Menu

Uživatelé Androidu se mohou začít radovat: Google opravuje jednu z největších nepříjemností

25.04.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé Androidu se mohou začít radovat: Google opravuje jednu z největších nepříjemností

Uživatelé Androidu se mohou začít radovat: Google opravuje jednu z největších nepříjemností | foto: JerzyGorecki/Pixabay

Dobrá zpráva přichází pro uživatele Androidu: Google s největší pravděpodobností opraví v Androidu 13 jeden z nejotravnějších problémů mobilního systému. 

Jedním z nevydařených postupů v Androidu je ukončování aplikací, které zůstávají aktivní na pozadí. Poté, co je aplikace na pozadí ukončena a už nadále neběží, uživatelé by také neměli dostávat žádná oznámení, které s ní souvisí. Je to ale naopak, což se projevuje typicky u komunikačních aplikací. Jsou případy, kdy například WhatsApp, Reddit nebo e-mailový klient stále posílají notifikace, a to i po čerstvém restartu smartphonu, kdy ani jedna z aplikací nebyla spuštěna ručně. V systému Android 13 se to má změnit.

Před pár dny se podařilo objevit část kódu, která souvisí s optimalizací paměti a multitaskingem v jádře systému Android 13. Tento kód se týká především systému MGLRU (Multi-Generational Least Recently Used).

Nyní už je k dispozici oficiální potvrzení nasazení MGLRU, a to od společnosti Google. Její zástupci uvádějí, že proběhly testy na jednom milionu zařízení se systémem Android. Výsledek ukazuje, že použitím technologie MGLRU došlo k výraznému zlepšení využití procesoru a paměti. To vede k menšímu počtu ukončení OOM killerem a menšímu zpoždění reakcí uživatelského rozhraní.

Android 13: nervující aplikace na pozadí snad už přestanou obtěžovat

androidapps

Zasílání oznámení i po ukončení aplikací je jednou ze zajímavých chyb Androidu. Projevuje se hlavně u komunikátorů. | Zdroj: Rami Al-zayat/Unsplash

Ukázalo se, že funkce Multi-Generational Least Recently Used (MGLRU) je v systému Chrome OS už aktivní a Google ji udržuje v několika různých jádrech mezi verzemi 4.14 a 5.15. Nyní vše nasvědčuje tomu, že Google plánuje integrovat MGLRU do systému Android.

Potvrzení v projektu Android Gerrit naznačuje, že Google začlenil změny do Generic Kernel Image (GKI) systému Android 13. Další revize navíc ukazuje, že je bude možné aktivovat přes ladící nástroj Android Debug Bridge (adb).

Pro mnoho hráčů mobilních her je také nepříjemná dlouhá doba načítání před vlastním spuštěním hry. To se ale brzy stane minulostí. Podle spekulací připravovaná nová generace Androidu 13 výrazně zkrátí dobu čekání na hry. Objevily se zprávy, že Android 13 obsahuje v rozhraní API GameManageru novou funkci, která se nazývá setGameState. Když je hra ve stavu načítání, tato funkce aktivuje režim GAME_LOADING. Tím by mělo dojít ke zkrácení doby načítání hry a zvýší se výkon procesoru.

Zdroj: MyDrivers

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení