Přejít k hlavnímu obsahu

Známý komunikátor se vylepšuje: alternativa WhatsAppu přináší dříve neznámé bezpečnostní funkce

Jiří Palyza 05.11.2021
info ikonka
Zdroj:

Komunikační platforma Signal chce nyní lépe chránit své uživatele. Alternativa WhatsAppu blokuje spam a zabraňuje podvodníkům v jejich snadném působení.

Vývojáři Signalu tak chtějí zabránit tomu, aby uživatelé okamžitě reagovali na fotografie atraktivních osob nebo jiné podvržené obrázky, například falešné formuláře banky. Také chtějí předcházet zapojování lidí do konverzací, které vedou k podvodným pastem.

Ze stejného důvodu se už v nabídkách při tvorbě zpráv nebudou zobrazovat internetové adresy. Jak vysvětlují zástupci vývojářské společnosti Open Whisper Systems ve svém blogovém příspěvku s názvem "Improving first impressions on Signal", mohou se za nimi skrývat falešné webové stránky a phishingové útoky.

Blokace a hlášení

signal-0

Žádné fotky, žádné odkazy a možnost ihned blokovat odesílatele různých typů žádostí. | Zdroj: Signal

Aby se zabránilo spamu nejen v konverzacích a jednotlivých zprávách, ale v kompletním prostředí komunikátoru, mají uživatelé možnost také zablokovat odesílatele různých typů požadavků a současně takové dotazy nahlásit. Tímto postupem Signal chce spamové kampaně včas odhalit a přerušit.

Podle provozovatele komunikační sítě Signal se komunikátor v roce 2021 silně rozrostl, což je také důvod, proč se platforma dostala více do zájmu podvodníků. Signal ujišťuje, že obrana proti spamu nevyžaduje analýzu obsahu zpráv ani vztahů mezi uživateli platformy.

Člověk nebo stroj?

signal-1

Díky inovacím chce Signal lépe chránit své uživatele před spamem. | Zdroj: Open Whisper Systems

Pokud někdo klepne na "Nahlásit a blokovat spam/Report spam and block", odešle se službě Signal pouze mobilní telefonní číslo potenciálního spammera a jedinečné anonymní ID. Pokud je číslo hlášeno jako spam opakovaně nebo to vypadá, že je jeho použití automatizované, aplikace by měla po jeho uživateli požadovat vyplnění ochrany CAPTCHA. To by mělo automatizovaný spam zpomalit.

Firma Open Whisper Systems je v tomto ohledu průkopnická. Obvykle je kompletní software Signalu zveřejněn a je možné si jej volně prohlédnout (open source). Pro boj se spamem ale bude vytvořena nová, oddělená oblast serveru.

Podle informací budou jeho rozhraní také v režimu otevřeného zdrojového kódu. Přesná implementace ale musí zůstat utajena, aby spammeři nemohli opatření obejít; vysvětluje společnost Open Whisper Systems. To ale nic nemění na základech bezpečnostního modelu Signalu, zaměřeného na ochranu soukromí. Přesné datum uvolnění inovací a jejich zavedení do praxe nebylo prozatím uvedeno.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme