Přejít k hlavnímu obsahu

Už není co vymýšlet?

redakce 20.07.2015
info ikonka
Zdroj:

Google i Apple představily vývojové verze Androidu M a iOS 9, tato generace mobilních systémů ale nebude převratná.

Nový Android, označovaný zatím jen písmenem M (na přidělení čísla verze a kódového názvu si budeme muset počkat pravděpodobně až do podzimu), si mohou vyzkoušet všichni majitelé zařízení Nexus 5, 6 a 9 i vybraných smartphonů Sony Xperia, kteří neřeší ztrátu záruky na svůj smartphone nebo tablet a nebojí se trochu experimentovat. My jsme si vývojovou verzi nového Androidu z webu developer.android.com samozřejmě stáhli a důkladně jsme ji otestovali.

Světlý, nebo tmavý?

Vzhled Androidu doznal v nové verzi jen minimálních změn. Možná vás ale potěší nová možnost přepnout si uživatelské rozhraní do tmavých barev, která je ale zatím dostupná jen po aktivování vývojářského režimu. Podobně je standardně skryto i nastavení tlačítek rychlé volby. Je třeba v »Nastavení | Pro vývojáře« aktivovat předvolbu »Zobrazit tuner SystemUI«. Pak v »Nastavení« objevíte novou položku se stejným názvem.

Viditelnější změnu zaznamenáte v nabídce aplikací, která se nyní posouvá vertikálně, třídí aplikace podle abecedy a obsahuje i nabídku naposledy spuštěných aplikací. Upravena byla i nabídka widgetů na domovskou obrazovku – má rovněž vertikální skrolování a widgety jsou sloučeny podle svých mateřských aplikací. Složky aplikací mají skrolování horizontální a počet aplikací ve složkách není nijak omezen. Tablety a Androidem dostaly novou podobu klávesnice – rozdělenou pro psaní palci. Aktivní bude pouze při otočení tabletu na šířku.

Zkrocení aplikací

Mezi nejdůležitější novinky Androidu M patří bezpochyby možnost ovládat konkrétní oprávnění jednotlivých aplikací. V nastavení instalované aplikace stačí klepnout na volbu »Oprávnění«, a pak lze deaktivovat například přístup k poloze, telefonu, kontaktům atd. U nově vytvářených či aktualizovaných aplikací bude volba oprávnění součástí instalačního procesu.

Další novinkou je i zálohování individuálních nastavení všech aplikací do úložiště Disk Google, aniž by to mělo vliv na jeho kapacitu dostupnou uživateli. Každá aplikace má k dispozici 25 MB prostoru, což by mělo bez problému stačit. Android M řeší i další nepříjemnost při reinstalaci telefonu či aplikací. Nově mohou vývojáři využít funkci pro opětovné, automatické přihlášení do aplikace při reinstalaci, přičemž uživatelský účet v aplikaci nemusí být nijak propojen s účtem Google.

Další vylepšení

Z drobných vylepšení jmenujme například možnost zprovoznění Wi-Fi hotspotu vysílajícího na frekvenci 5 GHz, zatímco bezdrátová síť automaticky využívala jen 2,4GHz pásmo. Některé další novinky sice Google ohlásil, zatím si je ale ve vývojové verzi Androidu M vyzkoušet nemůžeme. Jde například o režim zobrazení až čtyř oken aplikací na obrazovce současně, který doposud uměly jen tablety a smartphony s nadstavbami od Samsungu nebo třeba LG. Nyní by tato funkce měla být implementována přímo v Androidu.

Zatím také neotestujeme další velkou novinku Androidu M, kterou má být vysoce efektivní nakládání s energií akumulátorů smartphonů a tabletů. Jestliže pohybové senzory vyhodnotí mobilní zařízení jako nečinné, dojde k přepnutí do úsporného režimu. Kromě notifikací s vysokou prioritou bude přerušen síťový provoz zařízení, aplikace nebudou moci probudit procesor či obrazovku, pozastaví se všechny synchronizační procesy a Wi-Fi modul přestane skenovat okolí a hledat dostupné sítě.

Aplikace pro off-line použití

Google samozřejmě průběžně vylepšuje také své klíčové aplikace. Tentokrát dojde především na Mapy Google, jejichž off-line režim bude nově podporovat i vyhledávání, a bez připojení k internetu bude nově možné přehrávat také videa, předem stažená ze serveru YouTube.

Nové funkce, vhodné především pro rodiče, kteří pořídili smartphone nebo tablet s Androidem svým dětem, nabídne i Obchod Play. Vývojáři musejí u svých aplikací nyní uvádět i věkovou kategorii, pro kterou jsou jejich programy vhodné. Obchod Play pak na přání rodičů uzamkne všechny aplikace, ke kterým by jejich děti neměly mít přístup.

Dva kroky za Androidem

Nemyslíme si, že bude nový Android nějak zásadně inovativní, ale, a teď s námi majitelé iPhonů a iPadů asi nebudou příliš souhlasit, nový iOS 9 si podle nás povýšení o celou verzi ze současného iOS 8 snad ani nezaslouží. A pokud ano, Apple tím jednoznačně potvrzuje, že ve vývoji kdysi tolik inovativního a ostatními kopírovaného mobilního operačního systému hodně zaspal. Majitelé vývojářských účtů si mohli vyzkoušet vývojovou verzi iOS 9 hned po oficiálním představení nové verze tohoto mobilního operačního systému, všichni ostatní se dočkali během druhého týdne letních prázdnin. Stejně jako v případě Androidu M jsme si instalovali také iOS9 apodělíme se s vámi o závěry z našeho testování.

Úpravy vzhledu

Vývojáři Applu se vždy velmi soustředili na grafickou stránku iOS a ani ve verzi 9 tomu není jinak. Například zobrazení oken spuštěných aplikací v menu multitaskingu má nyní podobu karuselu s kartami aplikací. Skoro by se chtělo říct, že jsme něco podobného viděli v Androidu 5 Lollipop. Z menu multitaskingu navíc zmizely ikony posledních kontaktů, protože je prý majitelé iPhonů příliš nevyužívali.

Snad jen skalní příznivci iOS, kteří jej mají v oku do posledního detailu, si všimnou další novinky: systémový font Helvetica Nue byl nahrazen fontem San Francisco, který již Apple využívá ve svých hodinkách Apple Watch.

Úsporný režim a malá písmena

Některé novinky iOS 9 nám přijdou důvěrně známé a jiné zase nechtěně vtipné. V iOS 9 bude například možné ručně aktivovat úsporný režim, který by měl prodloužit výdrž zařízení na akumulátor. Novou funkci najdete v nabídce »Nastavení | Baterie«, kde nově najdete přepínač »Režim nedostatku energie«. Po aktivaci funkce změní indikátor stavu dobití akumulátoru v pravém horním rohu displeje barvu z černé na oranžovou. Provoz iPhonu by měl být aktivací úsporného režimu prodloužen až o několik hodin, jelikož bude pozastavena automatická synchronizace, stahování dat na pozadí a také bude snížen jas displeje. Akumulátoru se týká také další novinka: přehled využití baterie jednotlivými aplikacemi, který najdete rovněž v nabídce »Nastavení | Baterie«.

Do kategorie vtipných vylepšení (kam patří například i rasově odlišené emotikony v iOS 8.2) spadá změna zobrazení písmenek na klávesnici, kdy se v iOS 9 všechna písmena změní ve výchozím stavu na malá a velká písmena se pak zobrazí jen při klepnutí na klávesu [Shift]. Vpravdě revoluční změna v operačním systému, který je na trhu od roku 2007.

Někde na rozhraní stojí nová aplikace iCloud Drive, prostřednictvím které lze přistupovat k obsahu webového úložiště iCloud. Pro uživatele úložišť Dropbox, OneDrive nebo Disk Google to asi velká novinka nebude, všichni ostatní si mohou novou funkci iOS 9 aktivovat v nabídce »Nastavení | iCloud | iCloud Drive«, kde je třeba použít přepínač »Zobrazit na ploše«. Z úložiště iCloud lze nově také vkládat přílohy k e-mailům. Pro využití této funkce je třeba v rozepsaném e-mailu přidržet prst v těle zprávy a vyvolanou nabídku odsunout doleva k volbě »Přidat přílohu«. Po klepnutí se rovnou otevře obsah úložiště iCloud.

Když už jsme u nastavení – nově lze ve všech položkách konfigurace iOS vyhledávat. Stačí zadat hledaný popisek nastavení, resp. jeho část, do nového okna »Kritéria hledání« v nejvyšší úrovni nabídky »Nastavení«.

Zjednodušení práce

Nový iOS 9 obsahuje i řadu drobných vylepšení, která zpříjemní každodenní práci s iPhonem či iPadem. Například v režimu výběru fotografií z alba stačí klepnout jen na první snímek a další označíte tahem prstu. V nabídce funkcí pro sdílení fotografií přibylo tlačítko »Skrýt«, kterým lze schovat více fotografií najednou. Dříve bylo nutné provádět skrývání fotografií po jedné. Přílohy e-mailů můžete nyní ukládat do úložiště iCloud. Slouží k tomu nová funkce »Uložit přílohu«. V příloze e-mailu lze nyní odeslat více než pět fotografií současně. Počet fotografií v příloze by už neměl být omezen vůbec. V menu funkcí pro práci s přílohami najdete nově i tlačítko »Markup«, kterým otevřete jednoduchý editor, ve kterém lze například označit část fotografie, mapy atd. Upravená příloha se rovnou přidá k odpovědi na e-mail.

V nové nabídce »Nastavení | Obecné | Zpřístupnění | Přizpůsobení dotyků« si můžete nastavit chování dotykového ovládání telefonu, pokud jde o délku klepnutí prstem nebo identifikaci dvojitého klepnutí.

Ostré verze na podzim

Nový Android i iOS budou ve finálních verzích k dispozici během podzimu. V případě iOS se opět ukáže jasná převaha Applu v tom, že si všechna zařízení se svým mobilním systémem vyvíjí sám. Vylepšený iOS 9 si totiž budou moci instalovat i majitelé z dnešního pohledu obstarožních iPhonů 4s, a novějších smartphonů, zatímco v případě instalace Androidu M budou majitelé smartphonů odkázáni na libovůli výrobců smartphonů, kteří se do aktualizace operačního systému svých produktů vůbec nehrnou. Jasně je to vidět na téměř rok starém Androidu 5.0 Lollipop, který najdeme v necelých 13 procentech zařízení s Androidem. Aktuální iOS 8 přitom pohání bezmála 80 % aktivních zařízení Apple.

Vývojová verze Androidu M se na testovacím smartphonu ukázala jako svižná, má však jistá omezení. Například nám v ní nefungovala žádná jiná navigace než Mapy Google a velmi často jsme zaznamenali i pády různých aplikací. Pro každodenní použití se proto Android M určitě nehodí. Při testování vývojové verze iOS 9 jsme se s žádnými problémy nesetkali, přestože jsme použili nejstarší podporovaný smartphone, tedy iPhone 4s.

Třetí vzadu

Na novém mobilním operačním systému intenzivně pracuje také Microsoft. Jeho Windows 10 mají běžet na všech platformách, tedy i nahradit systém Windows Phone v Lumiích. To ale bohužel neznamená, že by Microsoft uvolnil Windows 10 pro smartphony ve stejný termín jako nový operační systém pro počítače (tedy 29. července letošního roku). Termín uvedení nového mobilního operačního systému, který si budou moci instalovat všichni majitelé smartphonů Lumia s Windows Phone 8.1, zatím Microsoft nezveřejnil a asi dobře ví proč. Zatímco totiž testovací verze Windows 10 Insider Preview pro počítače vypadají již nyní jako použitelný operační systém, Windows 10 ve smartphonech mají do finále ještě hodně daleko. Není to přitom pouze náš názor, ale ohlasy v podobném duchu zaznívají i z diskusí uživatelů, kteří si Windows 10 do svého smartphonu již instalovali a zkoušeli používat. Velkým problémem je například plynulost chodu operačního systému, na kterou jsou uživatelé Windows Phone zvyklí i na smartphonech s velmi slabou hardwarovou výbavou.

Microsoft ovšem nedávno vydal další vývojovou verzi mobilních Windows 10, která se již zdá plynulejší a odladěnější. Aktualizace opravuje dlouhou řadu chyb a také přináší mnoho změn v rozvržení ovládacích prvků a designu uživatelského rozhraní. Vylepšeno bylo také ovládání fotoaparátu, jehož nová verze je v některých Lumiích s Windows 10 dostupná ve formě aplikace Lumia Camera Beta. Stále však zbývá dořešit velké množství problémů a nedodělaných funkcí. Pro Microsoft to tedy znamená, že nástup Windows 10 možná nebude tak fenomenální, jak si od zdarma dostupné aktualizace (pro majitele počítačů a tabletů s Windows 7 a 8.1 a smartphonů s Windows Phone 8.1) sliboval. Například vývojáři tzv. univerzálních aplikací, které poběží na všech zařízeních s Windows 10 bez ohledu na platformu, se zatím do práce asi příliš nepohrnou, když nevědí, jak vlastně budou Windows 10 ve smartphonech vypadat a fungovat.

I přes blížící se uvedení nových mobilních Windows 10, na která budou moci upgradovat všichni majitelé Lumií s Windows Phone 8.5, není další osud mobilní verze operačního systému Microsoftu příliš jasný. Microsoft totiž uznal svoji porážku na trhu mobilních zařízení a oznámil propuštění bezmála 8 tisíc zaměstnanců, kteří mají jejich vývoj na starost. Účetně také odepsal ztrátu 7,6 miliardy dolarů, tedy celou investici do nákupu mobilní divize Nokie. Nově se má výrazně změnit nabídka smartphonů s logem Microsoft, která má obsahovat jen tři modely (špičkový, podnikový a laciný).


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme