Ultrabook Lenovo S440 Touch je zasazen do robustního a pevného šasi řady Thinkpad Edge s pohodlnou a přesnou klávesnicí, která sice není tak dobrá, jako tomu u modelů Thinkpad bývalo ještě před pár roky, ale v porovnání s drobnými tlačítky většiny dnešních ultrabooků je rozhodně nadprůměrná.
Ergonomické klávesy o rozměrech 17×16 mm minimalizují únavu při dlouhodobém psaní. Pohodlí při práci zvyšuje prostorný a citlivý touchpad s 12cm (pro Thinkpady typickou) úhlopříčkou a mezi klávesami se nachází i trackpoint. Rozložení klávesnice je přehledné, v horní části se nachází řada funkčních kláves, kurzorové klávesy jsou dostatečně velké, stejně jako Delete a Backspace. Při práci za horších světelných podmínek lze klávesnici podsvítit. Lenovo stále používá klávesnici s prohozenými tlačítky Ctrl a Fn, což může být pro uživatele, který na to není zvyklý, zpočátku nepříjemné, hlavně při automatickém používání klávesových zkratek.
14palcový matný dotykový TN displej s dostatečně jemným, ale stále dobře viditelným rozlišením 1 600×900 bodů se nemůže rovnat IPS panelům špičkových 13,3“ ultrabooků, na práci ale bohatě stačí. V laboratoři jsme mu naměřili lehce podprůměrné hodnoty maximálního jasu (191 cd/m2) a šachovnicového kontrastu (122:1), doba odezvy činí 10 ms, barevné zkreslení se pohybuje do limitu 3 %. Rozdíl intenzity podsvícení mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem panelu činí 15 %. Displej lze odklopit až do úhlu 180°, takže lze ultrabook snadno používat i při osobních prezentacích.
Lenovo S440 Touch se u nás prodává ve dvou konfiguracích, které se od sebe liší procesorem a pevným diskem. Dražší variantu 20AY0–01D, kterou jsme měli možnost vyzkoušet, pohání Haswell Core i7 a o práci s daty se stará 256GB SSD disk od Samsungu. Cca o 7 000 Kč levnější verze 20AY0–050 má Core i5 a 500GB HDD disk s 16GB SSD akcelerací. Rozdíl ve výpočetním výkonu obou procesorů je pro většinu běžných uživatelů prakticky zanedbatelný, pokud máte ultrabook hlavně na domácí použití a méně s ním cestujete, klidně vám stačí levnější verze, jež je osazena stejně kvalitním šasi, stejně dobrou klávesnicí a stejným displejem jako dražší verze. S ohledem na výbavu ale není cena 256GB verze s procesorem Core i7 nijak předražená. V obou případech se jedná o ultrabook s nadprůměrně dobrým poměrem mezi výkonem a cenou.
K pohodovému užívání přispěje i nízká hlučnost stroje. V klidovém režimu jsme mu naměřili hlučnost 0,4 sonu, při plném výkonu pak pouze 1,7 sonu, což z něj dělá nejtišší ultrabook kategorie nad 14“. V kategorii větších než 13,3“ ultrabooků je možnost přístupu do šasi již častější, ale ani zde není běžná. Thinkpad S440 nabízí přímo ukázkový přístup k paměti, disku, baterii a dalším komponentám, včetně kompletního chladicího bloku, stačí jen odšroubovat osm šroubků a sejmout spodní víko notebooku. Tento ultrabook je radost servisovat i upgradovat.
Po bodovém zhodnocení výkonu, výbavy, výdrže, ergonomie a displeje vyšplhal tento notebook v našich srovnávacích testech na druhou nejvyšší příčku kategorie 14“ a větších ultrabooků, kde jej porazil pouze 15,4“ MacBook Pro s o poznání lepším (i když lesklým) IPS displejem o rozlišení 2 880×1 800 bodů a výdrží přesahující deset hodin práce s kancelářskými dokumenty. Sháníte-li univerzální, ale stále dobře přenosný ultrabook primárně pro práci, doporučujeme vám právě tento model. Pravda, s rozměry 331×223×24–26 mm a hmotností 1 830 g již o něm budete při přenášení vědět, ale skoliózu páteře vám nepřivodí.
Michal Bareš