Přejít k hlavnímu obsahu

Recenze: Prusa CORE One – nová generace 3D tiskárny s exoskeletem

Michal Bareš 08.04.2025

Nová 3D tiskárna Prusa CORE One zabere na stole méně místa, ale má přitom větší objem a luxusnější kovovou konstrukci

Kapitoly článku

Společnost Prusa Research se sídlem v pražských Holešovicích nás v posledních měsících zásobuje zajímavými novinkami. Nejprve představila 3D tiskárnu MK4S, jako upgrade modelu MK4, aby na přelomu roku začala s distribucí zcela nové generace 3D tiskárny Prusa CORE One.

V podobě CORE One přichází Prusa Research s 3D tiskárnou s uzavřenou integrovanou tiskovou komorou (uzavřenou komoru má již model XL v boxu Enclosure). Namísto polymerového rámu, na který jsme zvyklí z předchozích modelů MKx, má CORE One celokovovou kostru (exoskeleton), pevně spojenou s tiskovou komorou, opatřenou ventilátory pro řízení vnitřní teploty.

Prusa CORE One
info ikonka
Zdroj: Prusa
Prusa CORE One zabere na stole méně místa než MK4S

Menší tiskárna s větším objemem

Výsledkem je, že Prusa CORE One zabere na stole jen polovinu místa oproti modelu MK4S uzavřenému v boxu Prusa Enclosure, ale současně nabízí až o 30 % větší tiskový objem. Do prohlubně na pravém boku tiskárny se dokonce schová i cívka s filamentem.

Možná ještě zajímavější je fakt, že pomocí konverzní sady lze modely MK4S upgradovat na CORE One. To je (nejen ve světě 3D tisku) naprosto unikátní přístup k zachování investice do dříve pořízeného zařízení. Oproti upgradům předchozích modelů si sice trochu připlatíte, ale to prostě souvisí se zcela zásadní změnou koncepce 3D tiskárny.

Prusa CORE One
info ikonka
Zdroj: Prusa
Tisková hlava a styl chlazení trysky vychází z modelu MK4S, ale na rozdíl od předchozích 3D tiskáren Prusa řady MKx se u CORE One vertikálně (v ose Z) pohybuje tisková podložka a nikoli celá hlava.

Regulovatelná teplota

Už jsme zmínili, že CORE One umí regulovat teplotu v tiskové komoře, což se odehrává prostřednictvím dvojice ventilátorů na zadní straně boxu. Teplotu lze regulovat až do 55 stupňů, což umožňuje tisknout z nejčastěji používaných materiálů PLA PETG se zavřenými dvířky.

Jednodušší je také tisk z materiálů jako ASA, PC či nylon, které jsou jinak velmi citlivé na teplotu. Nové tiskové komoře jsou samozřejmě přizpůsobeny i tiskové profily v aplikaci PrusaSlicer, takže pro běžné uživatele se nic nemění – stále se mohou spolehnout na výchozí nastavení dostupná v této aplikaci.

Konstrukce

Kvůli tiskové komoře narostla hmotnost tiskárny CORE One oproti MK4S skoro na trojnásobek, což se projevuje ve skutečně bytelné konstrukci, která během tisku nedovolí absolutně žádné vibrace. Tiskárna je díky uzavření do boxu také celkem tichá – pokud se tedy naplno neroztočí oba ventilátory.

Prusa CORE One
info ikonka
Zdroj: Prusa
3D tiskárna Prusa CORE One je vestavěna do kovové skříně

Vysokoprůtokovou trysku a 360° systém chlazení známe již z modelu MK4S, stejně jako možnost vytisknout bez podpěr až 75° převisy. Společně s aktivním řízením teploty tiskové komory se tyto komponenty starají o rychlé vytváření skutečně kvalitních, detailně přesných výtisků. Nadále platí, že prakticky hned po vybalení tiskárny z krabice a její automatické kalibraci lze i se zcela minimální úrovní znalostí začít tisknout první modely.

Doplňky

Výrobce nabízí k nové 3D tiskárně také několik originálních doplňků. K dispozici je originální kamera (za 1 099 Kč), filtrační systém s HEPA a uhlíkovými filtry (1 949 Kč) a GPIO Hackerboard (399 Kč). Současně se na webu printables.com objevují první modely doplňků od uživatelů, jako jsou různé držáky na nástroje, které lze pomocí magnetů upevnit do prohlubně na levé straně boxu s tiskárnou. I to opakovaně svědčí o propracovanosti designu Prusa CORE One, která mezi 3D tiskárnami asi nemá obdoby. 

Technická data

Prusa CORE One

Chip známka

1.1 Výborný
Technologie tisku FDM
Rozhraní Wi-Fi, LAN, USB, NFC
Vyhřívaná podložka ano
Počet extruderů 1
Tiskové materiály PLA, PETG, ABS, ASA, Flex, HIPS, PA, PVA, PC, PP, CPE, PVB, NGEN, kompozitní materiály atd.
Minimální/maximální tloušťka vrstvy 0,05/0,30 mm
Maximální rozměry a objem výtisku 250 × 220 × 270 mm
Rozměry a hmotnost (bez cívky) 415 × 444 × 555 mm, 22,5 kg
Průměrná spotřeba během tisku 93 W
Kvalita tisku (60 %) 1,0
Výbava (15 %) 1,3
Ergonomie (15 %) 1,2
Náklady na tisk (10 %) 1,2
Cena (upgrade / stavebnice / sestavená tiskárna) 11 900 Kč / 25 990 Kč / 32 990 Kč
  • 3D tiskárna
  • Prusa
  • test
  • review

Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme