Přejít k hlavnímu obsahu

Spor o QLED televize: TCL a Hisense možná lhaly zákazníkům

Michal Bareš 10.07.2025

Čínská společnost TCL čelí v USA hromadné žalobě kvůli údajně klamavému označování televizorů jako QLED.

Kapitoly článku

Není QLED jako QLED

Podle žalobce Stephana Herricka z Kalifornie modely TCL Q651G, Q672G a A300W neobsahují technologii Quantum Dot (kvantové body) v dostatečném množství, přestože jsou tak inzerovány. Testy objednané partnerem společnosti Samsung, firmou Hansol Chemical, u některých televizorů TCL (modely C755, C655 a C655 Pro) neprokázaly přítomnost klíčových prvků Quantum Dot vrstvy (indium, kadmium). TCL trvá na tom, že jejich QLED TV splňují standardy, a odmítá obvinění.

Kdo stojí za žalobou?

Přímým iniciátorem je skupina spotřebitelů v čele se Stephanem Herrickem, která podala občanskou hromadnou žalobu. Samsung se do sporu zapojil nepřímo, jeho dodavatelé a partneři (včetně Hansol Chemical) poskytli technické analýzy a upozornili regulační orgány na možné porušení pravidel.

Spor o QLED televizory
Zdroj: SamsungDisplay
Srovnání QLED a LCD obrazovky

Co je QLED a jaká pravidla platí?

Technologie QLED využívá vrstvu nanokrystalů (kvantových teček), které přeměňují modré světlo z LED podsvícení na přesné barvy, čímž zvyšují jas a barevný gamut. Klíčové parametry pro označení zobrazovacího panelu označením Quantum Dot jsou:

  • Přítomnost samostatné Quantum Dot vrstvy mezi podsvícením a LCD panelem
  • Dostatečná koncentrace kvantových bodů v množství minimálně tisíce částic na milion (ppm)
  • Schopnost dosáhnout 100% barevného prostoru DCI-P3

Je QLED chráněná značka?

A v tom je právě ten problém. Značku „QLED“ původně registrovala společnost QD Vision, kterou Samsung koupil v roce 2016. Od té doby je termín volně použitelný jako obecné označení pro televizory s Quantum Dot technologií. Neexistuje však jednotný průmyslový standard a výrobci si sami definují, co pod termínem QLED rozumějí. To umožňuje firmám jako TCL používat označení i pro modely s minimálním podílem kvantových teček nebo odlišnou technologií podsvícení.

Spor o QLED televizory
Zdroj: Chip
Spor o QLED televizory

Mohlo by vás zajímat

Oficiální specifikace QLED a minimální množství kvantových bodů

Kadmium bylo jedním z prvků, na kterém byla technologie Quantum Dot panelů původně založena. V současné době ale kadmium už součástí moderních QLED specifikací není. Novější kvantové body používají místo kadmia indium, protože kadmium není v EU povoleno pro použití v osvětlení podle směrnice RoHS a také kvůli toxicitě kadmia. Samsung získal pro svou QLED technologii certifikaci „Cadmium-Free“.

Minimální koncentrace kvantových bodů

Podle Samsungu vyžaduje kvantová vrstva minimálně 3 000 ppm (částic na milion) kvantových bodů, aby zajistila vytvoření živých, bohatých barev a co nejlepší kvality obrazu, kterou mohou kvantové body nabídnout.

Problém s televizory TCL spočívá v tom, že jejich výrobce tvrdil, že televizory obsahují 4 mg kadmia na kilogram, ale odborníci oponují, že toto množství je tak minimální, že nemůže zajistit kvalitu obrazu, která by odpovídala plnohodnotné QLED technologii. Nicméně je pravdou, že neexistuje žádný jednotný mezinárodní standard, který by stanovoval nezbytná technická minima pro QLED televizory.

Na druhou stranu je logické, že aby mohl televizor nést označení QLED, musí obsahovat nejen potřebné chemické částice, ale mělo by být jasné, že tyto částice jsou v něm v množství, které je nějakým způsobem projevitelné, jinak by se jednalo spíše o „placebo QLED” televizory.

Spor o QLED televizory
Zdroj: Radiant VisionSystems
Schéma Quantum Dot LED panelu

Problém není v minimálním množství kadmia (které už se v moderních QLED nepoužívá), ale v minimálním množství kvantových bodů celkově. Samsung uvádí 3 000 ppm jako minimum, ale to není oficiální mezinárodní standard. Je to spíše vlastní kritérium společnosti Samsung, které by mělo zajistit kvalitní QLED technologii. Právní spor kolem TCL a Hisense se tedy bude opírat o to, zda postižené televizory obsahují dostatečné množství kvantových bodů (ať už na bázi kadmia nebo indium fosfidu), aby mohly být legitimně označeny jako QLED.

A jak to tedy může dopadnout?

Buď zvítězí žalovatelé a vysoudí z TCL a Hisense nějaké peníze, nebo zvítězí strana žalovaná. Podle historických precedentů ale spor nejspíš skončí mimosoudním vyrovnáním a TCL a Hisense si příště dají pozor, aby do svých televizorů (pozor, nejedná se o všechny modely, ale prozatím pouze o pár modelů) přidávala dostatečné množství Quantum Dot bodů.

V roce 2019 řešil soud spor mezi Vizio a Hisense ohledně klamavého označování HDR technologie. Hisense muselo stáhnout reklamy a zaplatit odškodné. V roce 2021 pak Samsung čelil žalobám za zavádějící popis funkce Variable Refresh Rate (VRR) u QLED TV, které nefungovaly s některými herními konzolemi. Spor skončil mimosoudním vyrovnáním. Soudní proces v Kalifornii může trvat jeden až tři roky. Pokud TCL nabídne mimosoudní vyrovnání (jako v podobných případech), spor se nejspíš uzavře do 6–12 měsíců.

Spor o QLED televizory
Zdroj: Chip
Srovnání levné QLED televize (dole) a kvalitní QLED Mini LED televize TCL C845

Má TCL šanci vyhrát?

Bolavým místem je pro společnost TCL fakt, že zmíněné modely televizorů opravdu postrádají v dostatečném množství některé klíčové součásti technologie Quantum Dot. Na druhou stranu termín QLED není právně chráněn, což firma může využít k obhajobě. Odborníci odhadují, že TCL pravděpodobně zaplatí symbolické odškodné (řádově miliony dolarů) a upraví marketingové popisy, aby se vyhnula poškození image.

Co je správný QLED panel?

Technické požadavky: Podle Samsungu vyžaduje kvantová vrstva minimálně 3 000 ppm (částic na milion) kvantového materiálu, aby dosáhla živých, bohatých barev a kvality obrazu, kterou mohou kvantové body poskytnout.

  • Skutečné kvantové body: Kvantový bod je umělá nanočástice, která emituje barvy v závislosti na své velikosti. V televizorech kvantové body vylepšují kvalitu obrazu filtrováním světla a barev z LED diod. Protože jsou kvantové body chemicky vyrobené, zanechávají známé chemické značky. Televizor, který tyto chemické stopy neobsahuje, by byl pouze LED televizorem.
  • Materiály: Moderní kvantové body používají indium místo kadmia, protože kadmium není v EU povoleno pro použití v osvětlení podle směrnice RoHS a také kvůli toxicitě kadmia.
  • Kdo vymyslel QLED: První výrobce dodávající televizory tohoto typu byla Sony v roce 2013 jako Triluminos. Na CES 2015 Samsung Electronics, TCL Corporation a Sony ukázaly QD-enhanced LED podsvícení LCD televizorů.
Spor o QLED televizory
Zdroj: SamsungDisplay
Schéma QLED panelu od Samsungu

Samsung a ochranná známka

Samsung Electronics požádal o ochrannou známku Samsung QLED u amerického patentového úřadu 27. června 2016. Byl to první výrobce televizorů, který požádal o ochrannou známku QLED TV. Samsung poté otevřel ochrannou známku QLED pro používání jinými společnostmi. V dubnu 2017 Samsung vytvořil QLED Alliance s Hisense a TCL za účelem výroby a marketingu QD-enhanced televizorů.

Jde o spor o definici a kvalitu QLED technologie. Samsung jako průkopník této technologie (s 150+ patenty) prostřednictvím svých dodavatelů a spotřebitelských žalob zpochybňuje, zda čínští výrobci skutečně dodávají televizory s dostatečným množstvím kvantových bodů, aby si zasloužily označení „QLED“. Není to o copyrightu, ale o technických standardech a pravdivosti v reklamě.

Zdroj: CEPro, Korea Herald

Revoluční inovace? Apple připravuje fotosnímač, který potěší ty nejnáročnější


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme