Na test tohoto smartphonu jsme se moc těšili, protože malé androidí telefony s moderní výbavou a zároveň nízkou cenou neexistují. Výrobce, kterému by se podařilo vytvořit relativně kompaktní smartphone s 5” až 5,5” úhlopříčkou za cenu okolo pěti až šesti tisíc, by při troše štěstí mohl narazit na zlatou žílu. Stále totiž existuje hodně uživatelů, kteří podobný malý telefon marně hledají.
Pohled na specifikace ale není to samé, jako praktická zkušenost z používání. Přes naše vysoká očekávání není Doogee Smini telefon, který bychom mohli doporučit masovým uživatelům. A bohužel za to může hlavně příliš malý, lépe řečeno příliš úzký displej.
Displej je příliš úzký
Výrobce použil 4,5” extrémně širokoúhlý IPS displej s rozlišením 480 x 1170 bodů, který má poměr stran užší než 21:9, takže obraz je velmi protáhlý na výšky a nejen pocitově úzký. Nejde ani tak o menší jemnost displeje na úrovni 281 ppi, ale rozlišení 480 bodů na šířku je na dnešní poměry málo. Naposledy jsme telefon se stranovým rozlišením 480 bodů testovali v době Samsungu S3 Mini.
Na úzkém displeji sice lze zprovoznit většinu běžných aplikací, obsah webových stránek se dá také s trochou snahy nebo dobrými brýlemi přečíst, ale problém jsme měli například s bankovními aplikacemi, které nejsou na tak úzký displej dimenzovány. Textový obsah je pak tvořen velmi malými písmeny, pokud nemáte opravdu dobrý zrak, moc toho na displeji neuvidíte. Displej navíc nemá nijak vysokou svítivost, na přímém slunci může nastat problém s čitelností.

Druhý displej na zádech
Displeje jsou na telefonu dva, na zádech je totiž vedle fotoaparátu dvouřádkový OLED displej, který ale zobrazuje pouze venkovní teplotu a vlhkost vzduchu na prvním řádku a datum a čas v řádku druhém. Vedle je pak umístěna ikona informující o zbývající kapacitě baterie. Údaje si telefon načítá z internetu, vnitřní snímač teploty a vlhkosti okolí telefon Smini nemá.
Velice odolná konstrukce
Tělo telefonu má viditelně zesílenou odolnost proti pádu i proti vniknutí vody nebo prachu. Výrobce dokonce udává splnění standardu MIL-STD-810G, stejně jako IP68 nebo IP69K. Doogee Smini přežije pád z rozumné výšky i dlouhodobé ponoření do vody. Kovové tělo má pogumované rohy a USB-C konektor je překrytý gumovou záslepkou.

Nešťastný fotoaparát
Hlavní fotoaparát na zadní straně má 50Mpx rozlišení, ve kterém dokonce ukládá i pořízené snímky. Ty tak mohou zabírat na interním úložišti 15 až 20 MB, což není zrovna úsporné. Horší ale je, že kvalita snímků pokulhává i za denního světla, na večerní ulici už zcela neodpovídá ani levnějším konkurentům. Na noční focení můžeme rovnou zapomenout.
Za dobrého světla lze fotografie použít pro dokumentační účely, ale i tak jsou na nich patrné oblasti šumu. Přestože se fotky ukládají ve vysokém 50Mpx rozlišení, chybí na nich detaily a snímaná scéna je lehce deformovaná. Na jakékoliv vážnější fotografování je v tomto případě nutné zapomenout. To samé platí o 2Mpx makroobjektivu, 8Mpx selfie kameře a videu, které se defaultně ukládá v rozlišení 2 560 x 1 440 bodů.


Výkon, výdrž a výbava
Z hlediska výkonu a kapacity úložiště si nemůžeme s ohledem na cenu na nic stěžovat. Telefon pohání procesor Mediatek Helio G99 v kombinaci s 8 GB RAM a data a aplikace se ukládají do 256GB flash paměti s dostupnou kapacitou 227,9 GB. Kapacitu paměti lze rozšířit pomocí microSD karty, jež může nahradit druhou nanoSIM kartu.
S ohledem na malé rozměry displeje není smartphone určen ke hraní, v běžných testech a při používání fungoval svižně, prodleva v přepínání oken byla pouze výjimečná.
Doogee Smini je osazen baterií s 3 000mAh kapacitou, která se dobíjí pomocí USB-C konektoru z 18W adaptéru. V testu vydržel telefon cca devět a půl hodiny, při běžném používání jsme nikdy neměli problém dosáhnout celodenní výdrže. Spíše nám vydržel i dva dny, ale to bylo dáno tím, že jsme zbytečně nesledovali malý displej a nezabíjeli jsme s telefonem volný čas při přehrávání videa.
Telefon podporuje dvě nanoSIM karty, které však neumí spolupracovat s 5G sítěmi, data se tak přenáší pomaleji po LTE. Wi-Fi adaptér je standardu 802.11ac a zařízení pracuje v obou frekvenčních pásmech. Samozřejmě nechybí Bluetooth 5.2 a NFC, potěšila nás možnost příjmu FM rádia, ale pouze se zapojeným USB-C kabelem, který slouží jako anténa.


Zjednodušené rozhraní a software
Dobrá zpráva je, že kromě klasického rozhraní Androidu nabízí telefon i zjednodušené rozhraní pro méně zkušené uživatele. Displej tak lze zaplnit barevnými velkými plochami, ve kterých se dá lépe orientovat. K dispozici je i řada méně běžných, ale praktických aplikací, jako jsou hlukoměr, vodováha, magnetický kompas nebo úhloměr.
Rozhraní systému Android 13 je z velké části lokalizováno do češtiny, ovšem občas zde najdeme celé menu v angličtině. Jasně je ale vidět, že Android 13 již není určen pro provoz na takto úzké obrazovce. Problém jsme měli s miniaturními rozměry klávesnice, při zadávání hesel nebo adres docházelo k neustálým překlepům. Telefon by měl dostat dvě velké systémové aktualizace.
Technická data
Doogee Smini
Chip známka
Displej (úhlopříčka / rozlišení) | 4,5" / 480 x 1170 / IPS |
CPU / GPU / RAM | Helio G99 (8x 500-2 200 MHz) / Mali-G57 MC2 / 8 GB |
Výbava | 2x nanoSIM (LTE), microSD, Wi-Fi 802.11ac, USB-C (2.0), BT 5.2, NFC, 50+2 / 8 Mpx, 3 000 mAh, snímač otisků prstů, IP68, IP69K, MIL-STD-810G, druhý displej |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 GB (227,9 GB) / ano / ano |
PCMark 3.0 | 9 572 bodů / 9:10 h:m |
3DMark (WL) / Geekbench 6 | 1 228 / 2 069 bodů |
Operační systém | Android 13 |
Rozměry a hmotnost | 133 × 59 × 13,5 mm, 155 g |
Cena | 6 290 Kč |