Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Temu shop v Česku: extrémně výhodné nakupování má i svá rizika

Jakub Fišer 24.09.2023
Zdroj: se svolením Temu

Mimořádně populární nákupní aplikace Temu dorazila i do Česka a jde o velký hit. Nabízí především extrémně levné nakupování, velké množství slev a relativně rychlé dodání (na rozdíl od konkurentů v oboru). Uživatelé by však neměli zapomínat na rizika, která se s aplikací Temu pojí – najmě bezpečnost uživatelských dat.

Kapitoly článku

O aplikaci Temu, která zprostředkovává levné nákupy už od 0,39 dolaru (9 korun), jsme informovali již v dubnu letošního roku. Tehdy se aplikace dostala do USA. Nedlouho poté dorazila do Česka a jde o masivní hit. V obchodech Google Play i Apple App Store platí za aktuálně nejúspěšnější bezplatnou aplikaci a jen na Google Play si připsala za dobu své existence víc jak 100 milionů stažení a 1,17 milionu recenzí.

Temu v Česku – chrám konzumu

Temu tak bezesporu využívají i desetitisíce Čechů. Aplikace i webové rozhraní jsou kvalitně lokalizované do češtiny a nabízí klasické poutače, na které tolik spotřebitelů slyší: až 90% slevy a nákupy doslova od pár korun.

Jde vlastně o podobný koncept, jako jsou již zaběhlé asijské obchody Banggood, Taobao, Gearbest, Wish a nebo nejúspěšnější z nich – AliExpress ze skupiny Alibaba. Na Temu narazíte na rozličný sortiment, od kuchyňských potřeb, přes dekorace do bytu, oblečení, hračky, doplňky pro domácí mazlíčky, až po hudební nástroje nebo elektroniku.

Temu cílí zejména na nízké ceny, proto jako hlavní produkty pod rubrikou „Elektronika“ naleznete flashdisky, paměťové karty, světelné řetězy, nabíjecí kabely, všemožné adaptéry, ale i skutečnou elektroniku, jako jsou bezdrátová sluchátka, počítačové myši, klávesnice, kapesní herní konzole či minipočítače. Všechno zmíněné doslova za pár stovek – až na minipočítač, ty se pochopitelně pohybují v řádu jednotek tisíců.

Mohlo by vás zajímat

Experti: Temu je problémové

Je tu ale i stinná stránka Temu. Obchod provozuje společnost PDD Holdings se sídlem v Bostonu. Jenomže provozovatel je původně čínská společnost registrovaná na Kajmanských ostrovech, která provozuje také populární čínský e-shop „se vším možným Pinduoduo“. Fakt, že je firma takto rozkročená mezi více původů, jí zrovna na věrohodnosti nepřidá.

Kromě toho se začalo velmi hlasitě debatovat o tom, jak Temu pracuje s uživatelskými daty. Šeng Lu, profesor z univerzity v Delaware, řekl: „Podobně jako v případě TikToku, vedla rychlá expanze společností Temu a Shein v USA ke shromažďování velkého množství osobních údajů amerických spotřebitelů.“

V květnu 2023 vyjádřila Komise pro ekonomické a bezpečnostní hodnocení Spojených států a Číny obavy z rizik pro osobní údaje uživatelů Temu poté, co byl v sesterské aplikaci Pinduoduo v Číně objeven malware. Pinduoduo následně rozpustilo tým inženýrů a produktových manažerů, CNN nicméně informovalo, že většina týmu byla převedena právě do Temu.

V témže měsíci oznámil guvernér státu Montana, že zavádí plošný zákaz aplikace Temu na vládních zařízeních, aplikaci tedy musí přestat používat i úředníci a státní zaměstnanci. Stejný zákaz platí například pro Telegram, WeChat nebo TikTok.

Zdroj: Temu, CNN, The Verge


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud