Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bootování z USB flash disku: jednoduché nástroje pomohou spouštět nejen Windows

Jiří Palyza 14.09.2021

Pokud chcete spouštět Windows nebo Linux z USB disku, můžete k tomu využít bezplatné nástroje. Jsou mezi nimi drobné rozdíly, kterými se odlišují pro specifické činnosti. Při jejich používání se ale mohou objevit i drobná úskalí.

V praxi nejčastější je nejjednodušší případ. Máte ISO soubor operačního systému, například Windows 10, a chcete si vytvořit bootovací USB disk. Pro takovou úlohu je dobrou volbou například program Rufus. Žádný jiný nástroj nepracuje tak rychle a spolehlivě. Kromě toho Rufus podporuje také instalační média UEFI, takže pomocí vytvořených bootovacích USB klíčenek můžete spouštět snad jen s malými výjimkami opravdu všude.

Unetbootin: specialista na Linux

unetbootin

Pro Linux: v případě potřeby UNetbootin také samostatně načte příslušné ISO, a poté jej zapíše na USB disk. | Zdroj: UNetbootin

Nástroj UNetbootin se specializuje na systémy Linux. Můžete použít existující ISO, ale nástroj také nabízí možnost vybrat konkrétní distribuce Linuxu a načíst je přímo. Tímto způsobem můžete stáhnout příslušný software a vytvořit USB flash najednou. Kromě klasických distribucí Linuxu, jakými jsou Ubuntu nebo Mint, UNetbootin podporuje také záchranné nástroje, ke kterým patří například Rescue Disk nebo Parted Magic.

unetbootin-logo

UNetbootin 7.02 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí open sourcového nástroje "Universal Netboot Installer" lze zavést různé operační systémy přímo z USB flash disku, nebo jeho pomocí instalovat na pevný disk.

http://unetbootin.github.io/

Universal USB Installer

usbinstaller

Program Universal USB Installer spolehlivě zapisuje ISO soubory na USB flash disky. | Zdroj: Universal USB Installer

Stejně jako UNetbootin se Universal USB Installer specializuje na Linux. Příslušnou distribuci si však musíte stáhnout sami. Jako nápovědu vám Universal USB Installer nabídne odkaz ke stažení.

universalusbinstaller-logo

Universal USB Installer 2.0.0.7

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného nástroje si můžete vytvořit zaváděcí USB flash disky. K tomu je na výběr spousta operačních systémů a nástrojů.

pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Yumi: více systémů na jednoM USB flash disku

yumi

Dokáže více: Yumi může podle potřeb zapisovat i multibootovací USB flash disky. | Zdroj: Yumi

Yumi je starším bratrem programu Universal USB Installer, který má o něco více funkcí. Zásadní rozdíl je v tom, že Yumi umí na USB flash disk připojit několik linuxových systémů vedle sebe, tj. vytvoří multibootovací flash disk. Při spouštění z flash disku si uživatelé vybírají ze zaváděcí nabídky. Pozor na verze: pro systémy UEFI existuje Yumi UEFI.

universalusbinstaller-logo(1)

Yumi 2.0.9.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného nástroje Yumi můžete vytvořit zaváděcí flash disk s několika operačními systémy. Při spouštění počítače si můžete vybrat, který OS chcete použít.

www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

WinUSB: specialista na Windows

winusb

Windowsovský specialista: WinUSB je vhodné řešení pro bootovací USB klíčenky se systémem Windows. | WinUSB

To, co je Yumi pro Linux, je WinUSB pro Windows. Nástroj na požádání zapíše na USB disk několik verzí systému Windows, které lze spustit. WinUSB čte soubory ISO nebo instalační disky DVD, a na flash disk můžete také uložit síťové ovladače pro váš systém.

winusb-logo

WinUSB 3.7.0.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

S freewarem WinUSB můžete snadno vytvořit zaváděcí USB flash disky pro Windows 7, Windows 8 a Windows 10 - aniž byste museli USB flash disk předem formátovat.

www.winusb.net/

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud