Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Profesionální bezzrcadlovka Olympusu

Pavel Trousil 25.01.2019

Olympus má novou profesionální zrcadlovku formátu Mikro 4/3 a včera se s ní pochlubil na tiskové konferenci. Je označena OM-D E-M1X a má skvělé vybavení a množství zajímavých funkcí.

Společnost Olympus stále sází na menší snímací čip Mikro 4/3 a nevydá se tak cestou konkurentů, kteří mají v nabídce i bezzrcadlovky s Full-frame snímačem. Hlavní výhodu menšího čipu spatřuje v menších rozměrech aparátu a především objektivů. Technologii neustále vylepšuje a tak se v případě nového přístpje nebojí ani srovnání s konkurenčními Full-frame zrcadlovkami, jako Canon EOS 1DX Mk II, nebo  Nikon D5. Srovnání s Canon EOS 1DX Mk II, především co se týká velikosti a ceny, na akci proběhlo několikrát.

Olympus OM-D E-M1X snímá rychlostí až 60 snímků za vteřinu a velká péče je věnována stabilizaci, ta dosahuje až 7,5EV. Fotograf tedy nemá problém z ruky fotit ani v náročných světelných podmínkách. Přestože je rozlišení Mikro 4/3 jen cca 20 megapixelů, aparát nabízí funkci High Res, kdy je výsledný snímek 50megapixelový. A tuto funkci lze, na rozdíl od starších modelů Olympus, použít také z ruky a není nutné mít stativ – funkce je označena Handheld High Res Shot.

Co se týká dalších funkcí, má Olympus OM-D E-M1X port USB-C přes který ho lze nabíjet i napájet a to i z powerbanky. V extrémních podmínkách, tedy v mrazu, můžete mít powerbanku u sebe v teple a napájet z ní fotoaparát.

Skvělou funkcí je také elektronický ND filtr. Filtr tak nemusíte nasazovat na objektiv a můžete fotografovat s dlouhým časem i za slunečného počasí, takže například s ND filtrem pořídíte pěkný snímek vodopádu.  Olympus simuluje ND filtr skládáním více expozic a dokáže tak nahradit ND2 (1 EV) až ND32 (5 EV). K dispozici je také režim Pro Capture, kdy fotoaparát po namáčknutí zaznamenává ještě 35 snímků před zmáčknutím spouště. Neuteče vám tedy akce, na kterou dlouho čekáte. Bleskové by mělo být i ostření.

Celokovový přístroj má rozměry 144,4 x 146,8 x 75,4 mm, váží 997 gramů a je odolný. To jsou zhruba rozměry fotoaparátu Olympus E-M 1 Mk II vybaveného gripem. Fotoaparát je vybaven dvěma bateriemi, které by měly vydržet na 870 snímků. Přístroj je vybaven Wi-Fi a Bluetooth pro přenos souborů, GPS modulem, ale má také kompas, manometr (tlakoměr), teploměr a akcelerometr. Nechybí samozřejmě otočný 3“ displej a velký elektronický hledáček s obnovovací frekvencí 120 fps.

Kromě nového fotoaparátu se Olympus pochlubil i připravovaným zoom objektivem 150-400 mm F4.5.

20190124-185149-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud