Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jsou vaše peníze chráněné? Bezkontaktní placení mobilem je oblíbené – jak je na tom ale s bezpečností

Jiří Palyza 05.10.2023
Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Bezkontaktní platby jsou mezi Čechy stále více oblíbené, a tak můžeme u pokladen stále více vidět platbu mobilem nebo chytrými hodinkami. Je to ale také bezpečné a nejsou naše peníze v ohrožení?

Kapitoly článku

Důležitá fakta o bezkontaktním placení:

  • Bezkontaktní platba kartou je možná téměř u všech debetních a kreditních platebních karet, které jsou označené logem radiových vln.
  • Platební systémy jakými jsou Google Pay nebo Apple Pay umožňují bezkontaktní platby smartphonem nebo chytrými hodinkami. Pokud vaše banka spolupracuje s příslušnými poskytovateli a výrobci, lze instalovat i speciální bankovní aplikaci.
  • Chytré hodinky používají stejnou technologii jako smartphony. Pro téměř všechny platební trasakce bezkontaktních plateb musejí být vybaveny čipem NFC.
  • Technologie NFC (Near Field Communication, komunikace na blízkou vzdálenost) umožňuje výměnu dat mezi digitálním zařízením a platebním terminálem na pokladně. Tento postup je prozatím běžný u většiny prodejců.

Rychlejší a bezpečnější

Bezkontaktní platba mobilem
Hacknutí bezkontaktní platby by vyžadovalo blízkost zařízení útočníka. V praxi je to takřka nemožné.
Zdroj: Christiann Koepke/Unsplash

Ať už u prodejních stánků, maloobchodě nebo obchodních řetězcích, na stále se rozšiřujícím počtu míst mohou zákazníci platit pouhým přiložením platební karty nebo chytrého zařízení – mobilu či hodinek. Do limitu částky 500 Kč u platebních karet dokonce bez jakéhokoliv ověřování pomocí PIN kódu.

Největší výhodou je úspora času

Výhody jsou zřejmé jak pro zákazníky, tak i prodávající: nákupy se zrychlí, a to zejména pokud jde o drobné malé platby denní potřeby. Kávu, občerstvení či nápoj do fitness zaplatíte mnohem rychleji než hotovostí nebo při manipulaci s kartou. Bezkontaktní placení je také mnohem výhodnější z hlediska hygieny a proto získalo tolik na popularitě především během covidové pandemie.

NFC – sázka na jistotu

Aby se spustil radiový přenos dat při bezkontaktní platbě, nesmí vzdálenost mezi platebním terminálem a platebním prostředkem překročit čtyři centimetry. To představuje velkou bezpečnostní výhodu. Zařízení případného útočníka by muselo být umístěné přesně mezi komunikujícími zařízeními při datovém přenosu, což je prakticky nemožné.

Mohlo by vás zajímat

Ani hororová představa, že pachatelé používají falešné čtečky v těsné vzdálenosti od obětí například v metru nebo na eskalátoru není za normálních okolností reálná. Čtečku by bylo nutné dostat do bezprostřední blízkosti čipu, což je opět velmi komplikované. Navíc by útočník musel přesně vědět, kde se čip NFC, resp. zařízení či karta nachází, a navíc by musel čtečku přiblíčit do čtyřcentimetrové vzdálenosti.

Částečně vysoké bezpečnostní standardy

Doposud nejsou známy téměř žádné případy zneužití údajů

Technicky založený bezpečnostní koncept funguje: dosud je známo pouze několik případů, kdy byli uživatelé podvedeni. Systém je vybaven i dalším bezpečnostním prvkem. Pokud dojde k přerušení bezkontaktní platby, protože během rádiového procesu není zachována potřebná blízkost ke čtečce, může být tento proces opakován a dokončen pouze v případě, že je při druhém pokusu zadán PIN.

Mohlo by vás zajímat

Úroveň ochrany dat: vysoká

Platby NFC nevzbuzují žádné větší obavy ani z hlediska ochrany osobních údajů. Do datových přenosů, které si čip a čtečka vyměňují bezkontaktně, se dostávají pouze nezbytné informace pro provedení platby. Žádné další osobní údaje se neukládají.

Riziko: útoky hackerů

Základní problém v případě smartphonů jsou hackerské útoky

Zatímco čip v bankovní kartě nevyvolává žádné bezpečnostní obavy, u chytrých telefonů je situace zásadně odlišná. I zde je v zařízení nainstalován čip NFC. Pro přístup k němu jsou zapotřebí speciální aplikace. A ty – stejně jako všechny ostatní aplikace – nejsou nikdy zcela zabezpečené před útoky profesionálních hackerů.

Mohlo by vás zajímat

Pokud se hackerovi podaří získat přístup ke všem datům uloženým v chytrém telefonu, týká se to i informací v čipu NFC. Pokud dojde k hacknutí nebo ztrátě chytrého telefonu, je třeba o tom urychleně informovat banku a funkci NFC placení okamžitě zablokovat.

Zdroj: NordVPN


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud