Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

5 tipů a triků pro jakýkoliv telefon s Androidem: musíte je znát

Jakub Fišer 17.03.2024
Zdroj: Daniel Romero / Unsplash

Znát dobře operační systém vašeho počítače nebo telefonu je základním předpokladem pro příjemný uživatelský zážitek. Pojďme se společně podívat na několik základních tipů a triků pro telefony s Androidem, které by měl znát opravdu každý uživatel.

Kapitoly článku

Upravte si ovládací centrum

Horní stahovací roletka ukrývá kromě notifikací také sadu rychlých přepínačů a zástupců nastavení. Většinou tam bývá možnost přepnout Wi-Fi, mobilní internet, Bluetooth nebo svítilnu. Nezapomínejte ale na to, že pořadí a vůbec přítomnost jednotlivých zástupců si můžete jednoduše upravit po kliknutí na ikonku tužky.

Nastavení ovládacího roletky v Androidu
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Výběr výchozích aplikací

Android je otevřená platforma, záleží tak na každém uživateli, jakou aplikaci chce používat coby prohlížeč internetu a jakou třeba jako přehrávač. Vy sami si můžete zvolit vlastní nativní aplikace jednoduše v Nastavení –> Aplikace –> Výchozí aplikace. V klasickém Androidu máta ne výběr launcher, prohlížeč, aplikace pro SMS, pro telefonování a digitálního asistenta.

Mohlo by vás zajímat

Najdi moje zařízení

Jedna ze základních funkcí, které byste určitě měli aktivovat. Najdete ji v Nastavení –> Zabezpečení a ochrana soukromí –> Lokátory zařízení –> Najdi moje zařízení. Ujistěte se, že tato funkce je zapnutá, protože pak se vám podaří smartphone lépe lokalizovat v případě, že vám bude odcizen, anebo když jej ztratíte.

Najdi moje zařízení v Androidu
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Gesta, nebo klasika?

Jako možná to úplně první, co byste s novým telefonem měli udělat, je vybrat si systém ovládání, tedy režim navigace v uživatelském prostředí. Můžete využívat buď klasickou sadu tří tlačítek, anebo vybrat modernější gesta. Záleží čistě na tom, co vám vyhovuje.

Ovládání pomocí tří tlačítek v Androidu
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Ovládání pomocí gest v Androidu
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Odstraňte bloatware.

Pokud zrovna nemáte telefon od Googlu, respektive jakýkoliv jiný s čistým Androidem, pravděpodobně vás čeká po prvním zapnutí šichta s bloatwarem. To jsou aplikace od partnerů výrobce, které se automaticky nainstalují, i když je třeba nepotřebujete. Nejčastěji jde o Spotify, Netflix, služby Microsoftu, ale i aplikace jako TikTok nebo Aliexpress. Pokud aplikaci nechcete, podržte na ní prst a klepněte na „Odinstalovat“.

Zdroj: Android Police


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud