Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Je anonymní režim v Chromu vtip? Zaměstnanci Googlu se funkci v prohlížeči vysmívají

Jiří Palyza 10.11.2022

Mnoho uživatelů se nechá ukolébat soukromým anonymním režimem v prohlížeči a podlehne falešnému pocitu bezpečí. Z této funkce prohlížeče z vlastní stáje si údajně dělají legraci i sami zaměstnanci Googlu.

Kapitoly článku

Každý prohlížeč má speciální režim, který si ale mnozí uživatelé vykládají špatně. Ve Firefoxu se jedná o soukromý režim, totéž se v Chromu nazývá Anonymní a přidává ikonu s agentskou čepicí.

Mnoho uživatelů se domnívá, že v tomto režimu je na internetu v naprostém bezpečí a anonymitě, ale ve skutečnosti si pod pojmem "soukromý režim" můžete představit vše, jen ne bezpečí. Přestože se při surfování lokálně neukládají žádná data, tedy netvoří se historie a neukládají ani soubory cookie a údaje z formulářů, mohou provozovatelé webových stránek, poskytovatelé internetu a také samotní poskytovatelé prohlížeče data nerušeně shromažďovat.

A zdá se, že toto matení pojmů vadí i zaměstnancům Googlu. Buď chtějí více ozřejmit, co vlastně režim Anonymní znamená, nebo jej skutečně zabezpečit. Přirovnání k animovanému seriálu Simpsonovi, v němž se hlavní hrdina Homer převléká do viditelně špatného oblečení, aby se dostal do svého oblíbeného baru, pravděpodobně vyvolalo mezi vývojáři veselí.

Co soukromý režim skutečně nabízí

chromeinkognito

Upozornění: Chrome uvádí, že Anonymní režim uživatele nečiní neviditelným. Většina to ale přehlédne. | Zdroj: Chrome

Tvůrci prohlížeče dobře vědí, že soukromým režimem uvádějí v omyl především méně informované uživatele. Chrome zobrazuje ikonu s kloboukem a brýlemi agenta, Firefox používá logo s maskou a Edge trochu konzervativněji zatmavené okno prohlížeče.

Přinejmenším u prohlížečů Chrome a Firefox je myšlenka zřejmá: "Zde zůstávám nerozpoznán". Soukromý režim ale uživatelům anonymní surfování neumožňuje. Téměř všechny prohlížeče to popisují i při otevírání nové karty v soukromém režimu. Mnoho uživatelů ale vysvětlující text jednoduše přeskočí.

Anonymní režim chrání vaše soukromí pouze lokálně v počítači. Pokud je zapnutý, prohlížeče neukládají navštívené webové adresy do historie, stažené soubory se nezobrazují v přehledu, neukládají se hesla, zapomínají se údaje z formulářů a vynechávají se také soubory cookie a dočasné soubory. Ostatní uživatelé na stejném počítači nemohou vidět, které stránky jste navštívili. O anonymním surfování na internetu však nemůže být řeč.

Co soukromý režim nedokáže

fftracking-1

Ochrana před sledováním: Firefox rozšířil svůj soukromý režim o ochranu proti sledování. S anonymitou na internetu to ale nemá nic společného. | Zdroj: Mozilla Firefox

Soukromý režim vás tedy chrání na lokální úrovni v počítači. Nic víc, nic míň. Váš poskytovatel internetu nebo provozovatelé navštívených stránek mohou vidět, co na internetu děláte.

Proto Google v současné době čelí hromadné žalobě v USA. Týká se samotného poskytovatele prohlížeče, který je viněn z toho, že údajně odposlouchává data ve svém údajně chráněném režimu.

Za účelem omezení sledování je například Firefox vybaven ochranou proti sledování. Ta má provozovatelům webových stránek zabránit, aby mohli sledovat vaše internetové aktivity vně jejich webů. To je dobré, ale ani toto dodatečné opatření vás na síti neučiní neviditelnými.

Anonymní surfování s Tor browserem nebo VPN

torbrowser

Tor Browser umožňuje anonymní pohyb internetem. Jen to nebude tak svižné, jako v normálním režimu například v Chromu. | Zdroj: Tor Browser

Pokud chcete opravdu surfovat anonymně, je potřeba sáhnout po jiných nástrojích. Zde je dobré dát šanci prohlížeči Tor. Poskytuje nejen přístup k darknetu, ale při běžném surfování také přesměrovává všechny požadavky přes různé servery. To má za následek, že se ve vodách internetu snadno ztratíte.

Mnoho uživatelů však toto řešení považuje za příliš pomalé – přesměrování zdržuje. Alternativou jsou nástroje VPN. Podobně jako antivirové skenery sice často podléhají kritice, jsou ale přinejmenším dobrou možností, jak zamaskovat IP adresu. To sice pomůže v případě sledování aktivit, nicméně anonymitu to nezaručuje. Komunikace mezi vaším počítačem a VPN serverem je šifrovaná, takže poskytovatel alespoň nemůže vidět, co na internetu děláte. VPN je proto vhodné používat i na veřejných Wi-Fi hotspotech.

Zdroj: Bloomberg


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud