují do telefonů rovnou, bez nutnosti stahovat jakoukoliv aplikaci.

Zdroj: Apple, Android Police

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení