Android 16 přináší nové funkce zabezpečení
Android 16 je tu a stále více výrobců smartphonů uvolňuje pro své modely aktualizace na nejnovější systém. Přináší nejen na první pohled viditelné změny v uživatelském rozhraní.
Hodně se také událo uvnitř systému. Google do Androidu 16 zabudoval nové výkonné funkce, které slouží vyšší úrovni zabezpečení a ochraně dat. Jedna z nich ale není ve výchozím nastavení systému aktivována.

1. Rozšířený režim zabezpečení: jak jej aktivovat
Novinkou v Android 16 je Režim pokročilé ochrany (Advanced Protection). Ve výchozím nastavení je deaktivován a je určen především pro skupiny uživatelů s vyšším rizikem: jsou to například veřejné osoby, politici nebo novináři.
Tato vyšší úroveň zabezpečení zařízení ale může být zajímavá i pro běžné uživatele, která kladou vyšší důraz na bezpečnost. Do systému zavádí následující opatření:
- Pokud je smartphone uzamčen, je deaktivován přenos dat prostřednictvím USB.
- Sideloading, tedy možnost stahovat a instalovat aplikace vně platformy Obchod Google, je deaktivována.
- Blokovány jsou nezabezpečené 2G sítě.
- Při surfování na internetu je vynucováno připojení přes HTTPS.
- Po 72 hodinách nečinnosti se zařízení automaticky restartuje.
Možnost pokročilé chrany lze aktivovat v nastavení zařízení a oblasti Zabezpečení osob a zařízení. Po aktivaci bude váš mobilní telefon mnohem lépe vybaven proti potenciálním hrozbám.
Tento režim ale nemusí být nutně ideální pro každého. Například uživatelé, kteří často stahují aplikace ze zdrojů třetích stran, jako je F-Droid, by jej raději měli ponechat deaktivovaný.

2. Ochrana proti podvodníkům s podporou umělé inteligence
Android 16 nabízí novou ochranu proti podvodům v reálném čase při volání a zasílání zpráv. Pracuje s podporou umělé inteligence a je navržena tak, aby rozpoznala podezřelé vzorce chování. Je to třeba případ, kdy je uživatel podvodným volajícím vybízen k provedení nějaké akce. Tou může být například převod peněz, změna hesla, stažení důležité aplikace apod.
V průběhu telefonátu s volajícím, jehož číslo není uloženo v kontaktech zařízení, jsou blokovány některé aktivity:
- prostřednictví internetového browseru nelze instalovat balíky APK,
- ochranu Google Play Protect nelze deaktivovat,
- nelze udělit oprávnění k pomoci s provozem zařízení.
SMS zprávy s podvodnými odkazy by měly být také rozpoznávány mnohem lépe. Na podporovaných zařízeních běží funkce umělé inteligence lokálně a s ohledem na ochranu soukromí. Na servery Google by se žádná data o hovorech neměla odesílat.
3. Inteligentní funkce zamykání obrazovky
Co se týče vzhledu zamykací obrazovky, uživatelé Androidu měli doposud dvě možnosti: buď můžete vidět veškerá oznámení i při zamčené obrazovce, nebo ji lze zcela skrýt.
V Androidu 16 Google nabízí ještě jednu možnost, která je docela chytrá: automatické skrývání citlivého obsahu. Pokud by se měl na displeji zobrazit obsah, jako například jednorázové heslo v SMS zprávě, nebo oznámení bankovní aplikace, dojde k jeho automatickému skrytí. Tato funkce také pracuje s podporou umělé inteligence, která automaticky posuzuje charakter informací v oznámeních.
Pokud byl smartphone předtím delší dobu offline nebo uzamčen, citlivé informace budou kvůli bezpečnosti nerozpoznatelné. Zařízení pak bude nutné nejprve odemknout. Funkce je ve výchozím nastavení aktivní, a to jako součást systému oznámení od verze Android 16.
Další nové bezpečnostní funkce v Androidu 16
Kontrola totožnosti, zavedená už v systému Android 15, byla vylepšena. Pokud je aktivní, budete častěji vyzýváni k potvrzení totožnosti pomocí biometrických údajů: například, pokud budete chtít změnit citlivá nastavení zařízení. Funkci najdete v nastavení v části „Ochrana proti krádeži“.
Nový režim opravy pomáhá připravit zařízení před servisem nebo pro další prodej. Maže všechna osobní data, ale přístup k některým diagnostickým a testovacím funkcím zůstává stále zachován.
Popsané možnosti se vztahují k verzi systému Android 16, jak jej poskytuje Google. Mnoho výrobců, jako například Samsung anebo Xiaomi, dodává upravenou verzi Androidu, která se může z hlediska funkcí v některých detailech lišit.
Zdroj: Android, Android Police, TechRepublic