Přejít k hlavnímu obsahu

Fotografické techniky - pomocí makrosnímku udělejte malé věci na snímku většími

Pavel Trousil 28.12.2013
info ikonka
Zdroj:

Jen některé květiny nebo keře vyfotografujete dobře i vestoje. Pokud fotografujete pod širým nebem, většinou se nevyhnete tomu, že se budete muset přikrčit, nebo si dokonce lehnout. Vezměte si proto na fotografickou výpravu k tomu vhodné oblečení, které vás uchrání před vlhkostí i zimou.

img-5480-nahled

Obecně platí, že tvrdé stíny jsou u makrofotografie nežádoucí. Nefotografujte proto tento typ snímků v poledne, ale raději ráno nebo odpoledne. Přímě sluneční světlo také není ideální, protože na předmětu vytváří příliš temné stíny. V makrofotografii však nepředstavuje problém jen slunce, ale i vítr. Zblízka se totiž i minimální pohyby jeví jako mnohem větší. Navíc zde pracujete jen s velmi krátkými zaostřovacími oblastmi, a proto může velmi snadno dojít k rozmazání. Když už mluvíme o ostrosti: zaostření na krátké vzdálenosti je často obtížné. Autofokus se snadno „zmate“, když se před objektivem pohybují stébla trávy nebo jsou v popředí květiny nakláněné větrem. Pro zachycení zajímavého snímku tedy nezaostřujte na květiny v popředí, ale spíše o něco dál, ne však na střed. Vyzkoušejte také nastavení s různým clonovým číslem: jako dobrý start poslouží clona na hodnotě F5,6. Nebo zaostřete na přední část scény, a vše za ní bude rozostřené. S otevřenou clonou (co nejnižší clonové číslo) můžete vytvořit efektní dojem hloubky – záběr se sice zmenší, stále ale bude vidět to podstatné.

Kromě správného nastavení existují i pomůcky, které vám pomohou lépe vyfotografovat malé předměty: například odrazy na květech můžete snížit pomocí kruhového polarizačního filtru a také tím zajistíte bohatší barvy. Počet odrazů pak můžete regulovat pouhým otočením tohoto filtru. Malý skládací reflektor (cena cca 400 Kč) je pak ideální pro zesvětlení stínů.

Pro makrofotografii je dostatečný průměr 30 cm. Světlo se na bílém povrchu odráží v neutrálním tónu. Zlatý povrch dodává objektu teplý nádech. Užitečnou pomůckou při fotografování většiny mikrosnímků je dálková spoušť. Ostrost snímku může totiž být nepříznivě ovlivněna i jen minimálními vibracemi způsobenými stisknutím spouště. Místo dálkové spouště můžete případně využít také samospoušť fotoaparátu. U většiny zrcadlovek ji můžete nastavit na dvě sekundy, což vás při práci nezdržuje a je to dostatečná doba pro zklidnění aparátu.

Výsledný snímek samozřejmě stojí na zvoleném objektu: nudný obrázek můžete snadno změnit na vzrušující jen tím, že zaberete jen část objektu. Udělejte si proto čas a vyfotografujte i nějaké neobvyklé snímky, které mohou vypadat zajímavěji než celek. Atraktivitu snímku rostlin můžete zvýšit i tak, že si počkáte, až na nich přistane nějaký hmyz nebo na nich budou kapky vody. Kdo se probudí příliš pozdě na to, stihnout ranní rosu, může si vypomoct kapátkem a vodou z vlastních zásob, popřípadě je dobré vzít si na fotovýlet vodní rozstřikovač.

img-9333-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme