Zoner Callisto 5 je nástroj na tvorbu vektorové nebo chcete-li křivkové grafiky. Na první pohled je velmi podobný známému Corel Draw. Umožní vám pomocí křivek a tvarů vytvářet nejrůznější grafické výtvory. Můžete využívat především obdélníků, elips, hvězd a různými způsoby je kombinovat s křivkami a uzavřenými polygony vytvořenými z křivek. Ovládání je pohodlné a i pro nováčky snadné a pochopitelné. K dispozici je spousta klávesových zkratek, které v případě využívání značně urychlují celou tvorbu grafiky.
Na Chip DVD najdete plnou verzi editoru vektorové grafiky Zoner Callisto 5 Free. Tato aplikace je funkčně shodná s verzí, která se ještě před nedávnem prodávala za cca 1500 Kč. Nyní se rozhodl výrobce produkt uvolnit zdarma a už nebude pokračovat v jeho vývoji.
- Skvělý vektorový editor
- Plná verze programu
- Info: www.callisto.cz
- Jazyk: česky
- OS: Win XP/Vista/7 (32/64 bit)
- Bez registrace
Prostředí: Nic neobvyklého nečekejte. Jedná se o grafický nástroj, který svým vzhledem nijak nevybočuje z řady.
Po spuštění programu se objeví prostředí s celkem strohou nabídkou funkcí a ikon. Nejprve je třeba vytvořit nový dokument buď přímo z uvítací obrazovky, pomocí zkratky CTRL+N nebo z menu »Soubor|Nový«. Rázem se zpřístupní většina ikon a menu se rozroste o spoustu dalších položek, jako jsou například Bitmapy, Objekty, Text a Okno.
Jako pracovní oblast můžete využít jakoukoliv bílou plochu v okně programu, nicméně váš finální výtvor je potřeba umístit do obdélníkem ohraničeného pole uprostřed. Jedině grafika, která bude v této části, se vyexportuje do PDF či jiných formátů pro další použití. Rozložení palety nástrojů a funkcí je podobné jako u všech ostatních grafických programů podobného ražení. Nahoře v menu najdete všechny funkce včetně těch pokročilých, které budete pravděpodobně používat méně často. Mezi ně patří například slučování objektů, přesouvání pořadí, duplikace, kopírování apod. Častěji používané jsou pak vlevo v ikonkové nabídce. Mezi ty druhé patří především křivky, tvary a text.
Křivky, křivky, křivky
Čárový kód: Mezi dostupnými tvary je trochu překvapivě i čárový kód.
Vektorová grafika se hodí pro tvorbu nejrůznějších log, znaků, emblémů a jednoduchých maleb či obrázků. Výhodou je, že se nerozmaže ani při libovolném zvětšení, lze s ní tedy velmi dobře pracovat v reklamní grafice, kdy není třeba pro různé formáty vytvářet různé výkresy, ale postačí pouze jeden, které se potom zvětší/zmenší podle potřeby.
Křivek nabízí Callisto několik druhů. Můžete kreslit obyčejné úsečky, jednoduché křivky, polygony, nebo složené křivky. Všechny tyto možnosti najdete pod třetí ikonkou v levém menu. Pokud na ní přidržíte stisknuté levé tlačítko myši, rozbalí se podnabídka. První volba představuje složenou křivku, druhá složenou úsečku, třetí jednoduchou křivku, potom je tam jednoduchá úsečka a
Licencované fonty: Free verze je o ochuzena o licencované fonty, čímž můžou vzniknout problémy s textem při otevírání souborů ZMF stažených z internetu.
poslední je křivka, která se zadává bez krajních bodů a směrnic. Všechny křivky mimo tu poslední se zadávají pomocí krajních bodů a směrnice. Nejprve tedy kliknutím určíte krajní body a potom tažením křivku „zakroutíte“. Křivky můžete také uzavřít a vytvořit z nich polygony. Stačí umístit poslední bod křivky na první. Vznikne tak uzavřený obrazec, který potom lze vybarvit. Vyberte si barvu z palety na spodku okna a klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Levým se určuje barva obrysu.
Tvary
Vektorové objekty se dají také vytvářet pomocí tvarů, které lze v případě potřeby převést na křivky. Mezi základní tvary patří obdélník, čtverec, elipsa, kruh, trojúhelník a různé druhy hvězd. Tvary jsou podobně jako křivky dostupné z levého menu a vkládají se dvěma způsoby. První je ten, že zadáte roh obrazce a za stálého držení levého tlačítka myši do protilehlého rohu vytvoříte obrazec. Po vložení se dá ještě tvar upravovat. Můžete mu v případě hvězdy třeba zvýšit počet cípů, zvětšit ostrost cípů, různě natáčet a podobně.
Druhý způsob je kliknout tam, kde chcete mít střed tvaru. Objeví se nabídka, kde zvolíte poloměr, úhel natočení, počet cípů a jejich ostrost v případě hvězdy, a pokud se jedná třeba o obdélník tak šířku, výšku a různé možnosti sražení rohů.
Export a import
Logické operace: Tvary lze spojovat, vytvářet z nich průnik, přesouvat do popředí nebo do pozadí atd.
Vytvoříte-li si požadovanou grafiku, je na řadě ji vyexportovat a nějak ji dostat tam, kde má být prezentována případně užívána. Z nabídky formátů, do kterých umí Zoner Callisto ukládat, jsou vektorové tyto: .AI, .EPS, PDF. Pokud nemáte jiný požadavek, určitě se vyplatí ukládat vaši grafiku ve vektorech. Při převodu do jiného rastrového formátu by ztratili svoje kouzlo křivek a při zvětšení by se grafika stala rozmazaná. Při exportu do PDF je vám nabídnuta celá řada nastavení. Pokud půjde grafika někam do tisku, zvolte DPI 600 a JPEG kvalitu obrázků na 100 %. Sice se soubor stane větším, ale zato budou obrázky kvalitnější. V případě, že půjde o
Import: Vložit do Callista externí obrázky není vůbec problém. Rozumí si s několika desítkami formátů.
export do nějaké webové brožury, tak nechte klidně výchozích 150 a 80% kvalitu JPEGu.
Chcete-li použít externí obrázek v tomto editoru, naimportujte si jej. Klikněte na »Soubor | Import…« a najděte ho na vašem disku. Podporována je většina nejpoužívanějších formátu, s nekompatibilitou se pravděpodobně nesetkáte.
V jednoduchosti je síla
Zoner Callisto rozhodně nenabízí tolik funkcí a možností jako třeba oblíbený Corel Draw, nicméně pro začínající grafiky, případně pro ty, kteří potřebují jednou za čas upravit nějakou vektorovou grafiku, to může být ta správná volba. Navíc je velmi svižný a hlavně kompletně v češtině. K dispozici je také spousta zkratek, které zpříjemní a zefektivní práci. Všechny je najdete v nápovědě Zoner Callisto 5 | Klávesové zkratky.
Uveřejněno na Chip DVD 06/12.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.