Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké jsou nejvýdělečnější webové aplikace?

redakce 13.07.2022
info ikonka
Zdroj:

Pronikáte do technologického světa a zajímá vás, jak v něm vydělat velké peníze? V dnešním článku si uvedeme několik příkladů vůbec nejvýdělečnějších webových aplikací.

Google (téměř) neohroženým králem internetu

První webové aplikace začaly vznikat již v průběhu devadesátých let společně s rozvojem internetu. Ostatně právě na přelomu milénia zažil vývoj webových aplikací období vrcholného růstu popularity. Jedním z původně čistě webových projektů, které patří mezi historicky vůbec nejúspěšnější, je internetový vyhledávač Google.

Ne nadarmo je Google se značným náskokem nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě. Zajímavé je, že příjmy z vyhledávání jsou generovány takřka výhradně z prodeje internetové reklamy. A přestože dnes má již společnost Google (či přesněji Alphabet Inc.) desítky dalších projektů, samotný vyhledávač je stále tím hlavním, na čem společnost z finančního hlediska stojí.

Co patří k oněm dalším zmíněným projektům? Opomenout nemůžeme YouTube, které Google koupil v roce 2006. Také YouTube je původně čistě webovou aplikací, která dnes funguje i jako aplikace mobilní a částečně se mění i v sociální síť.

A proč jsme označili Google za téměř neohroženého krále? Protože se stal rychle jasnou jedničkou téměř ve všech zemích světa. Ostrůvkem v moři byl (a částečně stále je) český Seznam, který dlouho nadvládě Googlu odolával. Není náhoda, že právě Seznam je jednou z nejúspěšnějších firem v České republice, jejíž příjmy plynou právě z provozování webových aplikací.

Facebook symbolem nové generace

Také Facebook je původně webovou aplikací, která zažila hlavní vzestup popularity koncem „nultých“ let nového tisíciletí. Facebook byl ve svém počátku v podstatě studentskou sociální sítí a byl tedy zaměřen na mladé publikum. Nejinak tomu bylo i v Česku, přestože dnes již náctiletí sahají po alternativních aplikacích.

Také Facebook a jeho mateřská společnost Meta Inc. vydělávají především na reklamě a podobně jako Google v tomto ohledu patří k největším společnostem na světě.

Na rozdíl od bitvy Google vs. Seznam nedokázala tuzemská konkurence Facebooku vzdorovat. A tak postupně v podstatě zanikly služby jako Lide.cz, Spoluzaci.cz, populární ICQ či server Libimseti.cz.

Internetové obchody

V další oblasti naopak Česko vzdoruje americké konkurenci velice zdatně. A tak se největší e-shop na světě – Amazon – u nás příliš neprosadil. Tuzemská jednička Alza, sekundující CZC, MALL či NOTINO a desítky dalších obchodů trh ovládají. Z globálního pohledu ale patří Amazon mezi nejvíce vydělávající internetové projekty na světě.

Moderní služby sdílené ekonomiky

Velkým fenoménem webových a mobilních aplikací se stala sdílená ekonomika. Díky současným technologiím můžete krátkodobě pronajmout svůj byt, stát se „taxikářem“ či kurýrem rozvážejícím pokrmy. Kromě samotné platformy si tak můžete sami přivydělat jako uživatelé. Jde o aplikace jako AirBNB, Bolt, Wolt či UBER a mnoho dalších.

Do čeho investovat?

Budoucnost webových aplikací patří pravděpodobně kreativcům. Pokud dokážete vyvinout zajímavou webovou aplikací sloužící k vývoji webových stránek, tvorbě grafiky, videí či hudby, nebo třeba zvýšení produktivity, i s malým projektem můžete mít značné úspěchy. A tak rozhodně neplatí, že trh je již kompletně rozebraný a pro nový projekt již na webu není místo.

Obrázek odebrán.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme