Přejít k hlavnímu obsahu

Vidina investic se změnila v noční můru: žena naletěla a přišla o více než 3 miliony

Jiří Palyza 16.07.2025
Platební karty
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Seniorka z Novojičínska uvěřila falešné reklamě na investice. Manipulativní inzerce, podpořená tváří českého politika a údajným krytím centrální bankou, ji natolik přesvědčila, že vložila celé své dědictví. Nemá nic.

Kapitoly článku

Známá tvář, falešný přízvuk a slib výnosu v hodnotě bytu

Vše začalo zhlédnutím deep fake videa s reklamou na investování se známou osobností, které kolovalo na sociálních sítích. Důvěřivou ženu to přesvědčilo, mimo jiné i proto, že investice měly být údajně kryté centrální bankou.

Na uvedeném odkazu se zaregistrovala a zadala své telefonní číslo. Následně jí zavolala žena, která hovořila s přízvukem, představila se jako manažerka investiční společnosti a informovala ji o možnostech investování s tím, že jí bude přidělen finanční bankéř. Poslala jí platební údaje k prvnímu vkladu, a to ve výši necelých šesti tisíc korun.

Poté se ozval muž – opět s postřehnutelným přízvukem – a vysvětlil seniorce další postup: bude součástí skupiny několika lidí a budou společně investovat. Ujišťoval ji, že výnosy budou tak vysoké, že si bude moci koupit například byt nebo auto.

Mohlo by vás zajímat

Slíbili zisky, žena přišla o miliony

Po telefonickém vysvětlení dalšího postupu si žena nainstalovala několik bankovních aplikací, do kterých se zaregistrovala a vytvořila si účty. V průběhu několika týdnů převáděla na tyto účty peníze ze svého účtu v různých částkách, vždy na základě instrukcí přiděleného „bankéře“. Dokonce si ve své bance sjednala dvě půjčky přes 800 tisíc korun. Celkem takto dle svého přesvědčení investovala téměř 3,2 milionu korun.

Rozčarování nastalo ve chvíli, kdy si chtěla investované peníze vybrat. Kontaktoval ji jiný muž, který tvrdil, že musí zaslat další finance, aby mohla získat ty investované.

V tuto chvíli se do celé věci zapojila příbuzná poškozené, rychle pochopila co se stalo a společně incident okamžitě oznámily na policii. Novojičínští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu.

Mohlo by vás zajímat

Policie varuje před podvody s falešnými investicemi a deep fake

Policie v této souvislosti důrazně připomíná, aby lidé byli obezřetní a nenechali se zlákat podezřele výhodnou možností investice s nereálným zhodnocením, i když ji propaguje známá osobnost. Podvodníci často zneužívají jejich tváře a pomocí nástrojů umělé inteligence vytvářejí uvěřitelné koláže.

Pokud se někdo rozhodne investovat, měl by si důkladně prověřit společnost, které chce svěřit své finance. Je vhodné poradit se i s příbuznými, kteří mohou podvodné jednání odhalit a včas varovat.

Mohlo by vás zajímat

Stále také platí obecná doporučení, která vás před podobným incidentem ochrání:

  • 1

    Neklikejte na podezřelé odkazy.

  • 2

    Neinstalujte si do jakéhokoliv zařízení, které používáte pro činnosti na internetu, aplikace, umožňující vzdálený přístup.

  • 3

    Nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje, především hesla.

  • 4

    Nesdílejte po telefonu či přes WhatsApp kódy vícefaktorového ověření. Podobné požadavky na vás oficiální banka mít nebude.

Zdroj: Týdeník policie, NCO

3 nastavení, která jsou pro váš telefon důležitá: jen tak zůstane váš mobil v bezpečí


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme