Přejít k hlavnímu obsahu

Pět možností

redakce 22.06.2010
info ikonka
Zdroj:

Nové verze méně známých prohlížečů zbrojí proti Firefoxu a Internet Exploreru. Ukážeme vám, zda se vyplatí přestoupit ke konkurenci.

Nyní je to otázka volby: od března mají uživatelé Windows k dispozici tzv. Ballot screen, který jim umožňuje vybrat si při instalaci prohlížeče z několika možností. Díky tomu přestává být Internet Explorer v nově nainstalovaných Windows jedinou možností. Obrazovka s nabídkou prohlížečů se uživatelům zobrazí v rámci aktualizací. Otázkou ale zůstává, který z nich je tou správnou volbou. Právě proto jsme otestovali pět nejlepších prohlížečů v jejich nejnovějších verzích a poradíme vám, který si máte nainstalovat.

Výkon: Rychlé surfování

Prohlížeče Internet Explorer 8 a Safari nenabídly od našeho posledního rozsáhlého testu (Chip 1/2010) žádné nové verze a do našeho srovnání vstupují bez nových funkcí. U Opery jsme do testu zařadili beta verzi 10.50. V době prodeje časopisu bude tato verze již k dispozici jako finální, od bety se však příliš lišit nebude. Stejně jako Firefox a Chrome nabídne i Opera změny, a to jak v oblasti vzhledu, tak i technologií. To se projeví především na výkonu: nyní již Chrome a Safari do testů nastupují s rychlým enginem označovaným jako Webkit. Podobných výsledků dosahuje v testech i Opera. Její přepracovaný engine Presto a především nový engine pro JavaScript, známý pod kódovým jménem Carakan, fungují pro prohlížeč jako „turbo“. Díky nim se Opera dostává například v benchmarku Peacekeeper (viz graf na stránce vpravo) i před Safari. Tento benchmark testuje funkce JavaScriptu, které se používají především na komplexnějších webech. Naměřené výsledky se poté potvrzují i v praxi – Opera nahrává internetové stránky rychle a hladce. Především díky vylepšenému enginu V8 (pro JavaScript) však zůstává nejrychlejším prohlížečem Chrome. Browser od Googlu navíc spotřebuje málo systémových prostředků, což mu zajišťuje dobrý celkový výkon. Firefox 3.6 získal v testu poněkud více bodů než předchůdce, ve srovnání se špičkou ho ale stále ještě nemůžeme označit za „rychlý“. IE8 zůstává nejpomalejším prohlížečem, na druhou stranu ale také zabere nejmenší množství paměti RAM.

Zobrazení: Ne vždy bez chyby

Prohlížeče by měly obsah webu zobrazit nejen rychle, ale také bez problémů. Test s CSS2.1 suite (od sdružení W3C, zodpovědného za webové standardy) ukázal, že prohlížeče se staršími webovými standardy již nemají závažné problémy. Vyzkoušeli jsme asi 7 000 náhodných vzorků jednotlivých testů a narazili jsme jen na několik chybných zobrazení, avšak bez významných rozdílů. Zcela jinak je tomu ale s novými „normami“ HTML5 a CSS3. Problémy měl především Internet Explorer 8, jeho konkurenti podporují nové specifikace vcelku dobře. Velmi podobná situace byla také u testu Acid3, který kontroluje zobrazení CSS a JavaScript. IE těmito testy pravděpodobně projde až od verze 9.

Test Peacekeeper: Chrome je nejrychlejší, pokud jde o grafiku a aplikační benchmarky.
Test Peacekeeper: Chrome je nejrychlejší, pokud jde o grafiku a aplikační benchmarky.

IE8 vás však okouzlí několika šikovnými funkcemi, jako jsou chytrý adresní řádek se zvýrazněným URL nebo barevné karty jednotlivých stránek, sdružující podobné tematické weby. Mezi jeho unikátní funkce patří i Quick-info nebo web-slices, o kterých jsme se zmiňovali v minulém testu. Firefox 3.6 také nabízí celou řadu nových funkcí – kromě optimalizovaného panelu záložek především plně integrovaný doplněk, kontrolující, zda nemáte zastaralý doplněk pro Flash nebo Javu. Pravda ale je, že většina významných změn byla naplánována až pro verzi 4 (měla by se objevit příští rok). S prohlížečem Chrome udělal Google ten správný krok vpřed, protože verze 4 nyní podporuje asi 3 000 doplňků, které vám umožňují udělat ze spartánského prohlížeče skutečně použitelný nástroj. V browseru už tak konečně můžete mít například funkci pro blokování reklam nebo správce hesel. Díky tomuto kroku se Chrome může stát praktičtějším prohlížečem než například Opera nebo IE8. Na druhou stranu Opera verze 10.50 nabízí téměř vše, co by si surfař mohl přát – vše je jen poněkud hůře přístupné. Podle vývojářů má nové rozhraní Opery zjednodušovat surfování, podle nás ale jeho „ovládnutí“ rozhodně není otázkou chvíle. Naopak chválíme podporu funkcí pro Windows 7 – především Aero Peek (náhled všech otevřených záložek na hlavním panelu) a Jumplist s přístupem na nejnavštěvovanější stránky. Tyto příjemné „novinky“ nabízí z ostatních prohlížečů už jen Internet Explorer 8.

Tabulka výsledku testu
Tabulka výsledku testu

Ochrana dat: Anonymní na webu

Opera učinila krok vpřed i v oblasti ochrany a je posledním významným výrobcem, který nabídl integrovaný „anonymní“ režim surfování. Díky němu můžete s Operou surfovat bez ukládání cookies nebo bez zaznamenávání historie navštívených stránek. Navíc Opera nabízí nejefektivnější možnosti pro práci s aktivními webovými prvky, jako například s JavaScriptem. Také ve Firefoxu a Internet Exploreru 8 najdete rozsáhlé možnosti nastavení bezpečnosti a ochrany uživatelských dat – o to překvapivější je skutečnost, že vývojáři Safari a Chrome v této oblasti poněkud zaspali. Jedinou pozitivní zprávou by mohlo být, že se Google chystá ve verzi 4.1 odstranit ID prohlížeče.

Na velké rozdíly jsme narazili u integrovaných phishingových filtrů, které mají blokovat nebezpečné weby. Například nástroje v prohlížečích Firefox, Chrome a Safari identifikovaly přibližně polovinu phishingových webů (známých jen několik hodin), Opera zablokovala dokonce tři čtvrtiny z nich. Nejhorší byl filtr v Internet Exploreru 8: ignoroval více než polovinu stránek, včetně čtyř, které byly zablokovány ve všech ostatních prohlížečích.

Je tedy na vás, kterému prohlížeči dáte přednost. Zklamáni už pravděpodobně nebudete u žádného, a pokud máte výkonný počítač, neotráví vás ani výkonové rozdíly. Ve finále tak bude pro většinu uživatelů klíčovou volbou ergonomie a nabízené funkce.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme