Menu

Uživatelé Androidu by si měli dát pozor: jeden ze skenerů QR kódu krade bankovní data

07.03.2022 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé Androidu by si měli dát pozor: jeden ze skenerů QR kódu krade bankovní data

Uživatelé Androidu by si měli dát pozor: jeden ze skenerů QR kódu krade bankovní data | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Patříte-li k uživatelům, kteří mají na smartphonu instalovanou čtečku QR kódu, nebo se právě po nějaké verzi rozhlížíte, buďte opatrní při své volbě. Jedna z aplikací QR čtečky instaluje malware a krade bankovní data.

I přes veškerá bezpečnostní opatření je na platformě Google Play stále opakovaně k dispozici malware. V aktuálním případě se jedná o aplikaci "QR Code & Barcode - Scanner". Píše o tom portál Cleafy.

Aplikace funguje zcela normálně a dělá to, co byste od ní očekávali. Funguje ale také jako trojský kůň pro známý malware TeaBot. Po své instalaci aplikace požádá uživatele o povolení aktualizace. Pokud jej uživatel poskytne, do smartphonu se stáhne TeaBot.

Škodlivý software pro Android na platformě Play: jak reagovat

teabot

Aplikace QR Code & Barcode - Scanner instaluje do prostředí androidového smartphonu škodlivý software TeaBot. | Zdroj: Cleafy

TeaBot krade přístupové údaje z bankovních aplikací nebo kryptopeněženek. Za tímto účelem simuluje přihlašovací obrazovku různých služeb elektronického bankovnictví. TeaBot v současnosti dokáže napodobit více než 400 aplikací e-bankingu.

Dobrou zprávou je, ža aplikace QR Code & Barcode - Scanner byla mezitím už z platformy Google Play odstraněna. Předtím si ji uživatelé stáhli v počtu 10.000.

Vzhledem ke skutečnosti, že existuje mnoho neškodných aplikací, které ale mají téměř totožný název, může být komplikované zjistit, zda pokud některou z nich máte, jde o škodlivou verzi a vaše zařízení je potenciálně ohroženo. Máte-li pochybnosti, zkuste v seznamu aplikací svého mobilu vyhledat položku QR Code Scanner: Add-on. Pod tímto názvem se ukrývá TeaBot. Pokud zjistíte, že se trojský kůň TeaBot na vašem zařízení nachází, měli byste aplikaci urychleně odstranit, zkontrolovat bankovní účty a změnit přístupové údaje.

Zdroj: Cleafy

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    nejen skener

    Samotný Android/Google taky… jak je možný, že mi Google hlásí kompromitované přihlašovací údaje když 5jsem to po něm nechtěl. Že by zase nějaké ustanovení odst. 2345 na straně 235 všeobecných podmínek?

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení