Menu

Velké plány pro Android: tyto novinky by se měly objevit už brzy

10.01.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Velké plány pro Android: tyto novinky by se měly objevit už brzy

Velké plány pro Android: tyto novinky by se měly objevit už brzy | foto: Eriel Suarez/Unsplash

Se systémem Android 12 uživatelé smartphonů získají také mnoho nových funkcí. Google chce v roce 2022 šlápnout na plyn.

Google v průběhu veletrhu CES 2022 oznámil řadu vylepšení pro Android, která by měla být postupně uvolňována v roce 2022. Různá vylepšení mají celkově zlepšit práci s mobilním operačním systémem, a to zejména při používání více zařízení.

Android 12 byl uvolněn už v říjnu 2021. Google ale pro něj bude i nadále poskytovat různá vylepšení a doplňovat další funkce. Jednou z oblastí, na kterou se v dalším vývoji Androidu zaměřil, je podpora propojení s dalšími zařízeními. Podle společnosti Deloitte má nyní průměrná americká domácnost 25 připojených zařízení, přitom v roce 2019 jich bylo jen 11. Vzhledem k tomu, že smartphony jsou středobodem práce s připojenými zařízeními, chce Google Android v této oblasti posílit.

Android 12: funkce Fast-Pair je v centru pozornosti

androidplans-1

V systému Android 12 by funkce Fast-Pair měla fungovat ještě plynuleji. | Zdroj: blog.google

Jednou z největších oblastí, kde Google mobilní systém vylepšuje, je funkce rychlého párování – Fast-Pair. Je navržena tak, aby urychlila a zjednodušila párovací proces androidového smartphonu a zařízení s Bluetooth. Google uvádí, že pracuje na podpoře dalších zařízení, a to včetně televizorů a dalších produktů chytré domácnosti. Do budoucna chce tuto funkci rozšířit i na Chromebooky.

Erik Kay, viceprezident divize Multi-Device Experiences, k tomu dodává, že už za několik týdnů Chromebook automaticky rozpozná sluchátka s podporou funkce Fast-Pair a jedním kliknutím se s nimi propojí. Letos by také v případě Chromebooku mělo být možné jej pomocí telefonu s Androidem rychle nastavit, a získat tak okamžitý přístup ke všem informacím, které se dají sdílet; například přihlašovací jméno k účtu Google a heslo Wi-Fi.

Podobně, jako jde spárovat sluchátka AirPods s Apple TV, chce Google usnadnit párování sluchátek Bluetooth se zařízením Google TV nebo Android TV OS.

Mnoho malých vylepšení

androidplans-2

| Zdroj: Brooke Cagle/Unsplash

Svůj Chromebook uživatelé mohli odemknout pomocí androidového telefonu už dříve. Google plánuje tuto funkci rozšířit i na zařízení se systémem WearOS. Uživatelé tak budou mít možnost odemknout telefon, tablet nebo Chromebook i pomocí androidových hodinek.

Google také zlepšuje svou podporu integrace do vozidel, a to pomocí ultra-širokopásmové technologie (UWB). Pomocí této technologie bude možné spárované vozidlo mobilem například odemknout, a to aniž by jej bylo nutné přiblížit k zámku. Místo toho uživatelé mohou nechat telefon v kapse, vozidlo jej rozpozná a odemkne se.

Lidé, kteří používají více zařízení, budou mít už brzy možnost na nich lépe sdílet data a média. Pokud někdo například na tabletu sleduje film a pouští si zvuk do sluchátek, v okamžiku příchozího hovoru se film pozastaví. Sluchátka se automaticky přepnou na hovor prostřednictvím telefonu, a po ukončení hovoru opět pokračuje přehrávání filmu.

Google také vylepšuje Phone Hub, který umožňuje přístup Chromebooku ke komunikačním aplikacím na smartphonu, aniž by je bylo nutné instalovat dvojmo. Díky tomu je snazší prostřednictvím Chromebooku zůstat v kontaktu, i když telefon zrovna není po ruce.

Kdy budou nové androidové funkce uvolněny?

Poprvé v historii Androidu Google vyvíjí funkce i pro jiné platformy, zejména Microsoft Windows. To by mělo přinést lepší integraci obou platforem.

Kay k tomu dodal: "Po připojení telefonu se systémem Android k počítači s Windows pomocí funkce Fast-Pair můžete rychle nastavit různé periferie, vybavené Bluetooth. Pak půjde synchronizovat textové zprávy a sdílet soubory prostřednictvím funkce Nearby Share. Spolupracujeme s Acerem, HP a Intelem na tom, abychom ve vybraných počítačích se systémem Windows funkce uvolnili ještě v tomto roce."

Některé z nových funkcí systému Android, jako například vylepšená Fast-Pair, budou představeny během několika příštích týdnů. Další budou poté následovat v průběhu roku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení