Přejít k hlavnímu obsahu

Čína vytvořila prvního včelího kyborga: bude sloužit jako armádní průzkumník

Richard Šimáček 18.07.2025
Včela
Zdroj: Se svolením fotobanky Unsplash

Pilotované i bezpilotní drony nejsou v dnešní době nic neobvyklého a velké uplatnění našly v armádě, kde začínají být téměř nepostradatelné jak v útočných, obranných i průzkumných misích. Jenže jsou stále dobře vidět i slyšet, což by ale mohl změnit výtvor čínských vědců, kteří vytvořili unikátního včelího kyborga.

Kapitoly článku

Netradiční včelí průzkumník

Vědcům z Pekingského technologického institutu se podařilo vytvořit neobvyklý včelí dron, aniž by ho museli od základu konstruovat. Jako předlohu využili totiž živé včely. K unikátnímu spojení jim stačilo připevnit na hmyz miniaturní elektrické zařízení o hmotnosti pouhých 74 miligramů. Tento přístroj následně přenáší signály přímo do mozku, díky čemuž mají vědci plnou kontrolu nad tím, kam včela poletí.

Úspěšnost tohoto spojení je přitom až překvapivě efektivní, jelikož 9 z 10 včel poslechlo zaslané příkazy. Největší výzvou projektu není vytvořit samotné ovládací zařízení, ale dostatečně lehkou baterii – bez ní by operátor ztratil kontrolu nad včelou a ta by jednoduše uletěla. Pokud se podaří vytvořit dostatečně lehký akumulátor, mohl by dron operovat v terénu až po dobu několika hodin.

Vědci doufají, že tento objev dobře poslouží v armádě, protože na rozdíl od dronů je téměř neviditelný a nevytváří téměř žádný zvuk. To však nelze říct o armádních dronech, které jsou obvykle dost hlučné. Kontrolované včely by jednoduše infiltrovaly nepřátelskou základnu a pomohly lépe koordinovat útok. Neocenitelné by byly i při záchranných operacích po přírodních katastrofách.

Čína kyborg včela
Zdroj: Se svolením Pekingského technologického institutu

Nasazení zvířat a hmyzu v armádě

Nejspíše každý ví, že policie i armáda využívají psy k detekci výbušnin nebo k hledání drog, ale využívána jsou i jiná zvířata. Americká armáda využívá cvičené delfíny k odhalování podmořských min či torpéd a dobře poslouží i k hledání objektů na dně oceánu. V chladnějších vodách jsou ke stejným účelům používáni lachtani.

Pro průzkum a špionáž se také v minulosti používali švábi nebo vážky s připevněnými senzory a čipy, jenže vážky na rozdíl od včel nemohou unést komplexnější elektroniku potřebnou pro delší fungování v terénu. Mnoho informačních služeb po celém světě také začíná experimentovat s nasazováním senzorů a kamer na ptáky.

Jeden z nejbizarnějších pokusů prováděla americká armáda v období druhé světové války. Ta totiž testovala netopýry, kteří měli nést zápalné bomby a ty vypouštět nad japonskými městy. Většina domů v té době měla dřevěné střechy či papírové stěny, takže by zápalné bomby způsobily masivní nekontrolovatelné požáry.

Zdroj: Futurism, Interesting Engineering


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme