Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Chytrá lavička míří na Expo 2015

Pavel Trousil 30.09.2015

Rok pracovala skupina českých vědců, studentů a designerů na první chytré lavičce s ekologickým provozem. Kromě odpočinku poskytuje lavička CapaSitty také bezdrátové připojení k internetu a umožňuje nabíjet mobilní zařízení pomocí USB konektoru nebo bez kabelu prostřednictvím indukce.

První chytrá česká lavička poskytuje připojení k internetu a dokáže nabít mobilní zařízení. Zároveň neustále monitoruje kvalitu ovzduší. Všechny své funkce zajišťuje pouze prostřednictvím solární energie. Lavičku vyvinul tým ze společnosti Full CapaCity ve spolupráci se studentkou průmyslového designu ČVUT Zuzanou Jirkalovou a s Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy (UCEEB) ČVUT. Po představení před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích vyrazí CapaSitty do Milána, kde bude umístěna před českým pavilonem na Expo 2015.

CapaSitty reaguje na stále častější potřebu lidí být online a dobíjet svá chytrá zařízení. Ta se vybíjejí mnohem rychleji než dřívější klasické telefony. V České republice přitom smartphone vlastní už dva ze tří lidí. Podle průzkumu společnosti  SecurEnvoy jsou pro lidi ve vyspělém světě chytré mobily tak důležité, že více než polovina jejich majitelů trpí nomofobií, obavou ze ztráty zařízení, ztráty signálu nebo z vybití baterie.

dsc9796

K výrobě lavičky, která váží zhruba 400 kilogramů, byl použit zcela extra tuhý beton vyvinutý odborníky z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT. Tento beton je čtyřikrát pevnější než běžný stavební beton, takže má velkou odolnost. Část lavičky je vyrobena také z oceli a kovu, povrch je tvořen dřevem, a nejmodernějším solárním panelem o výkonu 150 W. V lavičce je zabudovaná baterie s kapacitou 110 Ah. Díky ní lavička funguje, i když zrovna není na přímém slunečním svitu. Z baterie je možné nabíjet mobilní zařízení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce, což umožňují například mobilní telefony Samsung S6. Součástí lavičky je i zařízení monitorující čistotu ovzduší, takzvaný „kanárek“, a vestavěný GSM LTE modem, který přijímá a dál přes wi-fi router zdarma šíří signál rychlého mobilního internetu.

dsc9801

Od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chtějí tvůrci testovat před NTK testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu, kdy je u nás sluneční svit vzácný. Více informací o první české chytré lavičce a jejích tvůrcích nalezte na následujících webových stránkách: www.capasitty.com, www.fullcapacity.cz, www.uceeb.cz.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud