Přejít k hlavnímu obsahu

Tento stojan dokáže nabíjet elektrokolo: funguje bezmála se všemi značkami

Jiří Palyza 21.07.2025
Inovativní stojan pro elektrokola s integrovanou bezdrátovou nabíječkou
Zdroj: Tiler oficiální press kit

Nizozemský start-up Tiler představil na veletrhu Eurobike 2025 inovativní řešení pro nabíjení elektrokol. Provádí se prostřednictvím bezdrátového stojanu, na který kolo jednoduše zaparkujete. Svůj bicykl si tak snadno dobijete bez nutnosti připojení kabelu. Funguje to podobně jako bezdrátové nabíjení mobilu, jen výkon je trochu někde jinde.

Kapitoly článku

Stačí zaparkovat a nabíjíte

Systém kombinuje nabíjecí stojánek, který se připevní na kolo, a speciální nabíjecí podložku, na kterou se stojánek postaví. Nabíjecí stojánek je propojen s baterií elektrokola pomocí adaptérového kabelu.

Jakmile kolo postavíte na nabíjecí podložku, nabíjení se spustí automaticky. Technologie funguje na principu indukčního nabíjení, podobně jako u bezdrátových nabíječek pro chytré telefony, ale je určena pro elektrokola. Plné nabití baterie s kapacitou 500 Wh trvá přibližně 3,5 hodiny při výkonu 150 W. Podle informací výrobce je účinnost ve srovnání s běžnými nabíječkami více než 85 %, což je velmi dobrá hodnota.

Chytrou funkcí systému je automatické zastavení nabíjení při dosažení 80 % kapacity baterie, což může výrazně prodloužit její životnost. Nabíjecí podložka je navíc certifikována stupněm krytí IP67, což znamená, že je odolná vůči vodě a prachu, a je tedy vhodná pro venkovní i vnitřní použití.

Bezdrátový nabíjecí stojan pro elektrokola výrobce Tiler
Zdroj: Tiler oficiální press kit
Elektrokolo jednoduše zaparkujete na nabíjecí stojan a proces nabíjení baterie se spustí automaticky. Elektronika pohlídá, aby se nabíjení ukončilo ve stavu 80% nabití, což by mělo šetřit baterii a postarat se o její delší životnost.

Bezdrátové dobíjení elektrokol

Bezdrátový dobíjecí stojan Tiler Compact Tile je kompatibilní přibližně se 75 % systémů elektrokol od značek jako Bosch, Yamaha a Bafang. Díky tomu je řešení vhodné nejen pro jednotlivce, ale zejména pro provozovatele flotil – například služby sdílených kol, hotely, doručovací služby nebo firmy s vlastními elektrokoly.

Odpadá tak nutnost manipulace s kabely a zásuvkami, což je velkou výhodou při nabíjení většího množství kol současně. Tiler má již po celém světě instalováno asi 200 nabíjecích míst, a to převážně ve firemním prostředí. Jednoduchost obsluhy šetří čas, snižuje nároky na údržbu a zvyšuje efektivitu provozu.

Mohlo by vás zajímat

Nabíjecí stojan míří i do vašich domovů: dostupnost a cena

V současnosti výrobce cílí především na firemní zákazníky, ale od léta 2026 plánuje nabídnout nabíjecí stojan i soukromým uživatelům.

Cena je stanovena na 250 euro, přičemž zájemci mohou složit zálohu 29 euro a zařadit se na čekací listinu. Produkt bude nejprve dostupný v regionech Velké Británie, Nizozemska nebo Španělska

Mohlo by vás zajímat

Pro uživatele žijící ve městech nebo v bytových domech bez vlastních zásuvek v kolárnách může být tento systém zásadní změnou: stačí kolo zaparkovat na podložku a nabíjení proběhne automaticky: bez potřeby klíčů, nabíječek nebo ochranných krytů.

Na veletrhu Eurobike 2025 společnost Tiler představila také řešení Cargo Cube pro elektrická nákladní kola a naznačila, že v budoucnu plánuje produkty i pro e-mopedy a e-koloběžky.

Zdroj: Notebookcheck

Elektrokolo: jak velkou baterii by mělo ideálně mít?


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme