Měl to být e‑mail, ale je to něco docela jiného. Služba s více než půl miliardou uživatelů si může dovolit zkusit otočit kormidlem internetu…
Nové zprávy na Facebooku se podobají e‑mailu mnohem méně než ty staré, a to přesto, že adresu @facebook.com skutečně dostanete — když o ni budete stát. Skoro máme pocit, že to bude tak trochu Google Wave, jenže po facebookovsku — snáze uchopitelná, a nejspíše úspěšná.
Nemusíte spěchat na Facebook prověřit, jak to celé vypadá — dočkáte se v nejbližších týdnech, když budete mít štěstí; na všechny se má dostat až teprve do několika měsíců. Pokud však o nový způsob zpráv stojíte, zkraťte si čekání vyžádáním pozvánky. A jakmile budete na nových zprávách sami, obdržíte i omezený počet pozvánek pro své přátele…
Nové zprávy míchají všechno dohromady: chat a zprávy jsou všechno zprávy a zobrazují se společně. Může vám někdo odepsat SMSkou, může vám napsat e‑mail na [email protected], ale vše se jen promění ve zprávu, která se zařadí mezi ostatní.
Zprávy vůbec nemají předmět — podobají se tedy více chatu. Tříděny jsou jen podle osob, s nimiž si dopisujete. Napíše‑li vám někdo zvenčí e‑mail, jeho předmět se jen stane první řádkou zprávy. Co se dostane do předmětu, pošlete‑li vy někomu facebookovou zprávu na e‑mail, to netušíme, ale zpráva se prý zformátuje tak, aby i v e‑mailovém programu vypadala jako zpráva na Facebooku, včetně vašeho profilového obrázku. (Mimochodem, na e‑mailovou adresu lze napsat z Facebooku už nyní.)
U každé osoby uvidíte úplný záznam (historii) všeho, co jste si vyměnili kteroukoli cestou, vedla‑li přes Facebook.
Adresu @facebook.com mít nemusíte. Získáte‑ji, jen když o ni požádáte (kliknutím na odkaz). Obdobně si nastavíte, zda a co budete chtít dostávat také na mobilní telefon. Už nyní Facebook nabízí možnost nechat si zasílat na mobilní telefon různá upozornění. S novými zprávami vám bude moci přijít přímo text zprávy a budete na ni moci z mobilu i odpovědět. Co když zpráva bude mnohem delší? Pošle se jako několik SMS? Jako spojená dlouhá SMS? To zatím nevíme. Kdo to zaplatí operátorovi? Patrně vy.
Zprávy se třídí tak, že ty od přátel a od přátel přátel uvidíte navrchu. Kromě toho zprávy od všech ostatních se zatřiďují do složky Ostatní/Other. Ledaže někoho z této složky přetáhnete do Inboxu (do příchozích zpráv), pak se budou další jeho zprávy také řadit do Inboxu, a naopak. Složka ostatních zpráv má ještě obsahovat podsložku Spam. Doufejme, že na protispamové filtry bude spoleh…
Kdo vám může nebo nemůže napsat, to si nastavíte v Soukromí. Výchozí je to, že napsat vám může kdokoli, ale pokud to nebude alespoň přítel přítele, skončí to v Ostatních, ledaže jste si už někdy dříve od dotyčného přetáhli zprávu do zpráv příchozích. Napíše‑li vám někdo z e‑mailové adresy, jde o to, zda Facebook adresu rozpozná jako patřící někomu, kdo je alespoň přítel přítele.
Zprávy jsou vlastně takové nekonečné rozhovory rozložené v čase — někdy probíhají okamžitě, zejména když chatujete, někdy jen pošlete zprávu někomu, kdo zrovna připojen není, a spěcháte‑li, můžete zatrhnout, aby se mu to poslalo i na mobil (má‑li nastaveno mobilní číslo).
Kromě rozhovorů soukromých mezi dvěma lidmi jsou ještě rozpravy skupinové. Do těch lze přidávat další účastníky, kteří pak uvidí všechny doposud vyměněné skupinové zprávy i zpětně. Záznam skupinové rozpravy lze archivovat a tak odklidit z běžného zobrazení, anebo úplně smazat. Jednotlivé zprávy vymazat nejde.
Zda půjde mazat jednotlivé zprávy ze soukromé výměny mezi dvěma osobami, to zatím zřejmo není.
Vedle dosavadní možnosti připojení videa, obrázku nebo odkazu přibude také nezbytná možnost připojit ke zprávě soubor.
Česká nápověda není zatím přeložena zdaleka celá, v angličtině je toho mnohem více.
Mimochodem, je způsob, jak se na Facebooku rychle a snadno přepínat mezi dostupnými jazyky, aniž musíte změnit jazyk svého účtu: nainstalujte si aplikaci Translations; pak vám vlevo dole vedle chatu přibude ikonka zeměkoule, skrze kterou můžete přepínat jazyk zobrazení aktuální stránky podle libosti.
Kdo uvykl tradičnímu e‑mailu s předmětem zprávy, pro toho budou nové facebookové zprávy jen velkým gulášem. Pak může ovšem zůstat u způsobů dosavadních. Zato facebooková generace už za několik let nebude ani vědět, že zprávy mívaly předmět… a některé i začátek a konec nebo hlavu a patu… Jen se ještě vyrovnat s tím, že vše bude uloženo na serverech většího bráchy Marka Zuckerberga.