Nepodceňujte rizika chytrých TV
Výzkumníci z bezpečnostní branže zjistili, že chytré televizory s sebou nesou celou řadu rizik, o kterých uživatelé často neví a ani netuší, že by jim mohlo stran jejich zařízení hrozit. Smart TV ale mají spoustu zranitelných míst, která mohou mimo jiné souviset s omezenou softwarovou podporou a možným zneužitím hackery.
Podobně jako v případě vašich Windows nebo mobilních systémů a aplikací jsou i v případě chytrých televizorů důležité pravidelné aktualizace softwaru, které pomáhají opravovat bezpečnostní zranitelnosti v operačním systému televize. Problém ale může být to, že mnoho modelů smart TV je podporováno aktualizacemi pouze po dobu 2–3 let.
Naštěstí to není případ oblíbených a rozšířených značek, které mají podporu minimálně tři roky. Je to případ výrobců Sony, LG a Samsung. Nicméně je dobré nepodceňovat skutečnost, že chytrý televizor, zakoupený ve výprodeji v lednu 2022, už může být zranitelný vůči hackerským útokům či infiltraci škodlivého kódu.
Mohlo by vás zajímat
Špión v obyváku: smart TV pořizují každou sekundu několik snímků obrazovky a posílají je výrobcům

Jak mohou hackeři zaútočit na váš televizor?
Chytré televizory jsou náchylné k útokům kvůli svému internetovému připojení a vestavěným funkcím, které jsou ovládány prostřednictvím kamer a mikrofonů. Televize často běží na operačních systémech podobných těm, které známe z mobilních telefonů: zejména různých verzí Androidu. To z nich dělá zařízení náchylná k útokům hackerů.
A rizika nejsou čistě hypotetická. Existuje spousta příkladů z praxe, které realitu možných útoků na chytré televizory jen potvrzují:
- V roce 2017 Trend Micro identifikoval variantu ransomwaru FLocker, která se zaměřovala na chytré televize s Androidem. Mohl shromažďovat citlivé údaje, například informace o poloze, telefonní čísla a fotky, a odesílat je na vzdálené servery, které byly pod kontrolou hackerů. Ti je poté mohli zneužívat k páchání trestné činnosti, například podvodům s identitou.
- V roce 2013 bezpečnostní analytici zjistili, že automatické softwarové moduly kradou z chytrých televizorů přihlašovací údaje. Každý, kdo opakovaně zadával hesla, tím byl vystaven velkému riziku kompromitace účtu v jiném prostředí.
- Šetření Consumer Reports z roku 2018 odhalilo bezpečnostní chyby v chytrých televizorech výrobců Samsung a TCL. Jejich zneužití hackerům umožňovalo ovládat zařízení na dálku. Mohli tak měnit kanály, zvyšovat hlasitost televizoru nebo odpojit zařízení od Wi-Fi.
Na vině ovšem nejsou pouze různí kybernetičtí škůdci. Například společnost Vizio obdržela pokutu ve výši 2,2 milionů dolarů za to, že bez souhlasu uživatelů sledovala jejich zvyklosti a data prodávala inzerentům.
V té souvislosti také stojí za zmínku skutečnost, že mnoho chytrých televizorů odesílá údaje o svém používání zpět výrobci. Je to často ukryto v podmínkách užívání zařízení, které zpravidla nikdo nečte.
Jak zjistím, že byl televizor napaden?
Je to podobné, jako v případě napadení počítače. I televizor, na který se dostal škodlivý kód, se může začít chovat podivně. Můžete si všimnout následujících projevů:
- neočekávané zobrazování vyskakujících reklam a oznámení,
- zpomalené reakce, televizor se může sekat, dlouho se spouští aplikace,
- v zařízení se objevují neznámé aplikace,
- objevují se změny v nastavení, které jste neprováděli,
- reakce na pokyny dálkovým ovládání mají dlouhé nebo žádné odezvy.
Jak chytrý televizor lépe zabezpečit?
Existuje několik opatření, pomocí kterých velmi rychle zvýšíte zabezpečení svého televizoru. V mnoha ohledech je to podobné, jako v případě počítačů nebo smartphonů:
- Povolte automatické aktualizace: pravidelné updaty s bezpečnostními záplatami pomohou udržovat software televizoru vždy aktuální. Odmítnutí automatických updatů může mít za následek děravý systém, a tedy zvýšené riziko napadení.
- Zabezpečte svou síť: nastavte si silná hesla pro připojení k Wi-Fi, a také pro administraci samotného routeru. Zvažte instalaci služby VPN, která pro datový tok vytváří šifrovaný tunel. Případným hackerům to výrazně zkomplikuje sledování a případné zneužití.
- Zamkněte funkce, které nepoužíváte: vypněte mikrofony a kamery, pokud je aktivně nevyužíváte. Někteří uživatelé také často fyzicky zakrývají objektivy krytkou nebo je přelepí, což vytváří další vrstvu ochrany. Pamatujte ale na to, že v takovém případě nebudou fungovat funkce, které kameru využívají; například zapnutí či vypnutí televizoru, pokud je zaznamenán v prostoru před obrazovkou pohyb.
- S aplikacemi zacházejte opatrně: vyvarujte se stahování aplikací nebo obsahu z neověřených zdrojů. Mohou obsahovat škodlivý kód nebo spyware, tedy software, který slídí.
- Prověřte bezpečnostní nastavení: projděte si zásady ochrany osobních údajů, které uvádí výrobce a upravte nastavení tak, abyste omezili shromažďování dat, pokud je to vůbec možné. Je skutečně nutné, aby výrobce věděl o všech pořadech, které sledujete, nebo tyto informace pouze předává obchodníkům?
Mohlo by vás zajímat
Až pětinásobné zvýšení spotřeby elektřiny? Při používání televize se vyvarujte časté chyby – tato role jí nesvědčí

Vzhledem k omezené podpoře bezpečnostních aktualizací od výrobců a rostoucímu množství internetových rizik na připojená zařízení je určitě dobrá ostražitost. Hackeři neustále vymýšlí nové způsoby, jak na digitální produkty z prostředí internetu útočit, ovládnout je a dále zneužívat na úkor uživatelů. Nezapomínejte na známý fakt, že bezpečnost nevyřešíme jednou provždy a starat se o ni musíme neustále.
Zdroj: Panda Security