Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pozor na Balíkovnu i Zásilkovnu? Úřad provedl kontrolu výdejních míst a nestačil se divit

Jakub Fišer 05.12.2022

Vánoce jsou tady a nákupní horečka už se rozjíždí naplno. Většina lidí už ale dárky nakupuje na internetu a využívá tak výdejní místa nedaleko svého bydliště nebo práce, aby si tam mohla nakoupené zboží vyzvednout. Kontrola těchto výdejen však ukázala pochybení ve 30 případech.

Kapitoly článku

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) provedl kontroly výdejních míst zajišťovaných smluvními partnery provozovatelů poštovních služeb. Předmětem kontroly bylo tentokrát dodržování § 16 zákona o poštovních službách – tedy poštovního tajemství.

Pozor na špatná výdejní místa

Právě tyto výdejní místa – ať už jde o Zásilkovnu, Balíkovnu od České pošty nebo PPL Parcel Shop – využívají zákazníci často místo dodání na domácí adresu. A to z jednoduchého důvodu – mohou si sami naplánovat, když zboží vyzvednou, nemusí se stresovat s tím, kdy přijede kurýr a vyruší je z práce, anebo dorazí, když zrovna nikdo není doma.

Výdejní místa mohou být obchody, trafiky nebo i restaurační zařízení. Jak uvádí ČTÚ v listopadové monitorovací zprávě, nejčastějším nešvarem bylo uložení zásilek v prostoru přístupném veřejnosti (kupříkladu před prodejním pultem, na okenním parapetu nebo dokonce i na barovém pultu).

Kromě rizika odcizení zásilek je třeba dbát i na zákonem chráněné informacemi, jako adresní údaje odesílatele a adresáta, které jsou takto vystaveny ke zhlédnutí neoprávněným osobám. Výdejní místa zajišťovaná smluvními partnery provozovatelů poštovních služeb jsou místa, kde je často umožněn pouze výdej zásilek, jen někdy i podání. Kupříkladu Zásilkovna má přes 9900 výdejních míst v ČR, jen část z nich je ale i podacím místem.

Provinila se Zásilkovna i Česká pošta

Jedná se typicky o trafiky, prodejny smíšeného zboží nebo čerpací stanice. Vzhledem k nárůstu počtu tohoto typu provozoven se ČTÚ rozhodl pro systematičtější kontroly dodržování ustanovení zákona, které se týkají poštovního tajemství. Úřad provedl v období od ledna do srpna 2022 celkem 259 kontrol, nejvíce u provozovatele Zásilkovna, po několika desítkách u Balíkovny České pošty, PPL a DPD. Celkem bylo zjištěno pochybení ve 30 případech. Maximální sazba pokuty je podle § 37a odst. 6 písm. b) 2 miliony korun.

Pokud jde o pochybení jednotlivých zástupců firem s poštovními službami, je skóre „nezvedenců“ vesměs vyrovnané. Nejhůře na tom byla Balíkovna České pošty, která uvádí počet „kolem 6 tisíc výdejních míst“, pochybení se objevilo u 9. PPL má prý „až 4 tisíce výdejen“, ČTÚ objevilo chybu u 8. Nejlépe by na tom měl být dopravce GLS, který měl chybu jen u jedné zkontrolované výdejny, celkový počet ale sahá k vyšším stovkám.

Zdroj: ČTÚ, Balíkovna, Zásilkovna


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud