chip.cz

Menu
CHIP Speedtest

Právě v prodeji

Právě v prodeji Chip 12 Prosinec 2020
Koupit digi
Koupit tištěné

Platit, nebo neplatit za software?

Snad pro každou aplikaci pro Windows existuje i její alternativa s otevřeným zdrojovým kódem

Plná verze
Uninstaller 10 Pro

IObit Uninstaller umí hromadně a bez…

Téma

Existuje velké množství různých distribucí Linuxu. To může být pro nováčky v této oblasti matoucí. TOP 10 přináší přehled nejpoužívanějších systémů, mezi kterými najdete dlouholeté evergreeny, kultovní systémy, ale také několik méně známých, přesto velmi zajímavých distribucí. V nejnovějším přehledu je na vrcholu MX Linux.

Novinky

Mapy Google představily v nejnovější beta verzi několik zajímavých nových funkcí. Kromě označení přechodů pro chodce a čísel domů by nové možnosti měly zlepšit zejména určování cen přepravy, a to poskytnutím informací ostatním službám sdílené přepravy.

Omylem smazat data je při chvilkové nepozornosti dílem okamžiku. Ale ani bez zálohy nemusí být vše ztraceno. Existují nástroje, jako například Recuva, pomocí kterých lze data obnovit. A je i další pomocník, který je často přehlížen.

Podle nedávného oznámení Google budou mít jeho služby Fotky, Disk a Gmail v příštím roce společný limit na kapacitu datového úložiště. To je pro mnoho uživatelů docela šok. Jaké vlastně máme alternativy.

Poté, co se funkce "Productivity Score" v Microsoft 365 setkala s hořkou kritikou, dochází ke změně. Koncern reaguje na obavy, týkající se ochrany osobních údajů, a některé možnosti odstraňuje.

V rámci letošního jarního upgradu Windows 10 s označením 2004 převedl Microsoft funkce hlasové asistentky Cortana do samostatné aplikace. To by nás nemuselo nikterak trápit, kdyby Microsoft současně nenastavil aplikaci Cortana, která je u nás mimochodem nepoužitelná, na automatické spouštění se startem Windows.

Poslední významnou aktualizaci Chrome v tomto roce neprovází žádný ohňostroj, ale přesto jsou k dispozici zajímavé nové funkce.

Nová vlajková loď mezi procesory pro smartphony je označena číslem 888. V čínsky hovořící části planety je to považováno za příznivé znamení. V roce 2021 by nový procesor měl pohánět mnoho špičkových modelů smartphonů se systémem Android.

Vypadá to, že Samsung do budoucna plánuje dva nové zobrazovací formáty pro smartphony a další zařízení. Podle současných informací by mobilní telefony mohly být vybaveny rolovacími a dvojitě skládacími obrazovkami.

Čtenáři Chipu se mohou v lednu těšit na - svým rozsahem - naprosto ojedinělý test mobilních sítí v České republice. Velká i menší města po celém Česku právě projíždí vůz s měřícím zařízením, které vyhodnocuje pokrytí, rychlost a kvalitu signálu všech tří mobilních operátorů.

31. prosince 2020 Adobe navždy ukončí vývojovou platformu Flash. Animace a prohlížečové hry, které využívaly tuto technologii, už nepůjde nadále používat. Pro jejich záchranu Internetový archiv vytvořil sbírku mnoha flashových pokladů.

Stále více se ukazuje, že Apple se nechá inspirovat Samsungem, Huawei a Motorolou, a brzy uvede skládací model iPhone. Podle aktuálních informací jsou dvě klíčové součásti skládacího modelu už ve fázi testování. V jednom případě sází na komponenty od konkurence.

Vybraným testovacím řidičům ve Spojených státech společnost Tesla dodala beta verzi plně autonomního řízení (FSD). Dosavadní reakce jsou smíšené: zatímco někteří testeři jsou novými schopnostmi autopilota nadšeni, jiní se vzhledem ke zcela špatnému odhadu situací dostávají do vysloveně nebezpečných situací.

Od zavedení systému Android 10 pracuje Google na tom, aby bylo možné některé součásti operačního systému aktualizovat přímo prostřednictvím obchodu Play nebo služeb Play. Jak už se vědělo dříve, spolu se zavedením verze Android 12 by měly být přidány ještě i další důležité prvky.

Vyhledávání ve Windows není žádná věda: technicky není úplně špatné, ale z pohledu uživatele příliš možností nenabízí. Malý freewarový soubor WizFile se více zaměřuje na rychlost a praktické možnosti nastavení. Nyní je k dispozici v nové verzi 3.00.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Dobře vybavené smartphony s velkým displejem, vysokokapacitním akumulátorem, slušným výkonem a použitelným fotoaparátem lze dnes sehnat i za…

Značka realme přinesla ke konci roku další smartphone s perfektním poměrem mezi cenou, výkonem a výbavou.

Od uvedení prvního modelu smartphonu Galaxy Note, který byl tehdy se svým 5,3″ displejem považován spíše za tablet, nebo přesněji phablet,…