Je nutné vždy stisknout červené tlačítko?
Hotovost je navzdory mnoha digitálním a bezkontaktním platebním možnostem důležitá. Například v případě, kdy obchod nepřijímá platbu kartou, nebo pokud dojde k výpadkům proudu či problémům s pokladními systémy.
Takže alespoň občasná návštěva bankomatu je nevyhnutelná. Na internetu se ale objevilo doporučení, jak se lépe chránit. Po transakci na bankomatu byste podle něj měli pro jistotu vždy stisknout červené tlačítko „Cancel“, abyste relaci skutečně ukončili a někdo cizí v ní nemohl pokračovat. Tlačítko je podle verze bankomatu označované také jako „Storno“, „Stop“, „Zrušit“, nebo „Ukončit“. Co je na tomto tvrzení pravdy?
Tlačítko storno na bankomatu: kdy je praktické
Když na bankomatu stisknete červené tlačítko pro přerušení, právě probíhající operace se okamžitě zastaví a vaše platební karta vyjede z otvoru pro karty. Je to rychlý způsob, jak například zastavit a ukončit výběr hotovosti.
Tip z internetu však říká, že byste měli stisknout červené tlačítko i po úspěšném vyzvednutí karty a peněz. Tím se relace definitivně ukončí – jinak by podvodníci mohli pokračovat bez vašeho vědomí a vyprázdnit váš účet.
Tato metoda rada je však u nás i v okolních zemích v podstatě zbytečná. Jakmile je totiž karta vyjmuta, relace je tak jako tak ukončí. Dodatečné stisknutí tlačítka přerušení tedy již nemá žádný účinek. Bankomaty provozované bankami a spořitelnami z bezpečnostních důvodů nejprve vydají kartu a teprve poté hotovost. Tím je zajištěno, že osoba je stále na místě. Z bezpečnostních důvodů je také vaše karta po krátké době vtažena zpět.

Kdy může být tlačítko pro přerušení skutečně užitečné
Přesto existují situace při výběru peněz, kdy může být červené tlačítko užitečné. Například pokud se během výběru cítíte nejistě – například proto, že vás někdo sleduje nebo vás nečekaně osloví – měli byste transakci na bankomatu tímto způsobem přerušit.
Proces by měl být ukončen také v případě, že vás náhle osloví cizí lidé, kteří vám nabízejí pomoc. Vždy zachovejte klid a po opuštění bankomatu si udělejte přehled, zda máte vše bezpečně uloženo.
Přerušením zabráníte tomu, aby bankomat vydal peníze a neoprávněné osoby si je mohly jednoduše vzít a utéct s nimi. Samotná platební karta bez znalosti příslušného PIN kódu již nemá takovou hodnotu a lze ji také rychle zablokovat.
Dávejte si pozor na jiné bankomaty a v zahraničí
Kromě bankomatů provozovaných bankami a spořitelnami existují také zařízení jiných poskytovatelů. Taková zařízení se často nacházejí v centru měst, na odpočívadlech nebo nádražích. Není tedy jasné, zda jejich provozovatelé dodržují stejný postup. Také v zahraničí se může procedura lišit.
Doporučujeme proto všem spotřebitelům, aby se informovali o specifických podmínkách plateb a výběrů hotovosti v dané zemi již před příjezdem do cílové destinace.
Pokud si nejste jisti, pak stisknutí tlačítka přerušení po obdržení peněz a vaší karty nemůže uškodit. Obecně jsou důležitá především tato opatření:
- při výběru a dalších operacích sledujte své okolí
- chraňte svůj PIN kód během zadávání
- uložte svou kartu, hotovost a případně účtenky bezprostředně po výběru peněz
- zkontrolujte, zda na bankomatu nejsou podezřelá zařízení
Zdroj: ČSOB bankomaty, KB,