Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Asus ZenBook Duo OLED – první dvoudisplejový notebook, který má opravdu smysl

Michal Bareš 26.03.2024

Po měsíčním testování můžeme prohlásit, že Asus ZenBook Duo je první notebook se dvěma displeji, který lze používat bez kompromisů a přítomnost obou panelů je znatelným přínosem. Rozhodně to není jen designový výstřel naslepo.

Kapitoly článku

Přenosné počítače se dvěma displeji zkouší výrobci uvádět už pár let, ale modely, které jsme měli doposud možnost vyzkoušet, byly spíše určeny na to, aby se o nich psalo a ne na to, aby se daly opravdu používat. Samotný Asus uvedl několik pokusů o notebook se dvěma displeji, ale ten druhý zobrazovač byl vždy, v nejlepším případě, pouze pomocný. Notebooky s ohebným displejem, jako například Lenovo ThinkPad X1 Fold, jsou zatím spíše pro okrasu a přinášejí víc omezení než výhod. Možná proto jsme od Asusu ZenBook Duo OLED moc nečekali, ale za měsíc používání nás přesvědčil, že toto je cesta do budoucna. Tedy pokud opravdu užijete dva displeje a nemáte hluboko do kapsy.

Ony to nejsou navíc jen tak obyčejné displeje. Oba mají shodnou 14” úhlopříčku a vysoké rozlišení 2 880 x 1 800 bodů, jsou dotykové, ale hlavně jsou to špičkové OLED panely, které nabízí perfektní kontrast, svítivost a extrémní barevný rozsah. Pracujete-li s fotografiemi nebo videem a potřebujete přenosnou stanici, na které byste chtěli multimediální obsah intenzivně upravovat, je Asus ZenBook Duo OLED perfektní volbou.

Asus ZenBook Duo OLED
Dva displeje notebooku Asus ZenBook Duo OLED lze využít k práci i k zábavě
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Notebook jsme používali jak doma, tak na cestách, přičemž doma jsme většinou používali oba displeje, po pár dnech seznamování se z toho stala naprosto přirozená a logická volba. Na cestách jsme zase většinou měli druhý displej skrytý pod klávesnicí, i když většinou proto, abychom v kavárně nebudili zbytečný rozruch. On totiž rozdíl ve výdrži na baterii při používání jednoho, nebo obou displejů zase tak propastný není. V obou případech lze při sledování videa, prohlížení internetu nebo práci s běžnými kancelářskými aplikacemi počítat s devíti až deseti hodinami provozu.

Z hlediska mobility sice ZenBook Duo OLED není taková bomba jako nedávno testovaný ZenBook 14 OLED, ale váží jen o cca 400 gramů víc a je o čtyři milimetry tlustší.

Dva displeje konečně praktické

Pojďme se ale vrátit ke konstrukci notebooku. Oba 14” OLED displeje jsou prakticky shodné, odděluje je klasický kloubový mechanismus a je tedy mezi nimi několika centimetrová mezera. I tak nám to ale přijde jako lepší řešení než ohebný displej, zvláště proto, že nakonec stejně na notebooku budete pracovat s více otevřenými okny a plynulé přelévání obrazu bez mezery není zas tak důležité.

Druhý displej při mobilní práci většinou překrývá oddělitelná klávesnicová část s plnohodnotou velikostí a perfektními tlačítky. Magneticky připevněná klávesnice se neviklá, neprohýbá (tedy pokud je na displeji) a píše se na ní naprosto skvěle, troufneme si říct, že je to jedna z nejlepších klávesnic v současném notebookovém světě. Samozřejmě nechybí třífázová intenzita podsvícení tlačítek. Odezva kláves je naprosto přesná a čitelná, i když je zdvih poměrně nízký, tvrdost je přesně tak akorát. Rozložení klávesnice nám vyhovovalo, Shift, Backspace a Enter mají dostatečnou velikost, kurzorové šipky lze nahmátnout bez vizuální kontroly. Pod klávesnicí je pak velký touchpad. Celkově dáváme za klávesnici jasnou jedničku.

Asus ZenBook Duo OLED
Asus ZenBook Duo OLED má velmi pohodlnou odnímatelnou klávesnici
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Klávesnicový blok lze snadno odpojit, komunikaci s notebookem zajišťuje v přiloženém stavu několik konektorů, přes které se klávesnice i nabíjí. Jakmile ji odejmeme, komunikace probíhá bez problému bezdrátově a klávesnici lze v případě potřeby dobít přes USB-C konektor.

Jakmile sejmete klávesnici, aktivuje se pod ní umístěný druhý 14” OLED displej se stejným rozlišením a barevnou kvalitou jako ten hlavní. V ten okamžik je ideální vyklopit stojánek na spodní straně notebooku, který dokáže oba displeje vyzdvihnout do výšky. Hlavní displej tak máte na stole v ideální výšce očí, spodní můžete libovolně naklopit. Stabilita rozevřeného dvoudisplejového notebooku na stojánku je výborná. VC případě potřeby můžete notebook se dvěma displeji natočit tak, aby oba panely pracovaly na výšku. Obraz se automaticky upraví, o to se postará vestavěný gyroskop. Notebook lze rozevřít až do 180°. Pokud byste chtěli jen klávesnici oddělit a používat pouze jeden displej, je to možné a k přepínání aktivity displejů slouží dedikované tlačítko na klávesnici.

Výhodu dvou displejů jsme oceňovali jak při práci s několika okny a tabulkami, tak při běžném psaní do jednoho okna, kdy druhý panel posloužil pro sledování videa. V tomto ohledu musíme zmínit i vynikající ozvučení a přítomnost fyzického 3,5mm audiokonektoru.
 

Asus ZenBook Duo OLED
Praktický stojánek notebooku Asus ZenBook Duo OLED
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výkon pracovní stanice

Asus ZenBook Duo OLED pohání procesory Intel Meteor Lake, námi testovaný kus měl opulentní špičkový čip Intel Core Ultra 9 185H  s 22 výpočetními vlákny, který (ve vyšší TDP konfiguraci) pohání i herní speciály. Dá se ale koupit i cenově rozumnější varianta s procesorem Intel Core Ultra 7 155H, který s 16 GB RAM a 1TB SSD přijde na hodně zajímavých 51 000 Kč. Námi testovaná verze s 32 GB RAM, 2TB SSS a Core Ultra 9 185H vyjde na cca 68 000 Kč.

Oba procesory naprosto s klidem stačí i na provoz náročných aplikací, pokud bychom na notebooku intenzivně stříhali video, asi bychom zvolili Ultra 9, ale v normálním životě si rozdílů ani nevšimnete.

Přesto musíme zmínit, že Core Ultra 9 185H v případě tohoto notebooku dosahuje až o třetinu nižšího výkonu než ve větších a lépe ventilovaných herních strojích. Výsledky výkonnostních testů ukazují, že Asus ZenBook Duo OLED s Core Ultra 9 185H dosahuje jen o pár bodů vyšších výsledků než velmi podobný jednodisplejový Asus ZenBook 14 OLED s Core Ultra 7 155H (test najdete zde).

Srovnání výkonu procesorů Intel Core Ultra 9 185H a Intel Core Ultra 7 155H


Asus ZenBook Duo OLED Asus ZenBook 14 OLED Asus ROG Zephyrus G16

CPU Intel Core Ultra 9 185H Intel Core Ultra 7 155H Intel Core Ultra 9 185H

Cinebench R20 5 072 4 944 7 528

Cinebench R23 10 675 10 189 15 207

PCMark 10 6 591 6 179 6 960

Mobilita a výdrž na baterii

S hmotností lehce přes 1,7 kg a tloušťkou 20 mm je Asus ZenBook Duo OLED stále velmi dobře přenosný notebook, i když je o cca 430 gramů těžší než ZenBook 14 OLED, který navíc vydrží na baterii o čtyři a půl hodiny déle. Stále se dá ale lehce přenášet a vydrží i mezikontinentální let.

V benchmarku PCMark 10 jsme mu při jasu 200 cd/m2 naměřili výdrž těsně pod deset hodin, se dvěma displeji pak úžasných devět hodin. Samozřejmě záleží na typu provozovaných aplikací a intenzitě provozu displeje, ale při práci s textem, tabulkami a videem se v klasickém režimu jednoho displeje lze dostat přes 12 hodin. O dobíjení 76 Wh baterie se stará přiložený miniaturní 65W USB-C adaptér s hmotností 130 gramů a vyměnitelným USB-C kabelem, který notebook spolehlivě dobije do jedné hodiny.

Mohlo by vás zajímat

Porty a výbava

Pohled na konektory odhalí naprosto standardní výbavu v podobě dvou USB-C zdířek (podpora PD a TB4), jednoho USB-A 3.2 Gen1 konektoru, HDMI a audiozdířky. LAN ani čtečku SD karet nenajdeme. O bezdrátovou komunikaci a připojení k internetu se stará Wi-Fi 6E a Bluetooh 5.3.

Webová kamera používá dva snímače pro autorizaci uživatele prostřednictvím Windows Hello, ale nemá privátní krytku a přestože docela dobře pracuje při večerním sporém osvětlení, ocenili bychom trochu lepší ostrost.

Testovaný model byl osazen 2TB NVMe SSD diskem s přenosovými rychlostmi na úrovni 3 525 MB/s při čtení a 2 687 MB/s při zápisu s velice dobrými přístupovými dobami okolo 0,030 ms.

Technická data

Asus ZenBook Duo OLED


CPU / RAM Intel Core Ultra 9 185H / 6P+6P+8E+2LP-E / 2,3-5,1 GHz / 32 GB

Grafika Intel ARC Graphics

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 2x 14" / 2 880 x 1 800 / dotykový / OLED / 120 Hz

SSD / HDD / ODD 2 TB / - / -

Výbava 2x USB-C (PD, TB4), 1x USB-A 3.2 Gen1, HDMI, audio, Wi-Fi 6E, BT 5.3, webcam

PCMark 10 6 591 bodů / 9:43 h:m

3DMark TS / Cinebench R23 2 253 / 10 675 bodů

Rozměry a hmotnost 315 x 217 x 20 mm / 1 706 g

Cena 67 990


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud