Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

8 miliard let na cestě: astronomové změřili záhadný vesmírný signál

Josef Mika 19.09.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Na Zemi dorazil vesmírný signál, který putoval vesmírem 8 miliard let. Byl detekován v západní Austrálii a možná pomůže poodhalit další tajemství „chybějícího“ vesmíru.

Kapitoly článku

Astronomové nedávno učinili dechberoucí objev: na Zemi dorazil nesmírně silný rádiový signál z hlubin vesmíru, který k nám putoval osm miliard let.

Jedná se o takzvaný "fast radio burst" (FRB), což v překladu znamená "rychlý rádiový záblesk". Jak uvádí vědecký portál Earth, nyní přijatý signál s těžkopádným názvem "FRB 20220610A" je jedním z nejsilnějších FRB, které kdy byly detekovány.

K detekci signálu bylo zapotřebí 36 obrovských antén

Vesmír
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)
Na Zemi dorazí signál starý 8 miliard let.

Tyto signály, které často trvají jen milisekundy, se zkoumají méně než 20 let. Stále není jasné, jak přesně tyto rádiové vlny vznikají. Při jejich vzniku se však uvolňuje obrovské množství energie – v případě "FRB 20220610A" ekvivalent energie, kterou vyprodukuje naše Slunce za 30 let.

Je možné, že za tímto jevem stojí tzv. magnetary, extrémně magnetické pulsary. Původcem záhadných rádiových vln by mohly být také exploze hvězd, supernovy. Signály z hlubin vesmíru zachycují radioteleskopy – v tomto případě zařízení ASKAP v Austrálii, které se skládá z 36 identických, 12 metrů širokých parabolických antén.

Celkově se podařilo už vystopovat a určit vznik téměř 50 FRB, z toho polovina byla detekována právě pomocí teleskopu ASKAP. 

Rádiové záblesky by mohly odhalit tajemství vesmíru

ASKAP
info ikonka
Zdroj: Australia Telescope National Facility
Zařízení ASKAP je soustava sestávající z 36 parabolických antén o průměru 12 m, které jsou rozmístěny ve dvou směrech se základnou až 6 km.

Proč je ASKAP v Austrálii?

ASKAP se nachází na radioastronomické observatoři CSIRO Murchison, ve spolkovém státě Západní Austrálie. Lokalita je ideální pro radioastronomii, protože vykazuje výborné pokrytí oblohy, rádiový klid, ionosférickou stabilitu a příznivé troposférické podmínky. Extrémně nízká úroveň radiofrekvenčního rušení umožní vysoce citlivým přístrojům, jako je ASKAP, provádět spolehlivý astronomický výzkum. Oblast tvoří „Australskou tichou radiofrekvenční zónu WA“ (ARQZWA), která byla zřízena za účelem ochrany radioastronomických přijímačů před škodlivým rušením. ARQZWA je chráněna právními předpisy a regulačními nástroji, které zavedl Australský úřad pro komunikace a média.

S pomocí FRB by vědci mohli odhalit další tajemství vesmíru. "Více než polovina hmoty, která by měla ve vesmíru existovat, chybí," řekl pro Earth Ryan Shannon, profesor na Swinburne University v Melbourne.

To znamená, že náš vesmír by měl být ve skutečnosti "těžší", ale ne veškerou hmotu lze rozpoznat pomocí běžných metod. Vizuálně rozpoznatelná hmota ve vesmíru, jako jsou hvězdy, galaxie a planety, tvoří pouze pět procent hmoty. Je možné, že "chybějící" hmota se skrývá v gigantických dírách v prostoru mezi galaxiemi.

Rádiové záblesky by také mohly pomoci odhalit rozptýlenější hmotu, například v podobě vodíkových mračen. Shannon si je signály jistý: "FRB jsou běžným jevem a mají velký potenciál. Mohli bychom je využít k vytvoření nové mapy struktury našeho vesmíru a odpovědět na velké otázky kosmologie."

Mohlo by vás zajímat

Navzdory rostoucím znalostem zůstávají však FRB jednou z největších záhad vesmíru. S tím, jak se vědci pouštějí do hlubšího studia těchto kosmických záblesků, je jasné jedno: o vesmíru, ve kterém žijeme, toho stále víme velmi málo.

Zdroj: Earth, ATNF


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme