Pokud spočítáme wattáž a návratnost této menší investice, zjistíme, že se nám ihned část hostingu vrátí. Není to však jediná možnost, kterou máme.
Provozujeme-li si sami dobrý webhosting, svoje aplikace (až už třeba pro obchodování přes FOREX nebo cokoliv herního), ale i třeba dobrý informační portál, je lepší spoléhat na kvalitní serverhosting, než na obyčejný vyčleněný webhosting, kterého je na internetu všude plno a s nevalnou kvalitou. Pak ovšem je potřeba vědět, že cenu serverhostingu, ať už v datacentru máme vlastní server, nebo jej získáme jako dedikovaný (pro nás vyhrazený), utváří do značné míry cena za elektrickou energii. Přinášíme vám dva dobré tipy, jak právě tento náklad snížit na minimum, jak to jen dnes jde.
Začneme výměnou zdroje…
Všichni si uvědomujeme, že zdroje s vyšší wattáží jsou často mnohem efektivnější, zejména při nižších příkonech. Takový 600W zdroj dokáže serveru dodávat 150 W mnohem efektivněji, než podobný 300W zdroj, který se při takovémto výkonu dostává již na polovinu svého maxima. Investicí do správného zdroje u svého serveru v datacentru tak snížíme náklady na jeho provoz a přitom nejde vůbec o nic složitého.
Výměna starého zdroje napájení serveru má i další plus. Nové zdroje jsou mnohem efektivnější. Za nový, kvalitnější zdroj může uživatel zaplatit kolem 2 000 Kč, ovšem jeho přínos bude znatelný už v prvním roce. Na jediném zařízení může být až desetinásobný.
… a pokračujeme přesným měřením energií
Není třeba hned přesouvat servery do datacenter na druhé straně světa, kde by případně mohla být nižší cena elektřiny, nebo kde si myslíme, že mají vyspělejší technologie, než v ČR.
Zajímavou novinkou mezi datacentry je přesné měření spotřeby energie, kterou vám přidělený server spotřeboval. Uživatel tedy naplatí dle štítkové hodnoty na serveru, což je často víc, než si server vůbec vezme, ale platí jen za reálný odběr.
Vezmeme-li si příklad pražského datacentra Coolhousing (http://serverhousing.coolhousing.net), můžeme nejen získat tuto výhodu, ale i vzdáleně sledovat spotřebu pomocí klientského přístupu. Spotřeba je zde měřena pomocí „inteligentních zásuvek“, což jsou vnitrostojanové ePDU rozvaděče od Eatonu, a to zpětně na základě třicetidenního průměru a škálovatelnosti už po 10 W. On-line lze sledovat i další parametry, které dokonce i spravovat.