Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kvůli umělé inteligenci na dlažbě? Nejnovější studie přináší zajímavá zjištění

Jiří Palyza 26.01.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Krade nám umělá inteligence práci? Výzkumníci zjistili, že umělá inteligence je překvapivě příliš drahá na to, aby převzala některé pracovní úkoly. Nemusí to tak ale být navždy.

Kapitoly článku

Umělá inteligence (AI) dosáhla v posledních letech obrovského pokroku a využívá se v různých odvětvích. Mnozí se obávají, že by mohla v blízké budoucnosti převzít řadu pracovních míst, na kterých nahradí současné zaměstnance. "Samozřejmě, že se pracovní náplň změní, samozřejmě, že některá pracovní místa zcela zaniknou," předpověděl na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu generální ředitel OpenAI, Sam Altmann.

Výzkumníci z Pensylvánské univerzity ve své studii zjistili, že 80 % zaměstnanců může s pomocí jazykových modelů, jako je ChatGPT nebo Google Bard, pracovat efektivněji. Poradci v oblasti managementu ze společnosti McKinsey jsou dokonce přesvědčeni, že generativní umělá inteligence může zmírnit nedostatek kvalifikované pracovní síly. Opravdu tedy jednoho dne nahradí obráběče kovů, svářeče a strojní zámečníky, po kterých firmy zvlášť u nás v současnosti tolik volají?

Mohlo by vás zajímat

Podle vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) ale nejsme na široké využití umělé inteligence ještě připraveni. Výzkumníci se zaměřili na využití počítačového vidění a došli k závěru, že pouze 23 % zkoumaných profesí by se díky využití umělé inteligence skutečně mohlo stát ekonomicky efektivnější.

Jinými slovy: ve více než třech čtvrtinách zkoumaných profesí je lidská práce z hlediska efektivity nákladů stále na prvním místě.

Pouze tři procenta činností umělá inteligence zlevnila
 

Robotické balení parfémů
Strojové vidění: systémy umělé inteligence filtrují informace z obrázků a videí.
Zdroj: Possessed Photography/Unsplash

Počítačové vidění (Computer Vision) popisuje schopnost systémů umělé inteligence samostatně rozpoznávat své okolí nebo získávat informace z obrázků a videí. Jde vlastně o "digitální oči" systému umělé inteligence. Počítačové vidění je základním prvkem autonomního řízení, ale používá se také v medicíně k automatickému rozpoznávání rakoviny kůže u pacientů.

Jedním z hlavních důvodů omezeného využití umělé inteligence při vizuálním rozpoznávání jsou vysoké náklady na instalaci a provoz. Výzkumníci z MIT analyzovali tisíc úloh v osmi stech různých profesích a došli k závěru, že přibližně pouze tři procenta těchto úloh lze v současné době provádět pomocí AI tak, aby to bylo nákladově efektivní.

Nahradí umělá inteligence pekaře?

Pekař hněte těsto
V mnoha profesích tvoří úkoly spojené s vizuálním rozpoznáváním jen malou část pracovní náplně, což znamená, že použití vizuální AI se finančně nevyplatí.
Zdroj: Nadya Spetnitskaya/Unsplash

Pojďme se podívat pro příklad na práci pekaře: jedním z jeho úkolů je každodenní kontrola kvality surovin pro pečení, kterou by v budoucnu mohla provádět i umělá inteligence. Podle výzkumníků ale  tento krok představuje pouze šest procent z celkové pracovní náplně pekaře. Efekt úspory času a práce, dosažený použitím kamer a systému umělé inteligence, stále ani zdaleka nedosahuje výše nákladů, které by na takovou technologickou modernizaci v malé pekárně byly potřeba.

Umělá inteligence vůbec není levná: kromě nákladů na vývoj a výcvik vhodného systému AI by spoustu peněz stál nákup odpovídajícího hardwaru a průběžný provoz, související s potřebou pronájmu výkonných serverů. Další náklady může přinést i školení vlastních zaměstnanců.

Efektivita vizuálních aplikací umělé inteligence by se ale mohla výrazně zvýšit do roku 2030. V praxi to znamená, že až 40 % úkolů, které se v současnosti zkoumají, by umělá inteligence mohla provádět nákladově efektivně. Nicméně výzkumníci z MIT předpokládají, že trh práce se nezmění náhle a skokově, ale spíše postupně a kontrolovaně.

Proč z toho profituje zejména Amazon?

Doručená zásilka od Amazonu
Z hlediska efektivity nákladů umělá inteligence v současnosti spíš prohrává.
Zdroj: Pexels/Erik Mclean

Nákladová efektivita umělé inteligence se projevuje zejména v maloobchodě, dopravě a skladování. Zejména v těchto oblastech se plně využije potenciál strojového vidění. Výzkumníci z MIT popisují, že v těchto sférách AI nabízí široké možnosti pro optimalizaci procesů a jejich zefektivnění. Z toho by mohli těžit velcí internetoví prodejci, jako je například Amazon, který provozuje obrovský skladovací a přepravní systém.

Studie také ukazuje, že systémy umělé inteligence by mohly zefektivnit náklady na některé úkoly ve zdravotnictví a sociálních službách. Už nějakou dobu probíhá výzkum, jak by systémy umělé inteligence mohly v budoucnu převzít více úkolů v oblasti diagnostiky nemocí, doporučování léčebných metod a poradenství pro pacienty.

Mohlo by vás zajímat

Navzdory nesporným přínosům například ve zmíněné oblasti lékařství a následné péče o pacienty studie ukazuje, že umělá inteligence je v současné době stále málo nákladově efektivní v kvalifikovaných oborech, jako je stavebnictví nebo těžební průmysl. Týká se to i odvětví realit, kde převažuje lidská práce. Malý potenciál pro vizuální automatizaci má také práce učitelů, profesorů a dalších pozic v oblasti vzdělávání.

Zdroj: Arxiv.org/University of Pennsylvania, Cornell University


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud