Přejít k hlavnímu obsahu

Je to umělá inteligence, nebo ještě ne?

Josef Mika 19.04.2023

ChatGPT je jen začátek, na obzoru už jsou další boti.

Chip 05/2023: ChatGPT je dobrým příkladem věčně přehnaných očekávání od umělé inteligence. Od roku 2011, kdy Apple do svých produktů integroval Siri, se v každé fázi vývoje opakuje stejná hra. Bez ohledu na to, zda jde o chytrou domácnost, autonomní řízení nebo hlasového asistenta – počáteční nedostatky vedou k závěru, že nic z toho není skutečná AI! A to se v dohledné době nezmění. Dokonalá obecná AI zatím zůstává iluzí, a to vlastně není špatná zpráva.

I když chatbot produkuje mnoho chyb, jeho schopnosti udivily celý svět. Stroj, který mluví 95 jazyky, který na každou otázku najde rozumně znějící odpověď, který umí psát poezii i programový kód, který ze svého souboru dat rychle vykouzlí seminární práci nebo během několika vteřin naprogramuje webovou stránku – měli bychom se vysmívat několika jeho úletům?

Z dlouhodobého hlediska je cílem Open AI vyvinout tzv. silnou umělou inteligenci, která překoná lidskou kreativitu nejen v jedné, ale v mnoha oblastech. Ve srovnání s tím bude GPT vypadat „jako nudná hračka“.

Očekává se reakce Googlu. Ten totiž určitě není nepřipravený. Největší světová společnost zabývající se umělou inteligencí má v rukávu několik řešení. Všechna jsou založena na Transformeru - architektuře, díky které Google před pěti lety způsobil revoluci v počítačové lingvistice. Pojďte se s Chipem podívat, jaká bude nejspíš budoucnost AI a kde je vlastně hranice mezi strojem a umělou inteligencí. Zajímavé informace k uvedenému tématu najdete v Chipu 05/23, který vychází 26. dubna.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud