Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Alcatel OneTouch Fire E - první s Firefox OS

Michal Bareš 11.10.2014
info ikonka
Zdroj:

Ačkoliv se může zdát, že karty na stole mobilních operačních systémů pro chytré telefony jsou již nezvratitelně rozdány a samotný Microsoft měl problém se do této hry vecpat, nedávno se na trhu objevila zajímavá novinka v podobě levného telefonu Alcatel OneTouch Fire E, který používá systém Firefox OS.

web-alcatel-onetouch-fire-e-nahled

Alcatel OneTouch Fire E

Z uživatelského hlediska je hlavní výhodou Firefox OS malá hardwarová náročnost, díky níž se může tento systém stát ideálním základem pro superlevné smartphony. Nedávno byl dokonce ohlášen Firefox OS telefon, který má s cenou v přepočtu cca 650 Kč dobít indický trh, a to není vůbec malý trh. Rychlý systém lze plynule provozovat i na hardwarově omezených přístrojích s 0,5 GB RAM a slabším, 1,2GHz dvoujádrovým procesorem, má však prozatím (a kdo ví, jestli ne navždy) jednu zásadní nevýhodu v podobě téměř prázdného aplikačního portfolia obchodu Firefox Marketplace. Alcatel OneTouch Fire E je prvním a zatím jediným telefonem s tímto OS na našem trhu. Pro začátek jej bude prodávat výhradně T-Mobile skrze svůj on-line obchod, ale za cenu 3 390 Kč si jej může koupit kdokoliv a nemusí být zákazníkem T-Mobilu. Telefon jsme vyzkoušeli jak se SIM kartou tohoto operátora, tak se SIM kartami O2 a Vodafone a fungoval bez jakýchkoliv omezení.

Kromě příjemné ceny nás telefon na první pohled zaujal kompaktními rozměry a značnou podobností s iPhony. Ta je dána hlavně kolečkem označeným dotykovým místem pro návrat na domovskou obrazovku a jistou podobou ikon na pracovní ploše. Několik kolegů nám dokonce na chvíli věřilo, že jsme do redakce dostali ještě před oficiálním představením nový iPhone 6. Ale zpátky k realitě. Z počátečního naprostého nadšení jsme se za dva týdny používání propracovali k jisté deziluzi, která ale vyústila v příjemnou katarzi. Zatím jsme se nesetkali se žádným Androidem srovnatelné ceny, který by při ovládání reagoval tak svižně a působil tak dobrým prvním dojmem. Provedení telefonu spadá spíše do kategorie smartphonů střední třídy, 4,5“ IPS displej s rozlišením 540×960 bodů neláme rekordy, ale má velmi dobrou svítivost a kontrast, v kombinaci s ikonami Firefox OS navíc působí téměř luxusně. Přístroj také velice příjemně padne do ruky, je malý, tenký a lehký, takže jej mohou snadno ovládat i ženy a děti. Zkrátka telefon, o kterém v kapsičce u košile skoro ani nevíte.

Dvoujádrový 1,2GHz procesor Qualcomm Snapdragon 200 (MSM 8210) v kombinaci s 512 MB RAM opravdu dokáže hýbat systémem Firefox OS s nečekanou lehkostí, okna se nezatrhávají a problém jsme neměli ani s několika zároveň otevřenými záložkami prohlížeče. Problém jsme nezaznamenali ani s přehráváním videa nebo hraním několika předinstalovaných her. Několik dalších titulů jsme si stáhli i z Marketplace, ale zase tolik zajímavých jich tam nebylo. Předinstalovaná aplikační výbava je poměrně bohatá, ale také představuje v podstatě to jediné, co je z nabídky aplikací pro Firefox OS zajímavé a prakticky použitelné. Na 4GB interním úložišti máte k dispozici 1 GB pro aplikace a 1,7 GB místa celkově, prostor se dá ale rozšířit o paměťovou microSD kartu, USB OTG telefon nepodporuje. Příjemně nás překvapilo množství předinstalovaných aplikací pro práci se sociálními službami, potěšily nás staré dobré mapy Nokia Here s možností stažení podkladů do off-line režimu, nastavení e-mailu je snadné, import kontaktů do adresáře lze provést i z Gmailu nebo Facebooku. Uvítali bychom lepší telefonní aplikaci, vybírat každé číslo z adresáře kontaktů není pohodlné, vyťukání písmen na klávesnici nefunguje. Swipové psaní zpráv je dnes už také standardem, bez něj se píší SMS zprávy pomalu. Ikony plochy navíc nejsou aktivní, takže příchozí SMS zpráva není nijak graficky znázorněna. Lepší by mohl být i stavový a informační panel na vrchní části obrazovky, který neinformuje o nových e-mailech ani nových zprávách na Facebooku. Vylepšit by potřebovaly prakticky všechny aplikace, zvláště bychom ocenili sjednocení návratové šipky, která je někdy vlevo dole, někdy vlevo nahoře a někdy úplně chybí. To jsou ale výhrady, které k telefonu budou mít zkušení uživatelé smartphonů. Tento telefon je však určen hlavně pro lidi, kteří přecházejí ze starého tlačítkového telefonu na dotykový a nechtějí utrácet zbytečně moc peněz, a těm toto zařízení s malými rozměry, nízkou hmotností a cenou nabídne vynikající displej a svižné ovládání. Výdrž telefonu není kdovíjaká, při středně náročné práci vydrží skoro dva dny, při přehrávání videa pak akumulátor stačí na necelé čtyři hodiny provozu.

web-alcatel-fire-os-na-pozadi-uvodniho-obrazku-telefonu-nahled

Uživatelské rozhraní Alcatelu OneTouch Fire E se systémem Firefox OS trochu připomíná ikony systému iOS, ale možná i díky tomu je přehledné a sympatické. Ačkoliv v obchodu Marketplace nenajdeme mnoho aplikací, sada předinstalovaných nástrojů pro práci se sociálním sítěmi je bohatá.

Shrnutí testu

Za tuto cenu vynikající telefon pro uživatele, kterým na smartphonu stačí jen přístup na webové stránky, k sociálním sítím a k e-mailu a nebude jim vadit malé množství dostupných aplikací. Z výroby je ale vybaven vším potřebným pro běžnou práci. Pokud by se Firefox OS nakonec neuchytil, byla by to stejná škoda jako předčasné pohřbení systému PalmOS a jeho poslední varianty WebOS.

Michal Bareš

Výhody: Nízká cena, svižný OS, dobrý displej, malé rozměry a hmotnost.

Nevýhody: Malá nabídka aplikací, slabší výdrž na baterii, nedodělané aplikace.

Technická data

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   IPS / 4,5“ / 540×960 bodů

Procesor / RAM                 2× 1,2 GHz / 512 MB

Výbava                Wi-Fi, USB, Bluetooth, GPS, 5Mpx kamera

Uživatelská paměť (interní / externí)     2,7 GHz MB / microSD

Operační systém             Mozzila Firefox OS 1.3.0.0

Rozměry a hmotnost     129×64×8,2 mm, 103 g

Cena vč. DPH                    3 390 Kč

CHIP výborný (2,4)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme