Přejít k hlavnímu obsahu

Test: ViewSonic M10 – zářivé barvy, trojitý laser a pohledný design

Michal Bareš 15.05.2024

Kompaktní stylový projektor s laserovým RGB obrazem váží necelých 1,5 kg a kombinuje výborné barvy a slušný jas s tichým chodem a širokou konektivitou.

Kapitoly článku

Málokterý kompaktní projektor nás tak překvapil z hlediska barevné kvality promítaného obrazu. Maximální svítivost na úrovni 2 200 ANSI lm sice stále neumožňuje pohodlné sledování obrazu v místnosti zalité sluncem, ale běžné letní odpoledne dokáže použitelně přesvítit bez toho, aby bylo nutné zatahovat závěsy. Večer se pak promítaný obraz rozzáří do krásného barevného spektra.

Plné barvy, jas stačí i na denní provoz

Výhodou projekční technologie se třemi zároveň svítícími laserovými paprsky je vysoké pokrytí barevného spektra. Podle výrobce pokrývá ViewSonic M10 s 1,07 miliardou barev dokonce 100 % prostoru BT.2020. Barvy vypadají opravdu skvěle a jsou mnohem živější než u běžných DLP projektorů. Výhodou tříprvkové projekce je i konzistentní úroveň jasu, kdy barevné složky RGB mají stejnou intenzitu jako bílá.

ViewSonic M10
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Portová výbava projektoru ViewSonic M10 je skryta pod mřížkou. Škoda jen, že nejde externí napájecí adaptér připojit tak, aby byla dvířka při provozu zavřená
ViewSonic M10
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Ventilační ozdobná mřížka skrývá i nenápadný vypínač

Design a konektory

Po vytažení z krabice nás projektor upoutal nejen malými rozměry, ale hlavně kvalitou zpracování a designem. Malá stříbrná krabička má zaoblené kovové tělo a na bocích designové větrací mřížky. Po pravou z nich se skrývá panel s konektory a napájením. To je realizováno externím adaptérem, jen škoda, že nemají dvířka otvor pro napájecí kabel, takže většinu času musí být otevřená.

Vedle napájecího konektoru zde najdeme HDMI 2.0 zdířku, USB-C port s podporou přenosu videa a dobíjení připojeného telefonu i jeden USB-A konektor pro připojení flash disku s multimediálním obsahem.

Rozlišení a velikost obrazu

Nativní rozlišení projektoru je Full HD, pomocí interpolace ale podporuje zobrazení obrazového materiálu s rozlišením od VGA do 4K. Projekční vzdálenost s automatickým ostřením se pohybuje od 1,06 do 4,78 metru s úhlopříčkou od 40” do 180”. Ostření, stejně jako kompenzace lichoběžníkového zkreslení probíhá plně automaticky.

ViewSonic M10
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Projektor má vedle objektivu i snímač pro automatické ostření

Mohlo by vás zajímat

Systém a aplikace

ViewSonic M10 patří mezi chytré projektory a umožňuje instalaci aplikací i ukládání souborů do 16GB interního úložiště s dostupnou kapacitou cca 12 GB. Příjemné je, že pro zprovoznění projektoru se nemusíte přihlašovat k žádnému účtu, ale nabídka aplikací je mnohem omezenější než u projektorů se systémem Android TV.

K dispozici je sice například multimediální přehrávač VLC a řada aplikací pro streamování obsahu z internetu, ale ty nejznámější a nejpoužívanější zde chybí a doinstalovat je nelze. Přímo z projektoru tak nelze sledovat ani Netflix ani Disney+ ani YouTube (pouze YouTube Kids). Pokud tedy chcete na projektoru sledovat tyto služby, budete tak muset učinit buď pomocí připojeného telefonu nebo počítače, případně sdíleném obrazovky nebo zakoupením Chromecastu či podobného zařízení.

Filmy a hudbu tak je nutné sledovat z připojeného disku nebo počítače. Přehrávač projektoru nepodporuje například hudební soubory typu FLAC, běžné video v MKV nebo DivX ale zvládá v pořádku, včetně titulků. V nabídce aplikací je ale například Kodi, Chrome nebo Twitch.

ViewSonic M10
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Dálkový ovladač projektoru ViewSonic M10
ViewSonic M10
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Projektor má vedle objektivu i snímač pro automatické ostření

Kvalita integrovaného 7W reproduktoru je velmi dobrá a stačí pro ozvučení středně velkého obývacího pokoje. Přes Bluetooth lze projektor samozřejmě propojit i s externím soundbarem. Přes Bluetooth je připojen i dálkový ovladač s podsvícenými tlačítky a poměrně jednoduchým rozložením. Nouzově lze přehrávání filmů ovládat i na projektoru, pro pohyb v menu ale na projektoru ovladače už nenajdete.

Nastavení a obraz

Nastavení projektoru je snadné a rychlé, při prvním spuštění se přes Bluetooth spáruje dálkový ovladač (postup je zobrazen na plátně nebo na zdi). Poté si uživatel zvolí jazyk rozhraní, k dispozici je i čeština. Pak už stačí jen vyhledat Wi-Fi síť a zadat heslo.

Nastavení obrazu je víceméně automatické, lichoběžníkové zkreslení projektor upravuje sám. Doladění velikosti obrazu a zaostření se provádí pouze pomocí dálkového ovladače v OSD menu projektoru a digitální zoom má rozsah pouze 0,8-1x. Pokud tedy chcete výrazněji zvětšit úhlopříčku promítaného obrazu, musíte pohybovat projektorem. Skvělá je možnost projekce na strop, pro kterou má zařízení připravené i nožičky za zadní straně.

Spotřeba a životnost

Spotřeba projektoru se při provozu pohybuje od 38 W do 52 W v závislosti na zvoleném režimu. Životnost světelného zdroje ViewSonic uvádí na 20 000 hodin v běžném provozním režimu a na 30 000 hodin v Eco režimu. Projektor je při práci příjemně tichý a při večerním sledování filmu nijak neruší.

Technická data

ViewSonic M10

Chip známka

1.5 Výborný
Projekční systém / rozlišení RGB laser / 1 920 x 1 080 bodů
Max. jas / kontrast 2 200 ANSI lm / 3 000 000:1
Projekční vzdálenost / úhlopříčka 106 – 478 cm / 40“ – 180“
Rozhraní Wi-Fi, Bluetooth, HDMI 2.0, 1x USB-C, 1x USB-A 2.0
Životnost lampy (norm. / eco) 20 000 / 30 000 hodin
Spotřeba cca 52 W normal / cca 38 W eco
Cena 25 300 Kč

Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme