Chip 10/2021: Mnoho uživatelů používá anonymní režim svého internetového prohlížeče nesprávným způsobem – jednoduše z toho důvodu, že se (mylně) domnívají, že díky němu budou na síti anonymně, na rozdíl od běžného režimu. Například Firefox sice na požádání zapne přísnější ochranu proti sledování, ale webové stránky vás přesto mohou identifikovat pomocí několika charakteristik. Hlavním záměrem anonymního režimu v prohlížeči je totiž nezanechávat po surfování žádné datové stopy v použitém počítači. Na internetu však zanecháváte stejnou stopu jako při běžném surfování.
Pokud se chcete zabývat tématem ochrany osobních údajů, systém Windows není tou správnou cestou. Sběr dat prováděný Microsoftem lze sice razantně omezit, ale to, co se s uživatelskými daty skutečně v systému Windows 10 děje, nemůžeme kvůli jeho uzavřenému kódu vědět. A ani s jeho nástupcem Windows 11 se situace nezlepší. Oproti tomu stojí alternativní operační systém Tails, který je založen na zoceleném Linuxu, u kterého se na soukromí a anonymitu dat dbá od samého počátku. Přitom nikdo neočekává, že se Windows zřeknete úplně. Tails můžete používat samostatně a jen pro konkrétní účely, například když si chcete dopřát větší soukromí při surfování a nakupování na internetu. Pak se zase můžete jednoduše vrátit ke svým Windows.
V našem praktickém článku vám ukážeme, jak zprovoznit a používat systém Tails k bezpečnému a anonymnímu surfování po internetu. Zároveň vám představíme jeho různé varianty, aby si mohl každý uživatel najít takovou, která mu bude vyhovovat. O systému Tails si můžete přečíst v Chipu 10/21, který je v prodeji od 22. září.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.