Někteří uživatelé si kupují nové zařízení každý rok až dva, aby udrželi krok s dobou. To má samozřejmě své důsledky. Například podle odhadu spolku Remobil lze v českých domácnostech a firmách nalézt okolo 12 milionů odložených a nepotřebných mobilů. Řádně zrecyklována je však jen menšina (kolem 6 procent), většina zůstává ležet v šuplíku nebo skončí na skládce, kde ze starých elektrozařízení unikají do rostlin i živých organismů škodlivé látky.
Řada lidí starý mobilní telefon zlikviduje, prodá, nebo předá dál. Zbytek si ho prostě ponechá, a někdo dokonce skladuje všechny své starší modely telefonů. Než se uživatelé se starým mobilním telefonem rozloučí, obvykle provedou jedno nebo více záložních opatření: vyjmou SIM kartu, zálohují data, obnoví tovární nastavení zařízení a jen málokdo přepíše svá data pomocí speciálního mazacího softwaru.
Co se starým telefonem
Pokud si chcete starý telefon ponechat, může přesto najít další praktické využití. Začněte tím, že telefon vymažete do továrního nastavení a pro jistotu můžete data ještě přepsat, například pomocí aplikace Shreddit.
1. Telefon pro děti či seniory
Starší mobilní telefon, který už nepotřebujete, můžete dát k využití dětem. Pokud se telefon ztratí nebo poškodí, nebude to tak velká škoda. Společnost Google speciálně vyvinula koncept „rodičovské kontroly“. Rodiče si pak po správném nastavení telefonu mohou prohlížet přehledy aktivit dětí, kontrolovat stahování z Obchodu Play nebo instalovat výukové aplikace doporučené firmou Google. Jinak tato funkce slouží především ke sdílení obsahu zakoupeného za poplatek s potomky.
Doporučujeme také na dětský telefon nainstalovat nástroj, který umožňuje kontrolovat přístup k dalším aplikacím, jako jsou prohlížeče a YouTube.
Výchozí vyhledávač prohlížeče také můžete nahradit vyhledávačem SPIN Safe Browser nebo Kids Browser - SafeSearch. Díky nim se děti nedostanou k nevhodnému obsahu, jako je pornografie nebo násilí. Mezi další možnosti patří vizuální vyhledávač kiddle.co nebo vyhledávač pro děti alarms.org/kidrex.
Možná máte ve svém okolí seniora, který potřebuje snadno použitelný mobilní telefon. Pro mnoho starších lidí je moderní rozhraní chytrých telefonů příliš složité. V jejich případě pomůže instalace aplikace, jako je BIG Launcher – česky. Nahrazuje běžné rozhraní Androidu rozhraním se zvětšenými tlačítky a písmeny. To zlepšuje čitelnost a usnadňuje používání. Aplikace je k dispozici v omezené bezplatné verzi. Další funkce můžete přidat prostřednictvím dalších aplikací od stejného výrobce. V Obchodě Play naleznete například aplikace BIG SMS for Seniors, BIG Phone a BIG Alarm.
2. Mobilní telefon jako šikovné dálkové ovládání televizoru
Dálkové ovladače k televizorům se v některých domácnostech prostě ztrácejí nebo rozbíjí. V obou případech může pomoci mobilní telefon. Pokud jej vybavíte vhodnou aplikací, uděláte z něj šikovný dálkový ovladač.
Určitě se vyplatí navštívit webové stránky výrobce televizoru, který doma máte, protože firmy Samsung, LG, Philips a spol. mají v nabídce vlastní aplikace pro televizory. Dálkové ovládání prostřednictvím aplikace je šikovné zejména v případě, že máte více televizorů od různých výrobců. Starý chytrý telefon se pak stane univerzálním dálkovým ovladačem.
3. Mobilní telefon jako kuchařka a chytrý pomocník v kuchyni
Chytrý telefon je v kuchyni velmi praktický. Ale asi se nechcete dotýkat drahého mobilního telefonu špinavými prsty nebo ho vystavovat riziku postříkání různými tekutinami. Starý mobilní telefon ve vhodném obalu však vydrží i hrubé zacházení.
Co ještě potřebujete: V ideálním případě dobrou nabíjecí stanici, ve které může mobilní telefon stát na výšku, a vhodnou aplikaci s recepty na vaření, nebo alespoň webový prohlížeč. Dobrou volbou je například aplikace Časopis Apetit, nebo weby apetitonline.cz nebo toprecepty.cz.
4. Telefon jako webkamerka nebo dětská chůvička
Zvykli jsme si na práci z domova a domácí vzdělávání. Co je zde důležité: Při videokonferencích musí být obraz a zvuk v pořádku. Pokud nemáte webovou kameru nebo pokud kamera vašeho notebooku nemá dobrou kvalitu, můžete mobilní telefon přeměnit na webovou kameru s většinou dobrou kvalitou obrazu a zvuku.
Mobilní telefony se systémem Android a iPhone můžete přeměnit na kamerku například pomocí nástroje ManyCam. K tomu je třeba jen nainstalovat desktopovou verzi nástroje ManyCam do počítače a aplikaci ManyCam do smartphonu. Vytvořte si uživatelský účet v aplikaci ManyCam a přihlaste se stejným účtem na obou zařízeních.
Poté můžete přidat mobilní aplikaci do aplikace ManyCam na ploše systému Windows v části "Zdroje videa". Vyberte mobilní telefon a povolte připojení. Přístup musíte schválit také v aplikaci, poté se v okně ManyCam na stolním počítači zobrazí obraz z kamerky mobilního telefonu. Nyní můžete novým zdrojem videa krmit aplikace Skype, Teams a spol. Za tímto účelem nastavte v nastavení zařízení jako kameru "ManyCam Virtual Webcam". Bezplatná verze ManyCam zobrazuje vodoznak a neumožňuje více než dva zdroje videa. Pokud jich chcete více, musíte si zakoupit placený balíček.
Telefon můžete použít i jako dětskou chůvičku. Tak můžete mít přehled o tom, co se děje v postýlce a případně můžete na dálku dítě utišit. Použít k tomu zle například aplikace BabyCam - Dětská chůvička, nebo Bibino: Dětská video chůvička.
5. Mobilní telefon jako Wi-Fi hotspot v autě nebo na chalupě
Wi-Fi hotspot ve voze je praktický a samozřejmě je už v mnoha luxusních autech zabudován. Pokud ho nemáte, můžete jej do svého vozu snadno doplnit prostřednictvím předělaného mobilního telefonu. Kromě mobilního telefonu potřebujete už jen možnost nabíjení. V závislosti na výbavě vašeho vozu postačí USB kabel nebo nabíjecí kabel do zapalovače.
Mobilní telefon, který se stane hotspotem, samozřejmě potřebuje datové připojení. Praktická je druhá SIM karta. Hotspot lze nastavit přímo pod operačními systémy Android a iOS a nepotřebujete k tomu ani žádnou aplikaci.
Zdroj: redakce