Nic netrvá věčně, ani platnost platební karty: co potom s ní?
Čipové platební karty, ale i spousta jiných, mají omezený časový interval, po který jsou platné. Datum vypršení platnosti je zpravidla na kartě uvedené. Například banky, které karty vydávají k založenému účtu, vás vždy na ukončení platnosti karty upozorní, a také vás informují o zaslání karty nové.
V okamžiku, kdy vaše stávající karta pozbude platnosti, je dobré ji zlikvidovat. Platební karty můžete téměř vždy odevzdat na pobočce své banky ke zničení. Nikdy je ale jen tak nevyhazujte do odpadu, ať už směsného nebo tříděného.
U karet, které mají uvedené vaše osobní údaje, se vyplatí je mechanicky zničit. Čím pečlivěji, tím lépe. Jen tak budete mít jistotu, že pokud by se ke kartě dostal nějaký nenechavec, nedokáže například z čipu karty vyčíst uložená data.
Kdybyste kartu vyhodili jen tak, riskujete, že se mohou dostat do rukou různých slídilů a podvodníků. Ti se pak mohou různými čtečkami pokusit načíst data, která jsou na kartě uchovaná. Moderní karty je ukládají na čip, ty starší je obsahují ještě na magnetickém pruhu.
Nezapomínejte, že na internetu se dá koupit ledasco a v rukou kybernetických škůdců se takové nástroje mohou stát bezpečnostní rozbuškou. A v případě, pokud by byl pokus o načtení karty úspěšný, máte problém. Pojďme se společně podívat na to, kde je dobré kartu nevratně mechanicky poškodit, abyste dostatečně ochránili svou bezpečnost.

Jak správně zlikvidovat platební kartu
V domácích podmínkách jsou dobrým pomocníkem pro destrukci karet nůžky. Jejich pomocí lze kreditku zlikvidovat tak, že nezůstane čitelný jediný údaj. A nedržte se u zdi: čím menší kousky budete z karty odstřihávat, tím lépe. Dbejte přitom na to, aby na některém z odstřižků nezůstaly vaše údaje, které by se daly přečíst.
Pro běžnou platební kartu jsou zapotřebí nejméně čtyři střihy:
- svisle přes čip,
- podélně přes magnetický proužek,
- podélně přes jméno,
- podélně přes číslo karty.
Vyplatí se provést ještě jeden střih, a to přes podpisového pole, které se nachází na zadní straně karty – pokud jej tedy vaše karta ještě má. A nakonec pro jistotu nezapomeňte zlikvidovat bezpečnostní kód: například rozškrábat nůžkami. Samozřejmě, pokud máte domácí skartovačku, stačí tam kartu vložit a stisknout tlačítko.
Likvidace jiných typů plastových karet
Platební karty ale nemusejí být jediné, které používáte. Jistě máte i spoustu jiných, například od zdravotní pojišťovny. I ty obsahují celou řadu osobních údajů, které je dobré před případnou likvidací zničit. Opět se zaměřte na to, aby jakékoliv údaje byly nečitelné a nedaly se vyčíst ani po složení odstřižků.
Zaměřte se především na tyto údaje: jméno, datum narození, rodné číslo a číslo průkazu pojištěnce. Pokud by karta obsahovala i vaši fotografii, také ji zničte. Předejdete tím potenciálnímu riziku zneužití identity.
Zdroj: Nerdwallet