Přejít k hlavnímu obsahu

Ashampoo Internet Accelerator 3

redakce 31.08.2012
info ikonka
Zdroj:

Uveřejněno na Chip DVD 09/12.

 

Obrázek odebrán.

Standardní konfigurace síťového rozhraní nebývá ve Windows vždy nejvhodnější a to bez ohledu na typ přípojky. Je to způsobeno různými vlivy na připojení, jejímž sledováním se systém nezabývá. S nástrojem Internet Accelerator 3 si však můžete své připojení jednoduše sami proměřit a poté buďto automaticky nebo individuálně nastavit parametry Windows tak, aby stahování a odesílání dat probíhalo v rámci dostupné šířky pásma na maximum. To vše v přehledném uživatelském rozhraní a bez potřeby znalostí síťového experta.

Na Chip DVD najdete plnou verzi nástroje Ashampoo Internet Accelerator 3. Program je zcela shodný s verzí, která se prodává za cca 400 Kč a nemá žádná funkční, ani časová omezení. Zájemci mohou využít 25% slevu na nákup Ashampoo WinOptimizer 9.

 

  • Jazyk: slovensky, anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7 (32/64 bit)
  • On-line registrace
Obrázek odebrán. Snadná práce: Stačí vybrat způsob vašeho připojení a odstartovat automatickou optimalizaci.

Po prvním spuštění je prostředí programu standardně v angličtině, k dispozici je ale například i slovenština. Pro změnu jazyka zvolte v horní nabídce »Language«. Národní prostředí programu je taktéž použito v následujícím textu. Všechny funkce programu jsou dostupné prostřednictvím tlačítek v levém menu. Úvodní »Přehled« informuje o aktuálním nastavení několika základních parametrů připojení. Pokud některým zkratkám nerozumíte, nezoufejte – vše je blíže vysvětleno přímo v programu u nastavení jednotlivých parametrů.

Obrázek odebrán. Na míru: Vhodnou velikost MTU pomůže vyvodit z proměření internetové přípojky.

Optimalizace snadno a rychle

V části »Automaticky« můžete ponechat nastavení optimálních parametrů plně v režii samotného programu. Jediný úkon, který budete muset provést, je výběr typu přípojky k internetu v části »Optimalizovať pre toto internetové pripojenie«. Pokud máte ADSL nebo VDSL, vyberte položku »DSL« s odpovídající rychlostí. Jste-li po cestě do internetu někde připojeni přes Wi-Fi (ať už jde o notebook připojený k domácímu routeru, nebo bezdrátové připojení od providera), vyberte »WLAN«. Máte-li kabelovou nebo optickou přípojku, zvolte »Iné (pripojené cez LAN)«.

Žádné další parametry měnit nemusíte, pokud však máte v počítači více síťových karet, můžete vztáhnout optimalizaci pouze na jedinou v rozbalovací nabídce »Optimalizovať nastavenia pre tento adaptér«. Poté klikněte na tlačítko »Spustiť«. Je možné, že pro dokončení některých změn bude nutný restart systému, na což vás upozorní hlášení.

Obrázek odebrán. QoS: Rezervace datových toků má své pro i proti. Záleží na tom, k čemu všemu své připojení používáte.

Ruční konfigurace

Pokud dáváte přednost vlastnoručnímu nastavení, přejděte do nabídky »Systém«. Co všechno lze změnit?

Na první kartě »MTU« můžete teoreticky zvýšit, ale i snížit výslednou rychlost připojení k síti až o desítky procent. Jak je to možné? MTU je parametr ve Windows, který udává maximální velikost paketu, který je možné používat. Ačkoliv se může na první pohled zdát výhodné používat velké pakety a tím zmenšit objem „nadbytečných“ režijních dat (adresace, klasifikace, kontrolní součty,…) na minimum, vlivem ztrátovosti a chybovosti v síti se naopak může přílišné zvětšení MTU podepsat na přenosové rychlosti negativně. Při ztrátě, kolizi nebo neopravitelné chybě paketu bude totiž potřeba opakovat přenos velkého množství dat a tím dojde k velkým prodlevám. Během putování paketu napříč sítí se navíc může stát, že se v cestě objeví směrovač, který si s takto velkým paketem neporadí. Dojte tak stejně k rozdělení na menší části a tím k dalšímu zdržení.

Aby nebylo nutné hledat optimální hodnotu MTU metodou pokusů a omylů, nabízí Ashampoo Internet Accelerator praktický měřič. Přepněte se do záložky »Test MTU« a klikněte na tlačítko »Testovať MTU«. Nyní poběží několik sekund měření, na jehož konci se zobrazí informace o optimální velikosti MTU. S tímto poznatkem se poté můžete přepnout zpět do záložky »MTU« a ručně nastavit novou hodnotu.

Ruku v ruce s MTU jde také nastavení hodnoty RWIN, která slouží coby vyrovnávací paměť mezi síťovou kartou a operačním systémem. Pokud internet používáte všestranně (surfování, stahování, on-line hry), doporučujeme ponechat aktivní volbu »Použiť (MTU-40)*4 – toto je obyčajne najlepšia volba«.

Na záložce »TTL« můžete nastavit parametr určující, přes kolik směrovačů bude moci paket projít, než dojde k jeho zahození. Pozor, pokud je hodnota TTL (Time To Live) příliš nízká, paket nemusí dojít k požadovanému cíli. Quality of Service (záložka »QoS«) je skvělá služba, pokud ji využijete. Telefonujete přes počítač? Sledujete často streamované video? Pak je pro vás QoS důležitá – vymezí šířku pásma těmto službám a vše pak funguje jak má. Pokud ale zmíněné služby nepoužíváte, tak vás QoS spíše brzdí. Může si nechávat rezervu třeba i při běžném surfování nebo stahování a tím snižuje maximální možnou rychlost přenosu. Pokud tedy QoS nevyužijete, zrušit zatržení u »Použiť QoS«. Na záložce »Bezpečnost« můžete ušetřit pár bajtů deaktivováním vyhledávání nových zařízení v síti. Pokud máte běžnou domácí síť, do které pravidelně nepřipojujete nové počítače, tiskárny, UPnP přehrávače apod., můžete bez obav zrušit zatržení u položky »Automatické prechádzanie siete«. Další položka týkající se administrátorského sdílení disků je v nových verzích Windows standardně zakázána.

Obrázek odebrán. Maskování: Svůj webový prohlížeč a operační systém můžete z různých důvodů vydávat za jiný. Obrázek odebrán.Užitečné: Ashampoo Internet Accelerator 3 dokáže také uklidit po činnostech webových prohlížečů.

Tuning prohlížečů a doplňkové nástroje

Pokud používáte k přístupu na web Internet Explorer nebo Firefox, můžete pomocí Internet Acceleratoru upravit celou řadu jejich vlastností, které běžně tyto prohlížeče měnit neumožňují.

Poslední položkou v menu jsou »Nástroje«. Odtud můžete jednoduše zobrazit obsah pro síťový provoz významného souboru »hosts«, ke kterému je jinak nutné se proklikat do adresáře »C:WindowsSystem32driversetc«. Tento soubor slouží k mapování DNS jmen na IP adresy a upravovat lze pouze s právy administrátora. Pro Internet Explorer, Firefox a Operu je dispozici je také funkce pro vymazání historie, cookies a dočasných souborů. Pomocí odkazu směřující na test rychlosti připojení si nakonec můžete ověřit účinnost provedených optimalizačních opatření.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme