Austrálie: z nuly na třetinu za 20 let
Ještě před 20 lety se v Austrálii solární technologie téměř nepoužívaly. Dnes jsou ústřední součástí energetického mixu. Zejména spolkový stát Jižní Austrálie ukazuje, jak daleko transformace pokročila: v jarních měsících, kdy panuje slunečné počasí, mohou někdy celou potřebu energie pokrýt pouze solární zdroje. Přebytečná elektřina se exportuje do dalších spolkových států, zatímco zatížení sítě klesá na rekordně nízkou úroveň.
Tento relativní úspěch se však neobejde bez komplikací. Odborníci varují, že tamní elektrická síť se stále častěji potýká s přebytkem solární energie, což může způsobit její nestabilitu.
Nadměrná nabídka solární energie se může zdát jako luxusní problém, ale představuje technickou i ekonomickou výzvu:
Mohlo by vás zajímat
Majitel domu zkušebně vyčistil střešní solární panely pro vyšší výkon. Výsledek ho nepotěšil

- Stabilita sítě: pokud do sítě přitéká příliš mnoho energie ze solárních panelů, může to vést ke kolísání elektrického napětí, což následně destabilizuje celý systém. Může pak dojít až k výpadku proudu nebo je potřeba odpojit některá solární zařízení od sítě.
- Skladování a využití: baterie by mohly pomoci skladovat přebytečnou energii a ve vhodné době ji dodávat zpět do sítě. Pokrok v technologii baterií dokonce umožní převzít úkoly, které dnes ještě plní uhelné nebo plynové elektrárny. Právě ty v současnosti stabilizují síť a vyrovnávají výkyvy.
- Nehospodárná nadprodukce energie: odborníci navrhují ponechat část sluneční energie klidně nevyužitou, přirovnávají to k dešťové vodě vsakující se do země - taky není možné využít všechnu. To by mohlo zajistit stabilitu sítě bez okamžitých enormních nákladů na řešení ukládání energie.

Strategie, jak se vyrovnat s přebytkem
Austrálie není jediná, kdo se potýká s podobnými problémy. Nejmenší kontinent hledá alternativní řešení, jak smysluplně využít potenciál solární energie. Přetížení sítě je rozhodně nežádoucí. Spotřeba velké části energie by se mohla přesunout do poledních hodin, kdy solární systémy vyrábí nejvíc energie. Domácnosti a podniky by se mohly cenově motivovat k tomu, aby v této době prováděly své energeticky náročné činnosti, jako je nabíjení elektromobilů nebo provoz strojů.
Přestože jsou baterie stále ještě drahé, jsou v současnosti pro ukládání přebytečné energie nepostradatelné. Pokud se přidají další opatření, mohlo by to zajistit stabilní dodávky. Jižní Austrálie také přebytečnou energii úspěšně vyváží do jiných regionů.
Úspěšný příběh Austrálie v oblasti solární energie ukazuje, že za určitých podmínek může být přechod k udržitelné energetice překvapivě rychlý. Problémy spojené s nadbytkem solární energie jsou řešitelné – pomocí technologií i flexibilních strategií.
Článek obsahuje prvky vygenerované AI