Menu

Proč čekat na Android 13? Jsou funkce, které si můžete dopřát už teď hned

27.05.2022 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Proč čekat na Android 13? Jsou funkce, které si můžete dopřát už teď hned

Proč čekat na Android 13? Jsou funkce, které si můžete dopřát už teď hned | foto: Andrew M/Unsplash

Google pracuje na dokončení systému Android 13, který by měl obsahovat mnoho nových funkcí. Pomocí malých triků si některé z nich můžete na svůj smartphone instalovat už hned.

Funkci kopírování a vkládání zná a používá snad každý, a to ať už na počítači, tak na mobilním telefonu. Z technického hlediska se obsah nejprve přesune do vyrovnávací paměti, a poté se z ní vloží na požadované místo.

To vypadá na první pohled velmi jednoduše, ale v praxi kopírované prvky často zůstávaly ve schránce. Může tak vzniknout množina citlivých údajů, jakými jsou hesla, fotky, adresy, telefonní čísla, nebo pasáže textu, ke kterým mohou mít přístup i ostatní aplikace.

Android 13 proto přichází s novou systémovou funkcí, která automaticky schránku vyprázdní po jedné hodině. To by mělo zlepšit zabezpečení a ochranu dat. Nemusíte ale čekat na novou verzi Androidu. Tuto funkci můžete ve svém smartphonu používat už dnes.

Klávesnice Googlu s vlastní schránkou

Google nabízí vlastní aplikaci pro klávesnici, Gboard, kterou si můžete nainstalovat do telefonů se systémem Android. Na mnoha zařízeních, například na modelech Pixel od Googlu, ji najdete už předem instalovanou. V nástroji Gboard si můžete aktivovat vlastní schránku, která se po hodině automaticky vyprázdní.

Povinný je ale zásah do nastavení, protože by to nebyl Google, kdyby si neudělal radost statistikami používání a prostřednictvím klávesnice také nepřizpůsoboval psaní.

mazání schránky rychlým klepnutím

clipeus

Aplikace Clipeus maže obsah schránky klepnutím prstem. Nemá žádné grafické rozhraní, akce se provede klepnutím na její ikonu. | Zdroj: Clipeus

Malá aplikace Clipeus je praktický pomocník, který vymaže schránku pouhým klepnutím prstu. Aplikace se sice nedá stáhnout v Obchodu Play, ale je k dispozici na platformě F-Droid. Pokud jste si ještě alternativní obchod neinstalovali, existuje ve formě aplikace.

Poté si můžete instalovat aplikaci Clipeus, která se zobrazí jako ikona aplikace na domovské obrazovce. Klepnutím na ni se nezobrazí žádné okno aplikačního prostředí, protože nástroj žádné grafické rozhraní nemá. Jen se provede okamžité vymazání obsahu schránky.

Pokud tedy kopírujete a vkládáte citlivé informace, čas od času je dobré schránku ručně vymazat.

Zapomenuté údaje

Uživatelé často kopírují a vkládají velké množství citlivých údajů. Je dobré vědět, že tyto informace často zůstávají ve schránce. Ostatní aplikace k nim mohou mít přístup a mohly by je přebírat. Android to chce omezit, například pomocí oznámení při přístupu k datům, a také automatickým mazáním schránky. Starat se to ale můžete i sami.

Zdroj: Play.google.com / Gboard – klávesnice od GoogluClipeus

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení