Menu
CHIP Speedtest

Masívní úniky o iPhone11: nový smartphone od Apple už nemá téměř žádná tajemství

10.09.2019 11:00 | Jiří Palyza
Masívní úniky o iPhone11: nový smartphone od Apple už nemá téměř žádná tajemství

Nastal čas. Apple představil iPhone 11, novou generaci smartphonů. Krátce před očekávanou keynote bylo už mnoho novinek známých.

Apple představil novou generaci iPhone 11 jako součást širších oznámení a došlo k tomu v úterý 10. 9. 2019 v 19.00 hod. Akce byla živě přenášena z divadla Steve Jobs Theater.

Bylo jisté, že také letos Apple představí tři nové iPhony, včetně levnější verze, menšího a většího prémiového modelu. O cenách lze zatím jen spekulovat, nicméně nedávno publikovaný technický list naznačuje, že zaváděcí cena nových modelů iPhone 11 by měla být stejná, jako u jejich předchůdců. S touto informací ale raději opatrně. iPhony by totiž měly být vybaveny podporou pro Apple Pencil, o které zatím doposud ve verzi iOS 13 Beta nebyly žádné známky. Lze tedy předpokládat, že Apple půjde s cenou nahoru.

iPhone 11: Apple se vzdává označení římskými čísly

apple-models

Bude to opravu tak? Podle neoficiálního spec listu se očekává, že nové iPhony budou za stejnou cenu, jako jejich předchůdci. Předpokládáme, že cena bude vyšší.

Doposud jsme předpokládali, že Apple bude i nadále pokračovat v pojmenování svých modelů dle předchůdců. Nejprve se na internetu rozšířily informace o označeních iPhone XI, iPhone XI Max a iPhone XR 2. Nyní však převažují informace, podle kterých Apple zruší římské číslice a pojmenuje novou řadu iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max.

"Pro" jako doplněk názvu už byl potvrzen předběžnými informacemi o iPhonech od známého reportéra agentury Bloomberg, Marka Gurmana, který na Twitteru publikuje pod nickem "CoinX". Cílem změny názvu může být standardizace produktové řady s iMac Pro, Macbook Pro a iPad Pro.

Displeje modelů iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max

iphone11-displays

Zařízení iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max budou mít pravděpodobně opět prohlubeň v horní části obrazovky.

Velikost displeje nových telefonů iPhone se pravděpodobně nebude lišit od iPhone XS a XS Max. Takže iPhone 11 Pro by měl mít úhlopříčku 5,8", iPhone 11 Pro Max 6,5". Také co se týče rozlišení, Apple pravděpodobně nebude provádět žádné změny a bude pokračovat v používaných 2 688 x 1 242 px v Pro Max a 2 426 x 1 125 px v Pro. V obou modelech pravděpodobně znovu nasadí panel OLED.

Uniklé obrázky naznačují, že iPhony 2019 budou mít opět v horní části displeje vybrání, ve kterém jsou umístěny infračervené senzory Face ID. Zde došlo k redukci a prohlubně jsou menší. Technologii Face ID Apple upravil tak, aby kamera byla schopna pokrýt větší úhel. Rozpoznání by mělo fungovat i z krátké vzdálenosti. Uvidíme, zda bude i rychlejší. V patentové přihlášce Apple popisuje proces, při kterém se iPhone automaticky odemkne, když je proveden typický pohyb a úchop pro fotografování. Čidla zrychlení telefonu mají tento pohyb detekovat a spustit kameru ve správný okamžik, aniž by uživatel musel jakkoliv zasahovat. Uvidíme, zda se s touto technologií setkáme v praxi.

Trojitá kamera a další vylepšení

iphone11-camera

Nový iPhone 11 Max (vlevo) a iPhone 11 budou pravděpodobně osazeny třemi čočkami fotoaparátu.

Po dvojnásobné přichází trojnásobná čočka. Momentálně vypadá velmi reálně, že top verze iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max budou osazené trojitým fotoaparátem na zadní straně těla. Appple není s výrobcem Cupertino u iPhone první, mnoho modelů Android (Huawei a Samsung) už nějakou dobu trojitý fotoaparát používají.

Publicista Steve Hemmerstoffer alias "OnLeaks" před časem uvolnil 360° video, ze které je patrný design iPhonu. Tři čočky by měly být uspořádány ve čtyřúhelníkovém výřezu na zadním těle smartphonu. Třetím objektivem bude pravděpodobně širokoúhlový objektiv s rozlišením 12 Mpx, umožňující fotografování s úhlem záběru 120°. Kromě toho by měl fotoaparát nabízet trojnásobný optický zoom.

Díky novému procesoru Apple Bionic A13 by majitelé nových telefonů iPhone měli být schopni upravovat fotografie a videa v reálném čase, např. pro živé vysílání s různými efekty. Nová funkce "inteligentního snímku" je určena k zachycení oblastí mimo oblast obrazu. Při prohlížení a dodatečných úpravách snímku by tyto informace navíc měly výrazně zjednodušit tyto činnosti. Po krátké době po vylepšení se uložená nepotřebná data automaticky smažou.

Výkon iPhone 11: co bude smartphony pohánět

a13-bionic

Procesor A13 Bionic se vyrábí 7nm technologií.

Už takřka s jistotou se dá předpokládat, že Apple svou novou generaci iPhonů osadí procesorem A13 Bionic. Stejně jako jeho předchůdce A12 je vyráběn 7nm technologií. Podobně se vyrábějí i Kirin 980 společnosti Huawei a Snapdragon 855 Qualcommu. Na rozdíl od čipů s 10nm technologí (např. A11) pracují efektivněji a s vyšší energetickou účinností.  Modely iPhone XS s Apple A12 stanovily nové standardy, pokud jde o výkon a grafický výkon. Jsme zvědaví, do jaké míry nový hardware tyto hodnoty překoná.

Dnes večer tedy uvidíme, do jaké míry všechny předběžné informace o nových vlastnostech iPhonu 11, uniklé z různých zdrojů, byly pravdivé. Čím si ale můžeme být jisti už nyní, fandové technologií a jejich nasazení v praxi budou jistě spokojeni. Ještě aby tomu tak bylo i v případě jejich peněženek.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení