Interní vývoj
Ačkoliv se Apple u fotoaparátů svých iPhonů již dlouho spoléhá na obrazové snímače od Sony, nový patent naznačuje, že ve vlastní režii vyvíjí něco mnohem ambicióznějšího. Tento patent totiž popisuje „obrazový senzor s vrstvou skládaných pixelů s vysokým dynamickým rozsahem a nízkým šumem“.
V podstatě se zde hovoří o tom, že poskytne natolik působivé snímky s mnohem větším dynamickým rozsahem až 20 clonových čísel a kontrastním poměrem 1 048 576:1, že se budou blížit kvalitě lidského oka.

Jak by měl vypadal nový obrazový senzor Applu?
Jak mimo jiné informuje web 9to5Mac, umožnit by to měla nová struktura obrazového senzoru, ve které se kombinuje zachycení světla a zpracování signálu. Klíčovým bodem je zde LOFIC. LOFIC znamená „Lateral Overflow Integration Capacitor“ a umožňuje každému pixelu ukládat světlo ve třech různých úrovních v závislosti na jasu scény.
Kromě toho by každý pixel mohl měřit a redukovat tepelný šum v reálném čase, takže by už nebyla potřeba žádná dodatečná úprava. Díky umístění senzoru na čip by byla redukce šumu hotová ještě předtím, než snímek čip opustí – tedy bez jakéhokoli následného zpracování nebo triků s umělou inteligencí.
Celkově by Apple podle patentu umožnil dynamický rozsah 120 dB (poměr mezi nejjasnější a nejtmavší oblastí scény), což odpovídá zhruba 20 clonovým číslům. Pro srovnání: velmi dobré profesionální systémové fotoaparáty v současnosti fotografují s přibližně 15 čísly, zatímco Sony nedávno představilo první senzor vhodný pro smartphony se 17 clonovými čísly. Díky patentu Applu by tedy mohl iPhone v tomto směru předstihnout nejen konkurenci mezi mobilními telefony, ale i profesionální fotoaparáty.

Jak významný by byl nový obrazový senzor Applu?
Jak vysvětluje časopis YMCinema, tato nová technologie iPhonu by byla obzvláště efektivní v podobě nahrávání videa v reálném čase bez šumu a možnosti nahrávat filmové HDR. Umožnila by „profesionální kvalitu obrazu v ultratenké formě“ s velmi vysokým dynamickým rozsahem.
Význam vysokého dynamického rozsahu je koneckonců důležitým aspektem každého fotoaparátu a kamery, jak potvrzuje i naše expertka Margit: „Díky vysokému dynamickému rozsahu může fotoaparát zachytit jemné struktury jak v hlubokém stínu, tak na přímém slunci. A to v jediném záběru. Fotografie tak působí výrazně detailněji, i když pozadí a popředí vykazují extrémní rozdíly v jasu.“
Kdy, jak a zda patentovaný obrazový senzor vůbec někdy najde cestu do iPhonu, zatím není známo. Už teď je ale jasné: Pokud by Apple patent skutečně realizoval, mnohé ve světě záznamu obrazu by se změnilo.
Mohlo by vás zajímat
Apple tajně aktivoval skenování fotek: uživatelé zjišťují, že jejich snímky putují na jeho servery

To si myslí i náš expert na fotoaparáty v mobilních telefonech Christoph Giese z testovacího centra Chipu. O skutečné proveditelnosti však má ještě pochybnosti: „Clonové číslo lze ovlivnit především, ale nikoli výhradně, velikostí snímače. Změna architektury senzoru popsaná v patentu se mi ve srovnání s větším senzorem jeví jako relativně malá. Těžko si dokážu představit, že by tento přístup měl silnější efekt než větší senzor.“
Než se v praxi skutečně přesvědčíme o nové snímací technologii, bude to zřejmě ještě nějakou dobu trvat - pokud Apple patent vůbec zrealizuje. Stejně jako mnoho jiných výrobců sedí výrobce iPhonů na mnoha patentech, které se dosud na reálných produktů. Patří mezi ně například „anti-spy“ displej jako ochrana před zvědavými pohledy, skleněný iPhone a také pověstný automobil Apple Car.