Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

ChatGPT se stane pevnou součástí Windows: nástroj umělé inteligence najdete v postranním panelu

Jiří Palyza 24.05.2023

Microsoft už první kroky směrem k těsnější integraci umělé inteligence do Windows učinil, a to formou viditelnějšího umístění nového vyhledávače Bing. Nyní se ale ChatGPT stává trvalou součástí systému.

Kapitoly článku

Windows získají kopilota s technologií umělé inteligence, který bude pevně usazen v postranním panelu.

Umělá inteligence je technologickým tématem současnosti. Microsoft se do ní pustil naplno a konkurenti jako Apple nebo Google zatím jen sledují zpovzdálí. Není tedy divu, že výroční vývojářská konference Build se téměř nevěnuje jinému tématu: Microsoft se pouští do nové éry AI. Chystá zásadní inovace pro Windows.

Windows 11 projdou zásadními změnami už v červnu. Členové programu Insider si budou moci poprvé prohlédnout takzvaného Windows Copilota, který má být spuštěn v předběžné verzi. Asistenta s technologií umělé inteligence už uživatelé mohou znát z Office a Microsoft 365.

Windows Copilot pro Windows 11

windowscopilot

Od června bude kopilot součástí verze Windows 11 Preview. | Zdroj: Microsoft

Windows 11 údajně bude první operační systém, který nabídne integrovanou podporu umělé inteligence. Technologie je už známá. Microsoft se spolehne na ChatGPT, se kterým se uživatelé mohou setkat už nyní v převleku Bing Chatu. V červnovém Windows 11 Insider Preview se objeví také ve funkci zabudovaného Windows Copilota.

Nepůjde ale jen o odpovědi na vyhledávací dotazy. Znalosti z internetu se samozřejmě budou využívat, ale Windows Copilot má také zohlednit aktuální kontext z aplikací, které momentálně používáte, a nabídnout tak relevantnější odpovědi.

Hovoří se také o platformě AI s opdporou ChatGPT pluginů s integrací do řešení třetích stran. Windows Copilot má poskytovat personalizované odpovědi v rámci systému Windows a pomáhat uživatelům v každodenní činnosti, a to především v těchto oblastech:

Ovládání Windows: mnoho rutinních činností uživatelé provádějí několikrát denně. Umělá inteligence by například měla být schopná spustit odpovídající program. Také drobné činnosti, jako je například ovládání seznamů skladeb, bude možné provádět pomocí Copilota.

Přístup k programům: Copilot by také měl pracovat s programy a pokud mu udělíte přístupy, tak i s obsahem souborů. Pomůže například při plánování projektů, psaní e-mailů, nabídne různé podněty a nápady, související s řešením konkrétních úkolů apod.

Změny nastavení Windows: místo hledání v hlubinách možností nastavení systému do budoucna postačí zeptat se asistenta s umělou inteligencí. Pokusí se najít správnou odpovídající položku a v případě potřeby ji i upraví.

Kopilot Windows bude k dispozici neustále, proto bude umístěn v doku v postranním panelu pracovní plochy.

Kopilot s AI také v prohlížeči Edge

edgecopilot

Firemní verze prohlížeče Edge získá zabudovanou službu Microsoft 365 Copilot. | Zdroj: Microsoft

Službou ChatGPT Microsoft vybaví také prohlížeč Edge. I zde se má Microsoft 365 Copilot usadit v postranním panelu jako pevný prvek. Uživatelé poté budou moci zadávat své požadavky, jakoby hovořili s kolegou. Například řeknete "Sděl mému týmu, jak jsme dnes aktualizovali produktovou nabídku" a Microsoft 365 Copilot vygeneruje aktualizaci na základě výsledku z ranních schůzek, e-mailů a obsahu chatových vláken ekosystému Microsoft 365.

V kombinaci s Edge je Microsoft 365 Copilot navržen tak, aby byl více intuitivní. Chce dokázat více zohlednit kontext toho, co si uživatel zrovna prohlíží a poskytovat relevantnější odpovědi.

Pokud si například uživatel prohlíží sdílený soubor se svým kolegou, může se jednoduše zeptat: "Jaké jsou klíčové poznatky z tohoto dokumentu?"

Zpočátku ale tato funkce bude k dispozici pouze pro firemní uživatele. K využívání služby Microsoft 365 Copilot je nutné mít účet Azure Active Directory. S tím souvisí i preview verze Microsoft Edge for Business, která je určena pro firmy.

Windows Copilot a ochrana osobních údajů

Microsoft prozatím nehovořil o ochraně soukromí a zabezpečení systému Windows Copilot. Především zda mohou uživatelé očekávat, že obsah jejich dokumentů zůstane soukromý, jaké zpracování proběhne lokálně na zařízení a jaké na serverech Microsoftu.

Týká se to i chatu s AI. Zde se nabízí otázka, zda se jeho historie uloží v souvislosti s relací či zda se dokonce bude synchronizovat mezi počítači. Více se snad dozvíme ve chvíli, kdy se funkce přiblíží uvolnění pro všechny uživatele.

Zdroj: ArsTechnica


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud