Asus Transformer Book T100 „Chi“ je vyšňořeným následovníkem rok a půl starého veleúspěšného modelu Asus Transformer Book T100TA. Stejně jako u předchůdce (který je ve srovnatelné konfiguraci stále v doprodeji k dostání za necelých 5 000 Kč) se jedná o 10,1“ tablet s externí klávesnicí a operačním systémem Windows. Zatímco předchozí Transformer Book T100TA byl hitem předloňských Vánoc a představoval jeden z cenově nejlépe nastavených nástupců „netbooků“ (také díky bundlované herní konzoli), dnešní model Chi se spíš staví do role levnějšího ultrabooku, ale v námi testované konfiguraci s 32GB eMMC diskem se mu to moc nevede. Ani nemůže, i přes kovové tělo tabletové části, o něco málo výkonnější procesor, displej s vyšším rozlišením a o 1 GB větší RAM je to totiž skoro ve všem ta stará T100, jen má lepší svrchník a dvojnásobnou cenu. Přestože právě k vysoké ceně máme největší výhrady, uznáváme, že ne za všechno může Asus. Microsoft už nevede dotovanou verzi Windows Bing, takže tablet je dražší o operační systém, kurz koruny k dolaru a euru už také není, co býval, a kovové tělo v porovnání s plastovým předchůdcem také na něco vyjde. Jenže navzdory tomu všemu bychom si T100 „Chi“ za téměř 14 000 Kč v této konfiguraci nekoupili. Prakticky stejně vybavený Acer Switch 10 s 64GB (!) eMMC úložištěm stojí necelých 8 000 Kč, novější Acer Switch 10e s 64GB eMMC úložištěm a 500GB HDD v klávesnici stojí 9 990 Kč.
Asus T100 Chi je sice kovový (tedy jeho tabletová část, klávesnice je plastová), ale jen 32GB úložiště představuje v kombinaci s Windows hendikep sám o sobě, jak jsme se také přesvědčili, když jsme se na tento tablet pokoušeli nainstalovat Windows 10. Zkoušeli jsme to přibližně čtyřicetkrát s různými fintami, ale místa na disku bylo tak málo, že se systém odmítl standardním způsobem nainstalovat. Asus bude muset hodně rychle vydat nějaký update, aby na této konfiguraci, označené nápisem „Plays well with Windows 10“, vůbec bylo možné desítky nainstalovat. Majitelé 64GB verze (cca 16 990 Kč) však tento problém řešit nebudou, u této konfigurace je na upgrade prostoru dost. 32GB verze nabídne uživatelům po prvním spuštění jen necelých 16 GB volného prostoru, zbytek zabírá skoro 10GB recovery oddíl a instalace Windows. Kupodivu zde není ani příliš rozbujelý softwarový balast. Kromě antivirového programu, MS Office a Skypu je zde jen několik utilit od Asusu. Přestože jsme je odinstalovali, bylo nutné před instalací Windows 10 stáhnout nějaké aktualizace Windows 8.1, a po stažení 2GB balíčku s W10 už nezbylo místo na jeho bezpečnou instalaci, takže si sice nový systém stáhnete, ale nedoinstalujete. Škoda že kontrola dostatečného místa na disku neprobíhá před stažením aktualizace na W10, to už ale není problém Asusu, nýbrž Microsoftu.
Vraťme se však k samotnému zařízení. Jedná se o klasickou kombinaci tabletu s dokovací klávesnicí, která má vlastní baterii, jež ale neslouží pro napájení tabletu, ale jen pro zajištění Bluetooth komunikace s ním. Tablet je ke klávesnici poután pomocí silných neodymových magnetů, které drží opravdu pevně, takže nehrozí nechtěné vypadnutí displejové části z klávesnice. Výhodou Bluetooth komunikace je, že na klávesnici můžete psát, i když do ní není zrovna tablet připojen, nevýhodou je, že při každém „probuzení“ musíte nejprve ťuknout na touchpad nebo klávesy, aby se inicializovalo spojení, a teprve poté můžete začít psát. Prodleva to je pouze několikasekundová, ale příjemná není. Oceňujeme poměrně velký proklikávací touchpad (bohužel bez tlačítek) a zásadní výhrady nemáme ani k velikosti tlačítek, přesto klávesnici doporučujeme spíše pro psaní kratších textů. Výhodou je přítomnost klasických Fn kláves, díky kterým mohou zkušení uživatelé Windows pohodlně používat své oblíbené klávesové zkratky. Klávesnicová číst má vlastní nabíjecí microUSB port, neumí se dobíjet z tabletu.
Když je řeč o nabíjení, to je stejně jako u předchozího modelu T100TA zoufale pomalé, což je dáno napájením prostřednictvím microUSB adaptéru. Vřele doporučujeme tablet nabíjet dodávaným XXA adaptérem, připojíte-li jej k běžnému 1A adaptéru od smartphonu, tablet se bude při práci stejně vybíjet. Nadšeni jsme nebyli ani z výdrže tabletu při práci na baterii. Zatímco minulá verze T100TA zvládla v benchmarku PCMark 8 Home pracovat cca šest hodin, „Chi“ zvládne ve stejném testu jen 4:35 h.
Asus T100 Chi trpí stejným problémem, který jsme před časem vyčítali ultrabookům Asus Zenbook UX305FA. Na spodní straně displeje jsou umístěny ostré a úzké plastové nožičky, které kloužou po stole jako na kluzišti, takže otevřený počítač při psaní občas honíte po stole. Drobnost, ale za uplynulý půlrok od uvedení modelu 305FA se dala vyřešit. Tyto nožičky navíc mohou poškrábat desku stolu.
Novinka má v porovnání s předchozím 32GB modelem T100TAF o trochu novější, 1,46GHz Atom Z3775, který se však objevil už u 64GB verze T100TAM. Na to, že se jedná o Atom, je se svými čtyřmi jádry poměrně svižný, takže na práci s internetem a základními kancelářskými aplikacemi hravě stačí, náročnější aplikace by asi na takto malém přenosném počítači ani nikdo provozovat nechtěl. Grafika je samozřejmě integrovaná a zvládne bez trhání přehrávat Full HD videa i jednoduché 2D hry, s 3D tituly ale raději ani nepočítejte. Vzhledem ke stejnému procesoru a stejné kapacitě paměti se z výpočetního hlediska výkon testovaného tabletu T100 Chi od starších tabletů T100TAM a TAF neliší. Co se hodně povedlo, je IPS displej, který nabízí dostatečně vysoký jas pro práci ve venkovním prostředí. Úhly pohledu jsou dostatečně široké, aby bylo možné zařízení bez problému používat jak naležato, tak nastojato. 10,1“ displej lze při troše pozornosti i v režimu klasické plochy Windows stále ovládat prstem, bez nutnosti použít stylus.
Shrnutí testu
Pohledný 2v1 počítač s kovovou tabletovou částí působí o poznání luxusněji než předchozí úspěšná série Asus T100TA, ale z hlediska výkonu procesoru je prakticky srovnatelná s dnes výprodejovým modelem, který lze zakoupit za téměř třetinu ceny, navíc má bohužel kratší výdrž na baterii.
Tabulka:
Technická data
Displej 10,1“ / 1 920 x 1 200 / lesklý / dotykový
CPU / RAM Intel Atom Z3775 / 1,46 GHz / 2 GB
Operační systém Windows 8.1
Úložiště / SD karta 32 GB (15,5 GB) /microSD
Rozhraní Wi-Fi , Bluetooth, microHDMI, microUSB 3.0, microUSB 3.0
PCMark 8 (Home / Work) 1 221 / 1 246 bodů
PCMark 8 (Home) 4:35 h
3DMark IS / ISE / CG 17 458 / 10 425 / 1 383 bodů
Cinebench R9.5 / R10 / R11.5 580 / 3 990 / 1,44 bodu, 6,83 fps
Rozměry (tablet) 265 × 174,5 ×7,2 mm
Hmotnost (tablet / s klávesnicí) 580 /1 115 g
Cena 13 990 Kč
CHIP dobrý (1,8)

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.